Informacje

25.08.2013 16:26 Protest przed ambasadą Rosji

Biedroń całował się z "Putinem"

SERWISY:

Kilkadziesiąt osób zebrało się w niedzielę przed ambasadą Rosji, by zamanifestować swój sprzeciw wobec prawa zakazującego propagandy homoseksualnej. Pocałunkami chcieli pokazać, że miłość nie może być nielegalna. Happening zorganizowała Kampania Przeciw Homofobii (KPH).

Uczestnicy manifestacji mieli maski z podobizną umalowanego Władimira Putina i skandowali hasło "Moskwa - Warszawa, wspólna sprawa".

W happeningu wziął udział m.in. poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń, były prezes KPH.

- Mamy przesłanie dla Władimira Putina, że miłości nie można reglamentować, że żadne prawo nie jest w stanie zakazać miłości, żebyśmy nie wiem, jak się starali, to miłość zawsze zwycięży. Nauczyło się tego w Polsce wielu polityków i pora, żeby nauczył się tego Władimir Putin - mówił Biedroń.

"Miłość nie jest nielegalna"

- Od kiedy Władimir Putin został znowu prezydentem Rosji, rząd wprowadził serię praw, które w dużym stopniu ograniczają swobody obywatelskie, jednym z takich praw jest prawo przeciwko propagandzie homoseksualnej - dodała wiceprezeska KPH Mirosława Makuchowska.

Zaznaczyła, że w myśl tych przepisów za propagandę homoseksualną może być uznane właściwe wszystko: tęczowa flaga symbolizująca ruch LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych), pocałunki osób tej samej płci w miejscu publicznym. - Dlatego dzisiaj chcemy pokazać naszymi pocałunkami, że miłość nie może być nielegalna, że miłość może być tylko piękna - mówiła.Podkreśliła, że happening jest także wyrazem solidarności ze społecznością LGBT w Rosji, która doświadcza teraz przemocy i dyskryminacji.

W Polce możemy demonstrować

- Chcemy pokazać, że nasi przyjaciele na Wschodzie nie są sami i że zrobimy wszystko, by to prawo zostało zniesione. My mamy pewien dług do spłacenia i dzisiaj w symboliczny sposób spłacamy go. Bo kilka lat temu, pod polskimi ambasadami w Berlinie, w Londynie, w Paryżu, Nowym Jorku nasi przyjaciele protestowali przeciwko temu, co działo się w Polsce. Bo trzeba pamiętać, że takie pomysły, jakie zostały przyjęte przez rosyjską Dumę, pojawiały się w Polsce - dodał Biedroń.

Podkreślił, że choć w Polsce wciąż jest wiele problemów do rozwiązania - Choćby kwestie związków partnerskich, penalizacji mowy nienawiści, edukacji seksualnej, korekty płci - to jednak możemy bez obaw przyjść i demonstrować i nie do pomyślenia jest prawo zakazujące miłości. W Rosji nadal jest problem z rozumieniem, czym jest demokracja, tolerancja, szacunek dla wyborów drugiego człowieka - dodał poseł.

Wysokie grzywny

W czerwcu parlament Rosji uchwalił ustawę zakazującą propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych wśród nieletnich. Za jej łamanie wprowadził kary administracyjne, w tym nawet do 15 dni aresztu.

Ustawa, która w pierwotnej wersji miała zakazywać propagowania homoseksualizmu, ostatecznie zabrania dystrybucji informacji o atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych oraz równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji. Zakazuje także narzucania informacji wywołujących zainteresowanie takimi relacjami. Działania takie ustawa kwalifikuje jako szkodzące zdrowiu dzieci.

Prawo ustanawia grzywny dla szeregowych obywateli w wysokości 4-5 tys. rubli (124-155 dolarów), dla osób pełniących funkcje publiczne - 40-50 tys. rubli (1240-1550 USD), a dla osób prawnych - od 800 tys. do 1 mln rubli (24,8-30,9 tys. dolarów). W wypadku osób prawnych możliwe jest też zawieszenie ich działalności na okres do 90 dni. Natomiast w stosunku do cudzoziemców - poza karą grzywny - możliwa jest deportacja z terytorium Rosji, którą może poprzedzić areszt do 15 dni.

W Rosji panują silne nastroje homofobiczne. Badania pokazują, że tolerancję wobec osób o nietradycyjnej orientacji seksualnej i zrozumienie dla ich problemów deklaruje tylko 23 proc. Rosjan. Z kolei 27 proc. obywateli Rosji uważa, że ludziom takim należy zapewnić pomoc psychologiczną.

Druga połowa społeczeństwa rosyjskiego nastawiona jest radykalnie: 16 proc. proponuje izolowanie homoseksualistów, 22 proc. chce ich przymusowego leczenia, a 5 proc. wręcz ich likwidacji.

PAP//lata/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Malina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 12:13 ~Malina

  Katamaran~Katamaran

  Panie Biedroń, jest pan posłem Ruchu Palikota już 2 lata, i co poza obrzydliwymi demonstrancyjnymi atakami na kościół i krzyż w sejmie oraz propagowaniem narkomanii zrobił pan i pana ugrupowanie naprawdę dobrego dla Polski ? Za co bierzecie ogromne uposażenie poselskie ? Szerzycie tylko mowę nienawiści i skłócacie Polaków, a takie akcje jak ta przed ambasadą pokazują tylko tysięczny ułamek życia w kraju. Właśnie tak nic nie znaczącymi sprawami się zajmujecie.  sejm nie jest miejscem manifestacji swoich poglądów religijnych, miejsce krzyża jest w kościele a nie w polskim parlamencie

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 17:50 PRZECINAK_149

  Zapraszam na Białołęką lub Kamcztke,to bedziecie mieli powodzenie,że ho ho ho,az wam styje popekają !!!

 • pola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 09:38 ~pola

  może wezmiecie sie za łamanie prawa w POLSCE pod każdym wzgledem przez rezim. Na miejscu Putina wysłalabym note protestacyjna do rządu polskiego. Polska jest katolicka od wieków i tak powinno być a nie jakies zboczenia. putin to rozumie. U nas nie u władzy.

 • Katamaran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 08:23 ~Katamaran

  Panie Biedroń, jest pan posłem Ruchu Palikota już 2 lata, i co poza obrzydliwymi demonstrancyjnymi atakami na kościół i krzyż w sejmie oraz propagowaniem narkomanii zrobił pan i pana ugrupowanie naprawdę dobrego dla Polski ? Za co bierzecie ogromne uposażenie poselskie ? Szerzycie tylko mowę nienawiści i skłócacie Polaków, a takie akcje jak ta przed ambasadą pokazują tylko tysięczny ułamek życia w kraju. Właśnie tak nic nie znaczącymi sprawami się zajmujecie.

 • asg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 07:39 ~asg

  ilu wasa tam było? 30 osób? Tylko nie liczcie fotoreporterów...

 • Mniszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 06:39 ~Mniszek

  Naukowcy dowiedli: wychowankowie gejów i lesbijek mają gorsze życie...

  http://razem.tv/filmy/-/Naukowcy-dowiedli-wychowankowie-gejow-i-lezbijek-maja-gorsze-zycie

 • Bida

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 06:38 ~Bida

  Belgijski kardynał Gustaaf Joos oświadczył, że zaledwie pięć do dziesięciu procent „lesbijek i gejów” to faktycznie homoseksualiści, zaś resztę stanowią "zboczeńcy seksualni".

  "Jestem gotów napisać mą własną krwią, że spośród wszystkich tych, którzy mówią o sobie, że są lesbijkami lub gejami, maksymalnie pięć do dziesięciu procent jest faktycznie lesbijkami lub gejami" - powiedział 80-letni kardynał w wywiadzie dla belgijskiego tygodnika "P-Magazine".
  "Cała reszta to po prostu seksualni zboczeńcy" - uzupełnił hierarcha, który biret kardynalski otrzymał w końcu ubiegłego roku.
  "Żądam, żebyście to zanotowali" - upomniał kard. Joos dziennikarzy, którzy prowadzili z nim wywiad. "Nie będę się przejmował, gdyby wszyscy oni przyszli protestować pod moimi drzwiami. Nie otworzę im drzwi" - dodał.

  http://www.fidelitas.pl/333.html

 • kaziorPL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2013 23:01 ~kaziorPL

  Super akcja. Trzeba wykorzystać naszych rodzimych homosi jako pożytecznych idiotów i naszczuć ich na Rosję i Putina

 • Wykarmiony przez Wehrmacht

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2013 22:30 ~Wykarmiony…

  Robienie durnia zPutina może se sończyć szlabanem na polskie mięso i owoce, Biedroń powinien się trochę opamiętać.

 • Haha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2013 22:12 ~Haha

  kamila~kamila

  haha ludzie w Polsce chyba maja schizofrenie, popieraja te ustawe,ale jakos do glowy Wam nie przyjdzie wyjechac tam...jesli juz to uciekacie do Holandii, Uk czy Niemiec gdzie sa legalne malzenstwa homoseksualne badz zwiazki partnerskie. Po prostu kraje swieckie, otwarte sa bardziej przyjazne taka jest prawda. Nie ma nic zlego w milosci dwoch osob,ale w Waszej nienawiści juz TAK.

  Nudzisz, kobito ! Przestań nas pouczać, bo niby z jakiej racji ? Ty jesteś ta lepsza, szlachetna, a my to szumowina, co ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »