Informacje

04.06.2014 08:45 25. rocznica częściowo wolnych wyborów

Biblioteka jak lokal wyborczy
sprzed 25 lat

- Polacy biorący udział w częściowo wolnych wyborach parlamentarnych 4 czerwca 1989 r. powiedzieli: tak, chcemy zmian – powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz w warszawskiej bibliotece przy ul. Koszykowej, gdzie 25 lat temu, o godz. 6 rano, otwarto lokal wyborczy.

Wnętrze biblioteki z okazji spotkania z marszałek Sejmu zamieniono tak, by odwzorowywało w lokal wyborczy.

- Szósta rano, dokładnie 25 lat temu, wtedy, gdy odbywał się szczególny plebiscyt, po raz pierwszy od czasów powiedzmy przedwojennych zapytano Polaków, czy zgadzają się na tę władzę i czy chcą coś zmienić. Polacy powiedzieli wtedy: tak, chcemy zmian - powiedziała marszałek Sejmu.

Zaznaczyła, że ci, którzy wówczas poszli do urn wyborczych, zdecydowali o przyszłości Polski. Marszałek Sejmu podkreśliła, że dzięki decyzji tych wyborców, Polska z kraju, w którym na półkach stał tylko ocet i sklepy świeciły pustkami, zmieniła się w kraj gospodarki rynkowej; z kraju, w którym rządziła komunistyczna monopartia, w kraj z demokracją parlamentarną.

Kopacz mówiła, że wyborcy zdecydowali wówczas, że chcą przede wszystkim wolności, demokracji i solidarności. - Dzisiaj, dzięki tej decyzji, żyjemy w innym kraju - dodała marszałek Sejmu.

"Biegałam z wózkiem i radiem słuchając obrad Okrągłego Stołu"

Zastępca szefa Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn wspominał, że 4 czerwca 1989 r. nie obowiązywała cisza wyborcza, a przed lokalami wyborczymi przedstawiciele komitetów instruowali, jak głosować. - Nikt nie wiedział, co będzie po wyborach. To był protest przeciwko temu, co do 1989 r. się działo - podkreślił.

Z kolei pracownicy biblioteki Heleny Skrzeczkowskiej obrady Okrągłego Stołu oraz wybory 4 czerwca kojarzą się z ogromnymi emocjami. - Urodziłam syna pod koniec 1988 r. więc przez całą wiosnę biegałam z wózkiem i radiem słuchając obrad Okrągłego Stołu. Gdy Solidarność wygrała, euforia była ogromna - powiedziała.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu; zakończyła się ona zwycięstwem Solidarności, którego konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

bf/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ahun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2014 14:14 ~ahun

  Kobieto!Nie ośmieszaj się!Sam Komorowski określił dziś tamte wybory jako "częściowo wolne"!Co to oznacza?UKŁADY z komuchami-a w realu-ZDRADĘ Narodu polskiego który zjednoczył się w walce z PRZEDE WSZYSTKIM KOMUNĄ!Dziś ta komuna ma się lepiej niż przed okrągłym stołem,który stał się symbolem zdrady!Stąd nie przeprowadzenie dekomunizacji,co jest stale SKANDALEM i na czym
  Polska wyszła jak Zabłocki na mydle!Pani..poglądy nieopatrznie wyrażane publicznie-wykazują poziom..podkuchennej,która z trudem oderwała się od smażenia mielonych! A z "Kłamstwem Smoleńskim" w tle-w ogóle nie powinna się pani pokazywać przy mikrofonie!WSTYD!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »