Informacje

22.02.2016 10:35 Polityczne absurdy

Białołęka: prezydent unieważnia,
PiS wybiera burmistrza ponownie

SERWISY:

Polityczna przepychanka na Białołęce trwa. Hanna Gronkiewicz-Waltz unieważniła wybór Jana Mackiewicza na burmistrz dzielnicy. W odpowiedzi radni PiS i niezależni… wybrali go ponownie.

Rządząca do tej pory na Białołęce Platforma Obywatelska straciła większość w radzie dzielnicy. Nowa koalicja złożona z radnych Prawa i Sprawiedliwości, i niezależnych odwołała Piotra Jaworskiego z funkcji burmistrza. Na jego miejsce powołano Jana Mackiewicza, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Ratusz neguje wybór

Hanna Gronkiewicz-Waltz wyboru nie uznała. W czwartek wydała zarządzenie, z którego jasno wynika, że burmistrzem dzielnicy pozostaje Piotr Jaworski, a przewodniczącą rady – Anna Majchrzak (PO).

W piśmie prezydent Warszawy przypomniała decyzję zdominowanej przez PO rady miasta, która unieważniła uchwały odwołujące przewodniczącą Majchrzak i powołujące na jej miejsce Wiktora Klimiuka (PiS).

Zdaniem Gronkiewicz-Waltz, wybór Klimiuka jest niezgodny z procedurami. "Nastąpił po zarządzeniu przerwy przez Przewodniczącą Rady Dzielnicy Białołęka Annę Majchrzak. Skoro prawidłowo zarządzono przerwę, to nie było dopuszczalne podejmowanie jakichkolwiek nowych uchwał" – czytamy w zarządzeniu.

Zdaniem władz miasta, przewodniczącą wciąż jest Anna Majchrzak i tylko te uchwały, które są podejmowane pod jej przewodnictwem są zgodne z prawem. – Przewodnicząca Majchrzak nie zwołała sesji, więc wybór nowych władz dzielnicy też nie jest wiążący - mówił Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Oni unieważnią, my wybierzemy znów

W odpowiedzi nowa większość spotkała się ponownie i po raz drugi powołała Jana Mackiewicza na stanowisko burmistrza dzielnicy. Marcin Adamkiewicz i Łukasz Oprawski ponownie też zostali jego zastępcami. Sesja odbyła się w piątek wieczorem i wzięło w niej udział 14 radnych dzielnicy (wszyscy oprócz Platformy).

Politycy PO, władze miasta i nowa większość radnych kręcą się w kółko i nie uznają swoich decyzji. Jak długo to potrwa? – Nie wiem, ale takie gry polityczne szkodzą naszej dzielnicy. Apeluję o rozwagę i rozpoczęcie konstruktywnego dialogu. Nie możemy przecież tolerować tego, że wola większości, 14 demokratycznie wybranych radnych przez mieszkańców nie jest respektowana. Na Białołęce walczymy o demokrację, walczymy o najważniejsze, co mamy i co nas wszystkich łączy, czyli o naszą wolność – odpowiada nam radny niezależny Marcin Korowaj.

– Wojewoda mazowiecki postanowił, że nasze uchwały są zgodne z prawem. Pani prezydent natomiast uważa, że decyzje wojewody jej nie dotyczą. Na jakiej podstawie? Do czego doprowadzi nas taka obstrukcja procedur?– pyta Korowaj.

Nowa większość zamierza zgłosić kolejny apel do wojewody mazowieckiego i poczekać na jego orzeczenie w tej sprawie. Przypomnijmy, że Zdzisław Sipiera już raz orzekł, że uchwały podejmowane przez radnych PiS i ich nowych koalicjantów są zgodne z prawem i powinny być respektowane. W związku z tym, przewodniczącym dzielnicy powinien być Wiktor Klimiuk (PiS), a burmistrzem – Jan Mackiewicz.

Wojna o władzę

– Z chęcią dostosowałbym się do decyzji rady, gdyby podjęto ją zgodnie z procedurami – komentował pierwszy wybór Mackiewicza burmistrz z Platformy Piotr Jaworski. – Organy nadzorcze, czyli prezydent i Rada Warszawy, potwierdziły, że wybór na przewodniczącego pana Klimiuka był niezgodny z prawem, więc ich sesje także nie niesie skutków prawnych – dodawał.

Konflikt polityczny na Białołęce wybuchł kilka miesięcy temu, kiedy trzech radnych Platformy Obywatelskiej opuściło partię. Przeszli na stronę opozycji złożonej z PiS i radnych niezależnych. Razem w radzie dzielnicy mają większość.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mmk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 09:24 ~mmk

  Warszawiak~Warszawiak

  PO straciło tam większość, więc HGW blokuje wybór władz przez nową koalicję. Kpina z demokracji.

  Mieli dobrego nauczyciela -Lecha Kaczyńskiego - gdy podobna sytuacja była w Wywrzeć.

 • Mirka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 07:57 ~Mirka

  Mackiewicz nie jest z PiSu Jaworski nie mydlij ludziom głowy jest kandydatem niezależnym i bezpartyjnym. STOWARZYSZENIE Razem dla Białołęki.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 06:00 ~warszawiak

  Gdzie demonstracja KOD ???

 • PO łamie prawo i demokracje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2016 23:25 ~PO łamie…

  "Apeluję o rozwagę i rozpoczęcie konstruktywnego dialogu. Nie możemy przecież tolerować tego, że wola większości, 14 demokratycznie wybranych radnych przez mieszkańców nie jest respektowana. Na Białołęce walczymy o demokrację, walczymy o najważniejsze, co mamy i co nas wszystkich łączy, czyli o naszą wolność – odpowiada nam radny niezależny Marcin Korowaj.
  – Wojewoda mazowiecki postanowił, że nasze uchwały są zgodne z prawem. Pani prezydent natomiast uważa, że decyzje wojewody jej nie dotyczą. Na jakiej podstawie? Do czego doprowadzi nas taka obstrukcja procedur?– pyta Korowaj."

 • ziutka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2016 21:38 ~ziutka

  "Z chęcią dostosowałbym się do decyzji rady"
  to zwołaj SESJE RADY w końcu - ile to już miesięcy ????

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2016 21:16 ~Warszawiak

  PO straciło tam większość, więc HGW blokuje wybór władz przez nową koalicję. Kpina z demokracji.

 • Białołęczanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2016 19:50 ~Białołęczanka

  Ale ja nikogo z PISu nie wybierałam. I z tego co wiem, sąsiedzi też na Niego nie głosowali. A dlaczego? Bo PIS sam Go wybrał, a nie obywatele. Po co demokracja?! Skoro głosować nie można.

 • POPISOWIEC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2016 12:40 ~POPISOWIEC

  II wojna o koryto rozpoczęta! Która której zasadzi teraz większą świnię? A może ktoś przyniesie jakieś teczki?

 • ziutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2016 12:32 ~ziutek

  Tak jest, odwołać radę i skończyć tę farsę. Mamy trzymającą się stołków PO i napalonych na stołki zdrajców oraz PiS. Mieszkańcy powinni pogonić jednych i drugich!!!

 • Wysokie koszty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2016 12:26 ~Wysokie koszty

  Z Białołęki~Z Białołęki

  Rozpisać referendum o odwołaniu rady dzielnicy i zarządzić nowe wybory. Niech mieszkańcy się wypowiedzą.

  Przypominam, że referendum kosztuje. Jak warszawiacy chcieli w drodze referendum pozbyć się wreszcie niechcianej HGW, wszyscy, a szczególnie trolle POwskie zrobiły się nagle niezwykle oszczędne i żałowały dwóch milionów na tę sprawę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »