Informacje

15.10.2010 17:58 Niespełnione obietnice

Białołęka: dzielnica dalekiej przyszłości

SERWISY:

W dalekich planach jest trasa Olszynki Grochowskiej jako alternatywa dla Modlińskiej, nie wiadomo kiedy trasa mostu Północnego przedłużona zostanie do Płochocińskiej, a sama Płochocińska też czeka na poszerzenie, brakuje kanalizacji, miejsc w szkołach i przedszkolach. Goście "Twojego Wyboru" mówili głównie o tym, na co na Białołęce nie ma pieniędzy.

Na pytanie o alternatywę dla Modlińskiej wiceburmistrz Piotr Smoczyński mówi krótko: nie ma pieniędzy i miejsca na budowę alternatywnych dróg. W planach jest trasa Olszynki Grochowskiej. - Ale w bardzo dalekich - tłumaczy. - Potrzeba na to kilkuset milionów złotych.

Trasa Olszynki to jednak inwestycja wojewódzka - poza kompetencjami dzielnicy.

- Na razie wystarczy, żeby kierowcy przestrzegali prawa na Modlińskiej i Światowida. Chodzi o respektowanie buspasa, z którego korzysta 60 proc. osób wyjeżdżających z Białołęki - mówił radny Wojciech Tumasz (PO).

Niespełnione obietnice

Ale ta uwaga nie zakończyła dyskusji. Temat drogowy zdominował rozmowę.

- Miała być poszerzona Płochocińska i Marywilska - przypomniał z kolei Krzysztof Pelc ze Stowarzyszenia Nasza Choszczówka, przywołując dyskusję, jaka toczyła się przed przeniesieniem na Białołękę kupców ze stadionu. Zgodnie z umową z ratuszem, dzielnica miała dostać pieniądze na drogi.

- Płochocińska jest zakorkowana nawet w weekend - wytykał widz, Piotr. - Stoi się 20-30 minut. Wzdłuż ulicy nielegalnie parkują samochody.

- Płochocińskiej nie ma w wieloletnim planie inwestycyjnym, a środki na Marywilską zostały obcięte - mówił Pelc.

- W miejskich planach na lata 2011/2012 jest przewidziane 55 mln zł na Marywilską. Ostateczna decyzja należy do radnych - bronił się Smoczyński. - Na Płochocińskiej bywam regularnie - dodał, nie przedstawiając żadnych konkretów.

Co z Zieloną Białołęką?

Ale to nie koniec problemów komunikacyjnych. - Co z komunikacją i drogami na Zielonej Białołęce? Kiedy będzie lepiej? - dopytywał Piotr, który dodzwonił się do programu "Twój Wybór". Burmistrz rozłożył ręce: - Na razie 3/4 budżetu pochłaniają inwestycje oświatowe bo te są naszą największą potrzebą - mówił.

Tramwaj z nowymi problemami

Realny jest za to tramwaj na Tarchomin. - Mógłby zastąpić kilka jezdni - mówi wiceburmistrz. Chociaż i ta inwestycja napotyka coraz to nowe problemy. Najpierw protestowali mieszkańcy, którzy chcą przesunięcia pętli jak najbliżej Modlińskiej. Teraz okazało się, że plany chce zmienić ZTM. - W sprawie tramwaju spotykam się z ZTM, który chce zrobić pętlę nie za Mehoffera, jak planowano, tylko za ulicą Botewa - mówił Smoczyński.

Białołęka w badaniach socjologów

Profesor Ewa Leś, socjolog, autorka badań na temat problemów Białołęki przyznała, że największym problemem dzielnicy jest komunikacjia. - Na podstawie badań z 2007 roku na Białołęce możemy powiedzieć, że komunikacja z resztą Warszawy jest dla mieszkańców problemem. Słaba jest także komunikacja wewnąrz dzielnicy. Nie ma transportu, który pozwoliłby szybko dojechać z Zielonej Białołęki do ratusza, z osiedli do szpitala na Bródnie - tłumaczyła.

Kolejny problem to szkoły i przedszkola. - Szkoły są gigantyczne i przepełnione. Na Białołęce w 2007 roku było 3,5 tys. dzieci i 1000 miejsc w przedszkolach - opisywała. Co na to poradzić? - Musimy myśleć nie tylko o rozwoju opieki publicznej lub komercyjnej, ale szukać rozwiązań wspólnie ze stowarzyszeniami, fundacjami, są środki europejskie na to - radziła.

Czajka wciąż problematyczna

Powrócił także temat oczyszczalni Czajka. Do niedawna mieszkańcy skarżyli się na hałas i smród. Teraz na pierwszy plan wysunęły się inne problemy. - Wokół Czajki wciąż nie ma kanalizacji - wytykał radny Krzysztof Pelc. - Smrodu niedługo nie będzie, bo oczyszczalnia będzie zmodernizowana. Ale pojawiają się awarie, wycieki z kolektorów - opowiadał.

Chcą placu zabaw

Mieszkańcy Białołęki dzwonili też do TVN Warszawa z pytaniami o mniejsze inwestycje. - Kiedy rewitalizacja parku i placu zabaw przy Maciejewskiego? - pytała Anna. - Przed rozpoczęciem prac pojawiły się roszczenia i trzeba ten teren zablokować do czasu wyjaśnienia sprawy - odpowiadał Smoczyński.

Szpital w planach

Widzowie pytali też, czy na Białołęce powstanie szpital. Smoczyński mówił, że miasto nie ma na niego pieniędzy. - Planowana jest budowa w partnerstwie publiczno-prywatnym. Szpital miałby się znaleźć niedaleko Modlińskiej, ale za wcześnie by mówić o szczegółach - zaznaczył Smoczyński.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Żwirek

    zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2012 22:27 ~Żwirek

    Płochocińska to jedyna wylotowa droga z Warszawy, która jest jednopasmowa. Prawda?!

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »