Informacje

25.07.2011 06:30 Most Północny i co dalej?

Białołęka czeka na tramwaj

SERWISY:

Białołęka po otwarciu mostu chciała postawić na komunikację szynową: tramwaj na Tarchomin i wzdłuż Modlińskiej. Obie te inwestycje od dawna borykają się z problemami. Budowa linii tramwajowej na Tarchomin właśnie złapała kolejne opóźnienie, a tramwaj wzdłuż Modlińskiej będzie dopiero projektowany. Przed projektantem trudne zadanie. Trzeba rozwiązać kolizję z wiaduktami trasy S8.

Ten tekst miał się zaczynać od dwóch pozytywnych dla białołęczan informacji, dotyczących komunikacji po otwarciu mostu Północnego. Lada dzień ZTM chciało ogłosić przetarg na linię tramwajową na Tarchomin oraz poszerzenie Kasprowicza na Bielanach, żeby kierowcy mogli wygodnie zjechać z mostu.

O ile z tą drugą inwestycją problemów nie widać, o tyle tramwaj stał się w ciągu kilku godzin bardzo drażliwym tematem.

 

Chcieli postawić na tramwaje

Kiedy jeszcze w zeszły poniedziałek pytaliśmy rzeczniczkę Białołęki o inwestycje, które po otwarciu nowego mostu usprawnią komunikację w dzielnicy, wymieniła jednym tchem:

"Szybki tramwaj na Tarchomin wg. planów powinien zostać oddany do użytku mieszkańcom w 3 kwartale 2012 roku.

Kolejna inwestycja usprawniająca komunikację to tramwaj na ul. Modlińskiej. W pierwszym etapie ma prowadzić od pętli na Żeraniu do ul. Płochocińskiej. Jak wynika z informacji Zarządu Transportu Miejskiego istnieją realne szansę na realizację tej inwestycji w najbliższych latach." 

Jedna zła i jedna dobra wiadomość

Urzędniczka nie wiedziała jeszcze o ważne decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolejne dni zweryfikowały nieco plany dotyczące linii, która w 2012 roku miała biec przez most i dalej, do Mehoffera, a w kolejnych latach do Winnicy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uwzględniając protesty mieszkańców, zakwestionowało pozwolenie środowiskowe dla tej inwestycji. Co dalej? Budowa teoretycznie może ruszyć, ale szykuje się opóźnienie. Co prawda urzędnicy mają jeszcze pozwolenie na realizację inwestycji, ale brak pozwolenia środowiskowego oznacza problemy z kredytowaniem. Urzędnicy zastanawiają się, jak z tego wybrnąć. - Zrobimy wszystko, żeby powstała w terminie - zapewnia ZTM w specjalnym oświadczeniu i ratusz w osobie rzecznika Bartosza Milczarczyka. W przygotowaniu jest kolejna decyzja środowiskowa.

>>>Czytaj więcej na temat zamieszania z tramwajem na Tarchomin<<<

Druga linia, wzdłuż Modlińskiej, nie będzie pociechą. To odległa przyszłość. Nie ma na nią pieniędzy. Ale, jak zapewnia rzecznik Tramwajów Warszawskich, Michał Powałka, jest i dobra wiadomość. - Lada chwila zlecamy projektowanie trudnego fragmentu trasy tramwajowej. Rozwiązana zostanie kolizja z S8, o której rozpisywały się media - informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Tę informację potwierdza Małgorzata Tarnawska z GDDKiA, która buduje trasę ekspresową. - Kolizja dotyczy części trasy S8, która dopiero będzie budowana, a konkretnie łącznicy Modlińskiej z mostem Grota. Ale to da się rozwiązać. Wcześniej byla mowa o tym, że to my mamy zmienić projekt, który już jest [nie uwzględnia on trasy tramwajowej, drogowcy tłumaczą, że o niej nie wiedzieli - przyp. red.], ale doszliśmy z Tramwajami Warszawskimi do wniosku, że będzie łatwiej, jeśli oni dostosują swój projekt, który dopiero będzie powstawał - tłumaczy Tarnawska.

Plan całej trasy powstanie, gdy - jak mówi Powałka - będzie perspektywa finansowa na realizację tej inwestycji.

Drogowe inwestycje do zamrażarki

Na tramwaje poczekamy, a co z drogami. Białołęcka rzeczywistość drogowa mogła się zmienić i takie zmiany nawet planowano. Jest kilka inwestycji, które ułatwiłyby dojazd i zjazd z mostu po tej stronie Wisły, bo rozwój dzielnicy oznacza, że na dojazdach będzie pojawiać się coraz więcej samochodów. Z miejskich planów wypadło jednak, jak pisaliśmy rok temu, kilka budów. Sprawdziliśmy, ten rok nie przyniósł zmian na lepsze.

Kierowcy muszą na razie pożegnać Mehoffera bis, przedłużeniem trasy mostowej do Płochocińskiej i dalej - do granic miasta. Nie ma pieniędzy na przebudowę Modlińskiej od Żerania do Aluzyjnej. Ostrożne szacując, potrzeba by kilkuset milionów złotych.

Remont trwa tylko na krótkim odcinku od mostu Grota do Kanału Żerańskiego. Kosztem 115 mln zł wykonawca wykona dwa jezdnie o 4 pasach ruchu i nowe mosty. Harmonogram zakładał, że do września tego roku. Życie go weryfikuje. - Okazało się, że trzeba wzmocnić nasypy po stronie zachodniej. Poza tym wykonawca z opóźnieniem wszedł na teren budowy - mówi Agata Choińska, rzeczniczka ZMID. - Ale to ostatni etap prac. Skończymy do końca roku - zapewnia.

Nagroda pocieszenia

A co czeka po drugiej stronie Wisły? Kierowcy korzystający z trasy mostowej będą zjeżdżać w ulice Marymoncką, Pułkową, Encyklopedyczną. - Budowa tych wezłów idzie zgodnie z harmonogramem i będą oddane razem z mostem - mówi Agata Choińska, rzeczniczka prasowa Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Co dalej? Przed korkami już rok temu przestrzegali na tvnwarszawa.pl eksperci. Bielańskie drogi są za ciasne, żeby przyjąć tak duży ruch - mówili - a kierowcy będą nimi próbowali przedostać się do centrum.

Miasto nie mogło wtedy zadeklarować, że ulży kierowcom, remontując wskazane przez lokalnych samorządowców ulice. Rok później niewiele się zmieniło. Pieniędzy nadal nie ma. Nie na wszystko. Na otarcie łez Bielany dostaną nowy asfalt na Wólczyńskiej i szerszą Kasprowicza. Ale tą ostatnią - dopiero za rok.

>>>Czytaj więcej na temat tego, co czeka Cię na Bielanach.<<<

mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pablosox123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 14:40 ~pablosox123

  a po cholere metro na białołece jak to sa peryferia i mało ludzi jest tam w stosunku do innych dzielnic,nigdy białołeka niebedzie tak rozwinieta jak inne dzielnice bo jest typem dzilnicy prawie podmiejskiej a domy jednorodzinne ktore tam sa skutcznie blokuja budowe blokowisk i dobrze,poza tym tam sa lasy.

 • agelee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2012 14:54 ~agelee

  Na Białołęce powinno być metro a nie tramwaj. Ten niby "szybki" tramwaj będzie jechał do metra tyle co obecnie autobusy.

 • Kasia z Przasnysza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 17:10 ~Kasia z Przasnysza

  KTOKOLWIEK WIDZIAŁ KTOKOLWIEK WIE!!!

  W niedzielę wysiadając z autobusu lini 134 na przystanku Ździarska prawodpodobnie zgubiłam słoik od mojej mamy. W słoiku był smalec ze skwarkami.
  Cechy szczególne słoika: lekko zardzwiała pokrywka.
  Osoby które znajdą zgubę proszone są o kontakt. Dla znalazcy nagroda w postaci słoika ogórków kiszonych.

 • OLO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 12:16 ~OLO

  Jakbym był świeżym Warszawiakiem, to też bym nie przerejestrował samochodu i jeździł na "taniej banderze" mimo zameldowania w WAW. Po cholere płacić prawie 200 za nowe tablice i ponad 2 razy więcej za OC?
  Słoiki nie słoiki. Kazdy umie liczyć

 • whitemeadow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 17:19 ~whitemeadow

  Miasto nie ma pieniędzy na drogi, szkoły i przedszkola. A na Tarchominie i Nowodworach rejestracje na samochodach mieszkańców pokazują, gdzie płacą podatki. Zameldujcie się w Warszawie, płaćcie podatki tutaj, zadbajcie o swoje miasto i dzielnicę. To więcej korzyści niż wasze niższe AC.

 • Gregor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 20:14 ~Gregor

  Dziwi mnie jedno. Mieszkańcy Tarchomina wolą twkić w korku zamiast jechać tramwajem. Deweloperzy powinni prowadzić badania i masochistom tam nie sprzedawać mieszkań. Nie chcecie tramwaju, to nie pies was pies. Stać w korkach i mordeczka w kubełek

 • Warszawiak z Okęcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2011 23:56 ~Warszawiak…

  A może wreszcie wprowadzić opłaty za wjazd do centrum, przecież około 80 % samochodów nie musi tam być. Od razu zrobi się luźniej, oczywiście zabronić ustawą możliwości odliczania tych wydatków wszelkim firmom, które nie muszą mieć w tej strefie swoich aut. Skończyło by się blokowanie parkingów mieszkańcom, zastawianie chodników etc. Widzę co się dzieje po południu, jak stado aut z różnymi rejestracjami, nie tylko LLU czy SK lub inne, próbuje dojechać do miejsc parkingowych., a kierowcy mało nie zjedzą z nerwów lewarków zmiany biegów. Aż czasami pusty śmiech mnie ogarnia. A komunikacja taniej i szybciej, zakupy i tak robią w supermarketach pod swoimi blokami.

 • Ogi warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2011 10:35 ~Ogi warszawiak

  Wszystko utknie na skrzyżowaniu Modlińska/TMP i dalej będą mega korki, tyle że w innym miejscu...

 • Rusyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2011 21:56 ~Rusyn

  Apsik, obudź się. Od 5 lat rządzi naszym miastem Jedyna i Niepowtarzalna Pani Hania i jedyne co robi to generuje opóźnienia. Żadna z zapowiadanych w pierwszej kadencji inwestycji (poza głupotami) nie została ukończona w terminie. Sporo inwestycji spadło z kalendarza. Jedyne co jej wychodzi, to kampania wizerunkowa.

 • apsik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2011 19:13 ~apsik

  No i co pis zrobił prócz narzekania na rozkopaną Warszawę?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »