Informacje

04.12.2009 10:48  

Białołęka bez wodolotu. "Bo za szybko pływa"

SERWISY:

Wraz z nadejściem wiosny na Kanale Żerańskim miał kursować tramwaj wodny. Specjalny wodolot sprowadzono w zeszłym tygodniu i rozpoczęto próby. Projekt zatrzymał jednak Urząd Żeglugi Lądowej, który zgody na kursowanie wodolotu nie da, bo... pływa za szybko. - Nie poddamy się i będziemy walczyć dalej. Nie chcą wodolotu, będzie wolniejszy statek - zapowiada burmistrz dzielnicy.

- Mówiono nam, że jeżeli tramwaj nie będzie robił fali, która niszczy brzeg to zgoda będzie - potwierdził w studio TVN Warszawa, to co wcześniej stwierdził w rozmowie z portalem, Piotr Smoczyński, wiceburmistrz dzielnicy. - Kiedy okazało się, że tej fali nie ma, to powiedziano nam, że pływa za szybko i to jest powód odrzucenia projektu - podaje powody.

"Będziemy walczyć"

Burmistrz dzielnicy się nie poddaje i zapowiada, że o tramwaj będzie walczył. - Zmienimy projekt i będziemy próbowali dalej - obiecuje.

Pierwotnie planowano, że wodolot z prędkością 65 km/h będzie przewoził mieszkańców osiedla Regaty na ulicę Modlińską, gdzie pasażerowie do dyspozycji mieliby cały węzeł komunikacyjny. Statek kursowałby cztery razy na godzinę i przewoził do 80 pasażerów. - Takie rozwiązanie spowodowałoby, że kursy byłyby tańsze i odbywały się częściej niż zwykłym statkiem - broni projektu Smoczyński.

Problemem jest nie tylko prędkość wodolotu, ale także budowa dojścia z wodnego przystanku: schodów i windy dla osób niepełnosprawnych.

Nowy projekt

Dlatego projekt ma zostać zmieniony i ponownie zbadany przez Urząd Żeglugi Wodnej. Wodolot ma zastąpić statek, który pomieści 110 pasażerów i będzie kursował z prędkością 15 km/h. Do tego ma zostać skrócona trasa tramwaju. Końcowym przystankiem ma być PKP Żerań, gdzie wystarczyłoby zbudować przystanek i schodki prowadzone na stację.

- Może to lepsze rozwiązanie jeżeli mieszkańcy naszej dzielnicy przesiądą się do SKM-ki na dworcu PKP Żerań, a nie na Modlińśkiej - mówi Smoczyński. - Specjalna linia pociągów będzie kursowała prawdopodobnie od marca i zabierała pasażerów tramwajów bezpośrednio do centrum bez stania w korkach. I zawsze będzie można przewidzieć na którą godzinę się dojedzie - zachwala.

Statki miałyby kursować przez osiem godzin dziennie w czasie szczytu.

Brak pieniędzy też przeszkodą

Okazuje się, że wprowadzenie tramwaju wodnego na kanale to nie tylko problem organizacji, ale też pieniędzy. - Planowanie i przebudowa to około 20 mln złotych - szacuje Smoczyński. - To duże pieniądze, ale warto je zainwestować.

Turystyka i promocja

Tramwaj wodny to nowatorskie rozwiązanie w walce z korkami. Oprócz tego jest dobrym sposobem na promocję dzielnicy i rozwój turystyki. - Statek niesie ze sobą wiele dobrego - tłumaczy burmistrz. - Oprócz poprawy komunikacji służyłby rozwojowi turystyki. Kanał Żerański stałby się nie tylko codzienną drogą do pracy, ale powstałaby na nim cała infrastruktura turystyczno-rekreacyjna.

Anna Kucman

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kpt. żw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2011 16:39 ~kpt. żw

  ten cały urząd żeglugi to zbieranina gości którzy uważają się za alfy w żegludze a żaden z nich nie jest po przyzwoitej uczelni morskiej żeby cokolwiek u nich załatwić to musisz na słuchać się ich uwag jak by byli kapitanami ż.w z wieloletnią praktyką a raczej żaden z nich nie przepływał na statkach morskich za wiele proszę spojrzeć że zatrudniani są ojciec i syn więc jak można oczekiwać od nich profesjonalnej załatwienia sprawy .
  Cała ust. o żegludze śródlądowej w naszym kraju to jedna wielka farsa co z tego że uruchomią tramwaj jak nie bedzie miał kto nim kierować .
  Proszę się bliżej przyjrzeć tej ekipie z UŻŚ w Warszawie

 • Wisła, ja Wisła. Grab odbior!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 15:48 ~Wisła, ja…

  to jak? będzie czy nie będzie?

 • ale jaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 15:06 ~ale jaja

  ha ha ha !!! naiwni, czy wy w to w ogóle wierzycie?

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 12:46 ~wawa

  No, własnie. Będzie czy nie?

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 17:06 ~m

  za chwile wiosna. i co z wodolotem? to super ciekawy pomysł jest!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »