Informacje

06.08.2015 17:15 Andrzej Duda zaprzysiężony

Biało-czerwony plac Zamkowy. Tłumy witały prezydenta

SERWISY:

Tłum ludzi z biało-czerwonymi flagami zebrał się przed Archikatedrą św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście. W kościele odbyła się msza w intencji Rzeczpospolitej i nowego prezydenta Andrzeja Dudy. Jeszcze więcej osób czekało na nowego prezydenta podczas jego spaceru z pl. Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego.

Grupy ludzi stały na trasie przejazdu prezydenckiej kolumny: przy Sejmie, na placu Trzech Krzyży, Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu.

Przed archikatedrą i na placu Zamkowym zebrał się największy tłum. W kościele odbyła się msza z udziałem prezydenta i jego rodziny, celebrował ją przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosił prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą opuścili po godz. 11.30 budynek parlamentu, w którym odbyła się uroczystość zaprzysiężenia.

Po mszy para prezydencka przeszła w szpalerze żołnierzy do Zamku Królewskiego.

Tłum bił brawo i skandował "Andrzej Duda", a pierwsza dama otrzymała kwiaty od zebranych. O godz. 14 w Zamku odbyła się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

Piechotą do Pałacu

O godz. 15 para prezydencka została uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego.

W pałacowej kaplicy prezydent złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Na dziedzińcu na parę prezydencką oczekiwała kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa z Siedlec, która zagrała hymn.

Zebrany przed pałacem tłum ludzi powitał prezydenta i jego małżonkę brawami oraz okrzykami "Andrzej Duda" oraz "Witaj w domu". Nad głowami zgromadzonych powiewają biało-czerwone flagi, widać transparenty m.in.: "Andrzej Duda naszym prezydentem", "Andrzej Duda prezydent polskich spraw", "Habemus Presidentem", "Polacy, idziemy drogą śp. Lecha Kaczyńskiego". Zebrani śpiewają też pieśni patriotyczne.

Prezydent Duda wraz z małżonką zamieszka w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu - podobnie jak w czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski.

Przejęcie zwierzchnictwa

O godz. 15.30 na pl. Piłsudskiego prezydent Duda przejął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Tam zaplanowano również jego wystąpienie. Po ceremonii prezydent w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisał się do księgi pamiątkowej.

Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie prezydent Duda przyklęknął przed sztandarem i go ucałował. Następnie na maszt wciągnięto proporzec prezydenta, który symbolizuje jego zwierzchnictwo nad wojskiem. Proporzec ma kolor czerwony z białym wizerunkiem orła pośrodku oraz białym wężykiem generalskim w obramowaniu.

Andrzej Duda złożył też kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tłumy na trasie spaceru

Licznie zgromadzeni ludzie, m.in. z biało-czerwonymi flagami stali na trasie przejścia Andrzeja Dudy z pl. Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego. Nowy prezydent pozdrawiał i rozmawiał z nimi.

Gdy prezydent dotarł na Krakowskie Przedmieście w tłumie nastąpiła eksplozja radości. "Witaj w domu" - krzyczeli sympatycy Andrzeja Dudy. Jedni próbowali uścisnąć prezydentowi rękę, inni usiłowali zrobić sobie pamiątkowe selfie.

Przez przedłużony spacer przemówienie prezydenta rozpoczęło się niemal z półgodzinnym opóźnieniem. - Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One nie są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce obniżyć wieku emerytalnego, że nie da się podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury - powiedział Duda.

- To są bzdury. Wystarczy zacząć naprawiać polską gospodarkę, a tak naprawdę pieniądze z tego systemu znajdą się natychmiast - dodał.

Duda mówił też o sytuacji w Polsce. - Tracimy nasz kraj, gdy znikają kolejne instytucje, czy to połączenia komunikacyjne, instytucje kultury, szkoły, muzea, domy kultury - podkreślił.

Relacje na telebimach

Przed Pałacem Prezydenckim na telebimie można było oglądać relację ze wszystkich wydarzeń związanych z zaprzysiężeniem prezydenta. Telebim był ustawiony także na placu Zamkowym, na którym będą transmitowane niektóre uroczystości.

>>>Ramowy plan zaprzysiężenia Andrzeja Dudy<<<

ep/jb/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 17:29 ~Warszawiak

  HABEMUS MALINIAK

 • OMM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 15:13 ~OMM

  TOTALNA nieodpowiedzialność BORU mógł ktos ubić gościa w 1 dzień prezydenrury

 • Greg199

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 13:29 ~Greg199

  Ponad 5 lat i mamy znowu męża stanu

 • Kaka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 12:55 ~Kaka

  Michalina~Michalina

  Przystojny, nie to co ten dziadyga Bronek.

  Przystojny inaczej chyba ..maska a twarz o nadwiślańskiej urodzie majstra budowlanego-takiego ,którego na końcu świata rozpoznasz,że to majster z polski

 • spoke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 12:23 ~spoke

  Na 5 lat - wstyd na cały świat!

 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 09:56 ~zenek

  KOCHAMY PANA ! BIEDA BOCZACZA ! KROLESTWO DLA BIEDY WARSZAWSKIEJ !

 • Alek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 09:55 ~Alek

  Bardzo się cieszę ze Pan Sebastian został prezydentem już tak naprawdę. Narescie ludzie którzy zarabiali po 2tys w Warszawie będą zarabiać 2 może 3 razy więcej i stać ich będzie na własne 40m2 mieszkanie.
  Pan Sebestian będzie jak Janosik – zabierze bogatym darmozjadom i da biednym wykorzystywanym ludzia.

 • AntyPOlszewik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 08:57 ~AntyPOlszewik

  Nareszcie!!! Koniec 5 lat wstydu i żenady!!!

 • Obserwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 07:58 ~Obserwer  Michalina~Michalina

  Przystojny, nie to co ten dziadyga Bronek.
  Antyduda~Antyduda

  Budyń może być ładny? Oj , Michalina, jak taki koleś robi na tobie wrażenie, to współczuję.mpopatrz na zdjęcia Komorowskiego gdy miał 40 lat
  Ciacho~Ciacho

  Nie trzeba być antydudą, żeby porównać walory urody obu panów. Komorowski o dwadzieścia lat młodszy to było ciacho.


  Ale po co ta durna dyskusja. Prezydent jest reprezentantem kraju, ma dobrze wyglądać, być inteligentny, ma być silny i znać podstawy saoir vivre. Bronek co najwyżej nadaje się na wesołego gajowego. Obciach tylko przynosił na arenie międzynarodowej.

 • qwdqwd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 07:53 ~qwdqwd

  terz bedziemy krajem budyniem płynącym

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »