Informacje

28.12.2018 10:53 dotarliśmy do uzasadnienia wyroku

Bezwzględne więzienie zamiast prac społecznych za pobicie Etiopczyka

SERWISY:

 


"Czarny, czarny, poczekaj, stój!" - krzyknął Tomasz B. i wspólnie z drugim mężczyzną zaczęli gonić Etiopczyka Salomona Demissie. Później przycisnęli go do muru i pobili. Jeden z napastników został skazany na karę bezwzględnego więzienia. "Sąd miał na uwadze niezwykle lawinowy wzrost w ostatnich latach przestępstw z nienawiści" - czytamy w uzasadnieniu wyroku, które właśnie zdobyliśmy.

Na ławie oskarżonych zasiadło dwóch kolegów: 32-letni Tomasz B. oraz 36-letni Paweł Z. Obaj – jeszcze w komisariacie - powiedzieli, że tego dnia razem pili alkohol i razem pobili Etiopczyka. Przyznali się do winy.

Ale skazany został tylko jeden z nich.

Co się wydarzyło?

Do zdarzenia doszło 22 sierpnia 2017 roku, po godzinie 23. Etiopczyk - Salomon Demissie wracał do domu Marymoncką. Jak wynika z ustaleń śledczych, pierwszy z oskarżonych, Tomasz B. krzyknął: "Czarny, czarny, poczekaj, stój".

Obcokrajowiec zaczął uciekać. B. go gonił. Dołączył do niego inny mężczyzna. Dogonili Salomona i zaczęli bić pięściami po głowie. Wybili mu ząb.

Po chwili Salomon uwolnił się i podbiegł do ekipy remontowej z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Dotarł tam też Tomasz B. Nie dawał za wygraną. - Przez takich czarnuchów jak ty nie ma dla Polaków pracy! - krzyczał.

Robotnicy próbowali uspokoić napastnika, ale ten wciąż krzyczał i przeklinał. Pracownicy MPWiK odwieźli Salomona do domu służbowym autem.

Mówił, że wypił 15 piw

Pierwszy podejrzany - Tomasz B. - został zatrzymany zaraz po zdarzeniu przez funkcjonariusza straży miejskiej. Miał 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Drugiego - Pawła Z. - znalazła dzień później policja. Obaj przyznali się i wyrazili skruchę. Nie potrafili wytłumaczyć motywów swojego zachowana, oświadczając, że znajdowali się pod wpływem alkoholu. Jeden z nich stwierdził, że wypił wcześniej 15 piw.

Chcieli dobrowolnie poddać się karze ograniczenia wolności na dwa lata, które miałoby polegać na wykonywaniu prac społecznych. Deklarowali powstrzymywanie się od spożywania alkoholu i zapłatę nawiązki na rzecz pokrzywdzonego - po dwa tysiące złotych od każdego.

Jednak podczas drugiego przesłuchania Paweł Z. wycofał się z tej propozycji i oświadczył, że nie przyznaje się do winy.

Jeden uniewinniony

"Paweł Z. podał, że przy pierwszym przesłuchaniu przyznał się i poddał karze, gdyż był trzymany bez obiadu, zabrany z miejsca pracy, bardzo przestraszony i podpisałby wszystko, aby tylko wyjść z prokuratury. Ostatecznie podniósł, że nie ma dowodów ani świadków na jego obecność czy udział w zdarzeniu" - czytamy w uzasadnieniu wyroku, jakie w połowie grudnia sporządził Sąd Okręgowy w Warszawie.

Jego kolega Tomasz B. dodawał: - Nie ukrywam, miałem przebłyski, że się z Pawłem widzieliśmy, ale czy Paweł uczestniczył w tym zdarzeniu, czy dopuścił się tego czynu, to ja nie wiem. Mocno w to wątpię, z tego co go znam.

Oskarżonego nie rozpoznał też pokrzywdzony ani świadkowie. Również policjant, który przygotował po zdarzeniu notatkę służbową, nie potrafił odpowiedzieć, dlaczego wskazał Pawła Z. jako sprawcę.

W miejscu zdarzenia nie było też monitoringu.

Z tych powodów sąd ostatecznie uniewinnił mężczyznę. Sąd uznał co prawda, że napastników było dwóch, ale przyjął, że drugi z nich pozostaje "nieustalony", skoro brak jest dowodów, że był nim Paweł Z.

Drugi skazany

Drugi z mężczyzn usłyszał jednak wyrok: 10 miesięcy bezwzględnego więzienia oraz 10 tysięcy złotych nawiązki.

To kara znacznie surowsza od tej, którą proponowała prokuratura, czyli ograniczenie wolności polegające na wykonywaniu nieodpłatnych prac społecznych.

"Sąd miał na uwadze niezwykle lawinowy wzrost w ostatnich latach przestępstw z nienawiści" - napisał w uzasadnieniu wyroku sędzia Michał Piotrowski. Przytoczył statystyki Prokuratury Krajowej.

W 2013 roku takich postępowań było 835. W 2016 roku blisko dwa razy więcej - 1632 postępowań. Zaś w pierwszej połowie 2017 roku - 947 spraw.

"W ocenie sądu jedynie skuteczne i efektywne zwalczanie takich przestępstw, a zatem adekwatne, czyli odstraszające potencjalnych sprawców kary pozwolą na zahamowanie i ograniczenie wskazanej tendencji kryminalnej" - wyjaśnił sędzia. Zaznaczył, że kara bezwzględnego więzienia jest "celowa i współmierna do czynu".

"Wymierzenie innej kary względem oskarżonego mogłoby pogłębić proces demoralizacji oskarżonego i deprawacji poprzez pogłębienie poczucia bezkarności, przekonania o niesprawności systemu prawnego, co nie powstrzymałoby go od mechanizmu popełniania przestępstw" - podsumował.

kz/pm/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2018 12:53 ~gzik

  Odwiezli służowym autem /???? Co to jest? Folwark prywatny do odwożenia??? Świetna firma MPWiK....medal dostali za taką postawe??? Za paliwo oddali ??

 • farmer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2018 09:09 ~farmer

  W Afryce trwa ludobójstwo białych Burów.

 • Angela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2018 14:01 ~Angela

  Merkel na spotkaniu z młodymi działaczami CDU stwierdziła, że polityka multikulti poniosła kompletną klęskę. Kanclerz Niemiec powiedziała, iż w praktyce teoria społeczeństwa wielokulturowego nie sprawdziła się.

 • Bonifacy Krufka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2018 12:12 ~Bonifacy Krufka

  Dawniej istniało pojęcie t.zw. "czynu chuligańskiego" czyli popełnionego bez powodu lub z oczywiście błachego powodu, publicznie, rażacego naruszającego porządek publiczny i czyn ten był karany z urzędu. Dzisiaj, gdy dostaniesz w ryja, nawet publicznie, to policja może przekazać ci dane sprawcy o ile go wskażesz i poinformuje, że masz zrobić obdukcję lekarską oczywiście płatną i jeżeli jest to tylko naruszenie nietykalności to możesz go skarżyć z oskarżenia prywatnego, adwokat kosztuje, a jak uzyskasz wyrok skazujący sprawcę to możesz go powiesić w WC, bo w życiu od lumpa żadnych pieniędzy nie dostaniesz, nawet, gdy będziesz diałał przez komornika. Ponieważ lumpy o tym wiedzą, to na ulicach jest jak jest. No chyba, że różnisz się kolorem skóry. Mówi się, że kiedyś Milicja ścigała takie czyny. ścigała, ale Policja ma dużo pracy.

 • Hiszpan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2018 12:04 ~Hiszpan

  Rząd w Madrycie planuje odesłanie do ojczyzny 55 tys. mieszkających w Hiszpanii migrantów. Zamierza oferować każdemu z nich bilet powrotny do kraju pochodzenia i 400 euro.

 • sylwek57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2018 11:41 ~sylwek57

  Cha,cha,cha każde pobicie jest z nienawiści, która jest obecna przed pobiciem. Nie słyszałem ,żeby ktoś kogoś pobił z miłości do niego.

 • maskra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2018 10:14 ~maskra

  dziubaszko~dziubaszko

  Polskie sądy...Zagraniczny kamerzysta czy reżyser pobił policjanta...
  Został od razu wypuszczony - Kary brak.
  a jak Polak pogonił ciemnego to wielkie halo...

  Jak ukraińcy biją i mordują polaków to w mediach cisza, tak wygląda życie w Polsce, a jak polak pobije hindusa, ukraińca to wrzask w mediach...

 • Media

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2018 08:38 ~Media

  Hiszpański rząd chce odesłać 55 tys. migrantów.

 • robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2018 07:07 ~robert

  xyz~xyz

  Szkoda, że tak szybko nie działają w sprawie kierowcy, który spowodował wypadek na trasie WZ.

  Gratuluję sądowi... Władzę trzeba jednak pokazać. Oczywiście nawet nie wątpię, że sąd skazałby również kogoś z pieniędzmi, władzą lub kontaktami. Tak a propos co z Frogiem? A tez skazany z pewnością wyjdzie pałając miłością do innych.

  Do zdarzenia doszło 22 sierpnia 2017 roku. Szybko?

 • karnista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2018 00:31 ~karnista

  I tak być powinno.

  Dosyć już tej przesadnej humanizacji prawa karnego.
  Łagodne kary to mogą być w uzasadnionych przypadkach dla naprawdę skruszonych
  i świadomych moralnie osobników.

  Dla zwykłej patologii zawsze normalna odsiadka.
  Chociaż powinni ją połączyć z jakimś obowiązkiem pracy, nie społecznej tylko karnej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »