Informacje

17.01.2015 07:00 bezmyślny remont

Bezpowrotnie zniszczyli wyjątkową ceramikę

SERWISY:

Wyjątkowa instalacja ceramiczna Krzysztofa Henisza z lat 60. została właśnie zniszczona. Ceramiczną dekorację skuł ze ściany w budynku "Merkury" na Żoliborzu nowy najemca lokalu, który zamierza w nim urządzić restaurację.

- Cała moja rodzina chodziła tu do kawiarni. Najpierw była Cafe Hawana, potem Coyot. W grudniu przyszedł nowy właściciel i chce zrobić tajską knajpę, niszcząc kompozycję ceramiczną, która wisi tam od ponad 50 lat – mówi nam radny dzielnicy Konrad Smoczny (Miasto Jest Nasze).

Utracone dziedzictwo

Ceramika zdobiła ścianę na klatce schodowej, prowadzącej do wspomnianych lokali ponad 50 lat. Paweł Giergoń, historyk sztuki i autor książki "Mozaika Warszawska" od lat domaga się ochrony podobnych kompozycji plastycznych. Przekonuje, że - nawet jeśli nie figurują w rejestrze zabytków - są świadkiem kultury tamtych lat, dziełami sztuki.

- Niszczenie ich nie ma sensu, jeśli budynek wynajmuje nowa osoba, która chce zaprojektować wnętrze na własne potrzeby, takie instalacje może bardzo prosto zasłonić - podkreśla Giergoń w rozmowie z tvnwarszawa.pl. W ten właśnie sposób niemal w ostatniej chwili udało się ocalić np. mozaiki ze sklepu rybnego przy placu Zbawiciela, gdzie teraz mieści się modna kawiarnia (w środku wzorcowo biała).

Archiwalne zdjęcia dzięki uprzejmości portalu sztuka.net:

 

Ceramika jak "żywa ściana"

Zniszczona ceramika powstała w budynku przy ul. Żeromskiego w 1963 r. Została stworzona przez wybitnego artystę-plastyka Krzysztofa Henisza. Jego dzieła nazywane były "żywymi ścianami". Były trójwymiarowe oraz "żyły" zarówno kolorem, jak odbijającym się od nich słońcem.

Radny Smoczny opowiada też o ogromnej wartości sentymentalnej, jaką niosą ze sobą takie ozdoby.

- Pamiętam, jak w Havanie, w oparach papierosowego dymu z carmenów jadłem najlepsze galaretki w pucharkach, najlepsze rurki z kremem wydawane przez ekspedientki z lekkim wąsem w pięknych fartuszkach, gdzie sączyła się muzyka z szafy grającej - wspomina. - Ostatni relikt z tego miejsca został właśnie zniszczony. Gdy podszedłem do majstra prosząc o kawałek ceramiki na pamiątkę, usłyszałem, że on pamiątek nie zbiera i kawałkiem ceramiki rzucił o ziemię - opowiada.

"Bo ściana była popękana"

Żadne argumenty nie przekonują jednak prezes spółdzielni "Społem" WSS Żoliborz, która jest właścicielem lokalu i od grudnia wynajmuje go nowemu najemcy. Twierdzi, że remont ściany, na której znajdowała się instalacja, był konieczny, bo była w opłakanym stanie. - Ściana była popękana, odpadała i stwarzała zagrożenie dla klientów – przekonuje Jadwiga Rowicka.

Jak mówi, z ceramiki pozostał jedynie fragment. Jest to wąski pasek o szerokości 30 cm i długości ok. 4,5 metra. Reszta została skuta. - Ten fragment instalacji, który nie został rozebrany, mieści się pod jednym z okien. Na razie nie będzie skuty, będziemy obserwować, czy nie niszczy się i nie zagraża bezpieczeństwu - zapewniła nas prezes Rokicka.

O zdanie poprosiliśmy również przedstawicieli mieszczącego się tuż obok urzędu dzielnicy. Rzecznik Andrzej Kawka podkreśla, że nie czuje się kompetentny, by oceniać wartość artystyczną zniszczonej instalacji. Przekonuje, że urząd w tego typu sprawach ma związane ręce, bo praca nie figurowała w rejestrze zabytków, dlatego w takich sytuacjach bardziej aktywni powinni być sami mieszkańcy.

- Na Żoliborzu już funkcjonuje coś, co roboczo można nazwać "ochroną społeczną". Mieszkańcy organizują się i protestują w obronie szczególnie ważnych obiektów. Wiąże się z tradycją dzielnicy i szczególnym wyczuleniem na jej sprawy ze strony samych mieszkańców - mówi Andrzej Kawka. Najwyraźniej w tym wypadku czujność mieszkańców zawiodła.

ep/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • czwartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2015 06:28 ~czwartek

  grizzli~grizzli

  No proszę. Jak mój pies coś takiego zrobi na chodniku, to ja po nim sprzątam. A powinienem wiedzieć, że to sztuka, albo instalacja.

  Fakt. To, że jakiś miłośnik ceramiki przedziwnej kazał ją sobie przykleić do ściany nie sprawia automatycznie, że to jest Sztuka.

 • czwartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2015 06:21 ~czwartek
  pasazer~pasazer

  Patrząc na te komentarze - nikomu nie będzie ich brakować. Polacy to naród bez gustu, refleksji nad historią, poszanowania spuścizny. Najlepiej jakby wymalować ściany na jakiś pastelowy róż i dać (koniecznie!) budkę z ochorniarzem. Wtedy będą mieszkać w "nowoczesnym apartamentowcu" i będą szczęśliwi.
  krytyk sztuki~krytyk sztuki

  Te, koleś. A jaki ty masz niby gust? Bo te kafelki w formie ptasiego guana to raczej nie było arcydzieło. Trochę pokory, koleś.
  lady~lady

  te krytyk, a gdzież się tak wyrobił ?
  krytyk sztuki~krytyk sztuki

  W galeriach sztuki kochana, w muzeach. No i na uczelni.

  Obrońcy tej ceramiki nie wiedzą, że nie wszystko, co wyszło spod boskiej ręki pana artysty, jest warte kultu i podziwu. Bywają też zwykłe gnioty, jak w tym przypadku. I nie ma czego żałować.

 • mom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2015 20:22 ~mom

  Brak słów. Może i ta ceramika piękna nie była, ale to przykre, że tak bezceremonialnie niszczy się wszelkie przejawy autentyczności miasta i zastępuje się ją bezosobowym stylem wprost z ikei, lub jak w tym przypadku, pseudo azjatyckim chłamem. Lata zaniedbywania architektury i plastyki w szkołach robi swoje.

 • żoliżoli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 13:40 ~żoliżoli

  Reszta ceramiki do obejrzenia na ścianie schodów w dół, za zegarmistrzem, w dziale spożywczym MERKUREGO.

 • wilczanakrucza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2015 13:15 ~wilczanakrucza

  To smutna prawda.

 • konserwrzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2015 16:33 ~konserwrzy

  A kary znacznie wyższe!

 • o losie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 01:08 ~o losie

  przedsiębiorca~przedsiębiorca

  Oto artykul o tym jak prawo własności i prawa najemcy sa ''respektowane'' w Polsce. Wszystkim sentymentalistom w takim razie proponuję wynająć bądż wykupić np. nieruchomości o niezwykłej wartości sentymentalnej i wtedy nikt wam nie zniszczy tych ,,dzieł''.


  sami ignoranci w tej warszawie, a poza tym, czy przypadkiem tu nie naruszyli praw autorskich dzieła?

 • jasiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 01:07 ~jasiek  Kasandra~Kasandra

  Ludzie rozwodzą się nad nędzną ceramiką z lat 60 stworzoną przez miernego artystę. Z koniakiem w ręku i miną napuszonych znawców, opowiadają o kompleksach Polaków. Wszystko po to, aby poczuć się wyjątkowym i kulturalnym. Ta ceramika jest po prostu straszna. Są ważniejsze rzeczy nad którymi trzeba płakać np. niszczejące zabytki Dolnego Śląska o których nie wielu pamięta. W przeciwieństwie do tej ceramiki, są to zabytki na skale światową.
  lady~lady

  dla przypomnienia-Warszawa była zrównana z ziemią. Trochę szacunku dla ludzi, którzy kochają i tworzą to miasto. Jest to portal warszawski, więc dyskusje dotyczą klimatu Warszawy. Ceramika została stworzona przez warszawiaka, któremu zależało na oddaniu ducha miasta. O gustach nie będę dyskutować.
  anty~anty


  Jakie to polskie - żyć przeszłością... Warszawa długo nie będzie metropolią z takim podejściem - to coś było brzydkie i fakt, że jakiś 'artysta' to zrobił bo był z Warszawy jest bez znaczenia - tu chodzi o estetykę!  Dokładnie LADY!!!!! brawo , że jeszcze tacy Ludzie jak Ty

 • ŻOL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 01:06 ~ŻOL

  widać , że nie masz pojęcia o Żoliborzu! Tuż pod oknami Merkurego masz azjatyckie pierożki, pod Halą Marymoncką azjatycką knajpę, Coco DeOro jedzenie z Ceylonu i już nie wspomnę o najlepszych hami na Bielanach. Wystarczy chyba trochę tej Azji

 • kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 01:03 ~kuba

  ty ignorancie! najlepiej wszystko zniszczyć i dać glazurę z marketu!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »