Informacje

28.02.2017 20:52 pomysł na nowy ustrój

Bezpartyjni samorządowcy
chcą bezpartyjnej Warszawy

SERWISY:

Pomysł na nowy ustrój Warszawy przedstawili we wtorek warszawscy bezpartyjni samorządowcy. Jak ocenili, obecny ustrój stolicy jest niedostosowany do zarządzania dużymi miastami. Podkreślili, że ich propozycja daje władzę dzielnicom i mieszkańcom.

Podczas konferencji prasowej samorządowcy podkreślali, że obecnie obowiązująca tzw. ustawa warszawska regulująca ustrój stolicy nie działa w interesie mieszkańców. Według nich spowodowane jest to faktem, że dzielnice nie posiadają niezależności finansowej oraz brakiem stosowania zasady pomocniczości.

Rozlewanie się Warszawy

Jak zaznaczono, zarządzanie i planowanie rozwoju Warszawy spoczywa w większości na prezydencie stolicy oraz Radzie Warszawy, zaś Rada Dzielnicy jest organem "pozbawionym poważniejszych kompetencji". Samorządowcy zwracali uwagę na negatywne konsekwencje centralizacji władzy w Warszawie. Wśród nich wymienili aferę reprywatyzacyjną, znaczne niewykonanie budżetu inwestycyjnego, brak planowania przestrzennego i nieograniczone "rozlewanie się" Warszawy na tereny pozbawione infrastruktury komunalnej.

Radna bezpartyjna z dzielnicy Wola Aneta Skubida jako jedną z wad dotychczasowego ustroju Warszawy wskazała, że "pod rządami aktualnej ustawy o burmistrzach mówi się, że są niczym "pionki w grze", są przerzucani z dzielnicy do dzielnicy".

- Burmistrzowie nie czują się gospodarzami w swoich dzielnicach, raczej przypominają namiestników partyjnych - dodała.

Wiceprezes Inicjatywy Mieszkańców Warszawy Iwona Szatkowska wskazywała na zbyt silną władzę prezydenta miasta, a także zbyt silną rolę Rady Warszawy. - Rola dzielnic jest iluzoryczna, należy to zmienić - oceniła. - Nie tylko krytykujemy stan obecny, ale przedstawiamy alternatywę, która daje władzę dzielnicom i mieszkańcom - podkreśliła.

"Dwuszczeblowy samorząd"

Przewodniczący rady dzielnicy Śródmieście Michał Sas ocenił, że obecny ustrój samorządowy jest niedostosowany do zarządzania miastami powyżej 100 tys. mieszkańców i zaproponował zmianę ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z nią, w dużych miastach dostępny byłby dwuszczeblowy samorząd: dzielnica byłaby podstawową jednostką samorządu posiadającą samodzielność i osobowość prawną, a miasto ustawowym związkiem dzielnic. Osiedle stanowiłoby jednostkę pomocniczą dzielnicy.

Wiceprezes Inicjatywy Mieszkańców Warszawy Antoni Pomianowski postulował, by dzielnica jako samodzielna jednostka administracyjna była zarządzana przez burmistrza wybieranego w bezpośrednich wyborach. - Tylko to zagwarantuje pełną odpowiedzialność burmistrza przed wyborcami i przed mieszkańcami - uzasadniał.

Projekt warszawskich samorządowców zakłada także stworzenie Komisji Rad Dzielnic przy Radzie Warszawy, w której każda dzielnica miałaby jednego reprezentanta. Komisja ta poza głosem doradczym podczas decyzji podejmowanych przez Radę Warszawy będzie miała uprawnienia do sprzeciwu wobec uchwał Rady.

Przewodniczący Rady Osiedla Muranów Ryszard Krzysztofowicz zaproponował, by wzmocnić także pozycję Rady Osiedla, jako organu opiniodawczego. Zgodnie z założeniami projektu, w Radzie Dzielnicy byłaby Komisja Rad Osiedli mająca uprawnienia do sprzeciwu wobec uchwał tej Rady.

Samorządowcy proponują wprowadzenie systemu wyborczego STV (Single Transferable Vote) w wyborach do Rad Dzielnic oraz Rady Warszawy, który polega na wyborze przez głosującego kilku kandydatów w preferowanej kolejności. "System ten prawdziwie odzwierciedla wolę wyborcy - może on wskazać kilku kandydatów i nie musi ograniczać się do jednego" - zaznaczono.

"Bezpartyjny samorząd"

- Jednym z naszych głównych postulatów jest stworzenie bezpartyjnego samorządu - oświadczyła zastępca burmistrza dzielnicy Śródmieście Marta Wenclewska. Sposobem na osiągnięcie tego celu ma być m.in. stworzenie niepartyjnych komitetów wyborczych, czy zakaz łączenia stanowisk przez radnych.

- Wyborcy powinni rozliczać swoich radnych nie z tego, jaki szyld partyjny reprezentują, ale z tego, co zrobili dla swojej społeczności lokalnej - dodała Wenclewska.

Projekt popierają: Inicjatywa Mieszkańców Warszawy, Stowarzyszenie Mieszkańcy, Stowarzyszenie Grunt To Warszawa, Wola Mieszkańców, Nasz Targówek, Ochocka Wspólnota Samorządowa, Wspólnota Dzielnicy Włochy, Wspólnota Samorządowa Gospodarność.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2018 22:40 ~Kuba

  Listy już są, teraz warto sprawdzić co poza działaniami pozoracyjnymi, kandydaci zrobili dla mieszkańców - mówić i robić duzo szumu to każdy potrafi, ale co dany kandydat naprawdę robił dla lokalnej społeczności to trzeba samemu sprawdzić. Lans to nie wszystko. Warto też pamiętać, że każde grabie grabią do siebie (no prawie każde).
  Partyjny prawie zawsze głosuje jak mu partia każe - czyli najlepiej na takich co w żadnej partii nigdy nie byli a są pozytywnie aktywni.

 • sas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2018 11:29 ~sas

  już wiem na kogo nie głosować.Żenada

 • detox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 13:51 ~detox

  Większość to reprezentanci Spółdzielni Mieszkaniowych - najczęściej już od lat zasiadają w Radach Dzielnic!!!!!!!!

 • Selvin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 13:04 ~Selvin

  dynks~dynks

  Widać pieski partii politycznych bardzo się boją wyborów, skoro tak ujadają. Kibicuję bezpartyjnym, wygońcie te sitwy partyjniaków z samorządu!


  Jak pokazał przykład Warszawy, a w szczególności Śródmieścia: nie ma bezpartyjnych. Są tylko cwaniacy, którzy zmieniają barwy jak kameleony i podczepiają się raz pod jedną partię, raz pod drugą. W zależności od korzyści jakie mogą wyciągnąć dla siebie. Budują sobie przy okazji zaplecze klienteli pod przyszłe wybory: w radach osiedli i wśród wąskich grup interesów (w tym wśród deweloperów).

 • Rudi87

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 12:32 ~Rudi87

  Dorzucić do tego towarzystwa jeszcze tylko trochę kukizowców i będzie komplet prawdziwie "bezpartyjnych", "antysystemowych" kandydatów na posady w warszawskim ratuszu.

 • Qwerx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 12:28 ~Qwerx

  Ani z nich "samorządowcy", ani "bezpartyjni".

 • dynks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 12:17 ~dynks

  Widać pieski partii politycznych bardzo się boją wyborów, skoro tak ujadają. Kibicuję bezpartyjnym, wygońcie te sitwy partyjniaków z samorządu!

 • Heniul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 11:50 ~Heniul

  Tomiski~Tomiski

  Pozdrawiamy Pana Michała Sasa i jego "bezpartyjnych" kolegów i koleżanki z władz Śródmieścia: Andrzeja Kozickiego, Ryszarda Krzysztofowicza, Ewę Czerwińską i Martę Wenclewską!
  To się dopiero nazywa "Wspólna Warszawa"!


  Zapomnieliście dopisać do tej "bezpartyjnej" kamaryli ich przyjaciół: Annę Sobolewską i Pawła Suligę. Oboje są zastępcami burmistrza Śródmieścia. Raz z PO, teraz z PiS.

 • Tomiski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 10:31 ~Tomiski

  Pozdrawiamy Pana Michała Sasa i jego "bezpartyjnych" kolegów i koleżanki z władz Śródmieścia: Andrzeja Kozickiego, Ryszarda Krzysztofowicza, Ewę Czerwińską i Martę Wenclewską!
  To się dopiero nazywa "Wspólna Warszawa"!

 • Uurbanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 10:28 ~Uurbanek

  Za 1,5 roku wybory samorządowe w Warszawie. Polityczny plankton, który uczestniczy we władzy w dzielnicach miasta dzięki zakulisowym porozumieniom z jakże "niedobrymi" partiami już przybiera "bezpartyjne" barwy.
  Głupi wyborcy mają się na to nabrać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »