Informacje

23.01.2016 20:20 Przepis z 2012 roku zbyt ogólny

Bezdomni nie będą wyrzucani
z autobusów i tramwajów

SERWISY:Po zmianie regulaminu pracownicy ZTM ani straż miejska nie będą mogli wyprosić bezdomnego z pojazdów komunikacji publicznej. Chyba, że osoba taka zacznie stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych pasażerów. Radni usuwają kontrowersyjny przepis o wyrzucaniu ludzi "budzących odrazę".

Pasażerowie komunikacji miejskiej często skarżą się, że nieprzyjemny zapach utrudnia warunki jazdy i proszą o interwencję. Na mocy przepisów, które obowiązywały do tej pory, osoby budzące odrazę otoczenia "mogły być usunięte" przez obsługę pojazdu lub kontrolerów biletów. Wkrótce to się zmieni.

Przepis zbyt ogólny

Na najbliższej sesji Rady Warszawy radni będą głosować nad nowym regulaminem. Ten zezwala na interwencję wyłącznie w stosunku do ludzi, którzy zagrażają bezpieczeństwu lub porządkowi publicznemu. Takie osoby będą wzywane do zachowania spokoju lub – w ostateczności – wypraszane ze środków komunikacji publicznej.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że zmiany mają na celu zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa. Kładą też większy nacisk na ochronę zdrowia, życia i mienia pasażerów.

Przepis dotyczący "budzących odrazę" został wprowadzony do regulaminu ZTM w 2012 roku. Często był przedmiotem kontrowersji, głównie ze względu na poziom jego ogólności. Dla jednych odrażający są alkoholicy, a dla innych pijani nieletni – przykładów może być mnóstwo. Odrazę może budzić zarówno zapach, jak i zachowanie. Rzecznik ZTM Igor Krajnow wyjaśniał wówczas, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Nie wyrzucą bezdomnych

Przepis nie dotyczył bezpośrednio bezdomnych ani alkoholików. Jednak to właśnie oni byli najczęściej piętnowani. Pasażerowie zarzucali im, że w środkach komunikacji publicznych urządzają sobie tymczasowe schronisko. Narzekali na sytuacje, kiedy po wejściu do tramwaju muszą przesiadać się do innego, bo zapach jest nie do wytrzymania. W takich chwilach zawsze warto jednak pamiętać o konsekwencjach usunięcia bezdomnego z tramwaju. Przy kilkunastostopniowym mrozie taka osoba może po prostu zamarznąć.

Przypomnijmy, że regulamin ZTM zabrania również m.in. żebrania, gry na instrumentach muzycznych i używania sprzętu nagłaśniającego bez zgody ZTM. Nie pozwala na spożywanie jedzenia i picia – jeśli może to spowodować zabrudzenie innych pasażerów bądź zanieczyszczenie pojazdu. Nie można też spożywać alkoholu ani palić e-papierosów.

Z nowego regulaminu zniknie rozdział dotyczący zasad pobierania opłat i kontroli biletów oraz terminów rozpatrywania skarg. Te zostały przeniesione do innego aktu prawnego. "Proponowany podział jest skutkiem zmian wynikających z nowelizacji przepisów wynikających ze zmian w ustawie o transporcie publicznym" – czytamy w uzasadnieniu. Usunięte punkty będzie można znaleźć w zarządzeniu prezydent Warszawy.

Jeśli na najbliższej sesji (28 stycznia) radni przegłosują uchwałę, nowy regulamin zacznie obowiązywać od marca 2016 roku.

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Angela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 13:09 ~Angela

  Bezdomni to też ludzie. Od smrodu nikt jeszcze nie umarł, a z zimna wielu.
  Nie życzę wam abyście kiedyś sami skończyli na ulicy, i żeby o was mówiono to samo, ale widzę, że co poniektórym by się przydało, abyście poznali piekło w jakim oni żyją. Każdy bezdomny ma swoją historię, dlaczego tam trafił. Może wystarczy trochę współczucia, a nie ocenianie innych. Jeśli nie potraficie im pomóc, to chociaż się nie udzielajcie.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 15:59 ~Gość

  Może środek komunikacji podzielić, jedna część będzie dla pachnących, druga - dla śmierdzących.

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 21:16 ~pasażer

  Śmierdzą bezdomni , którzy z komunikacji miejskiej zrobili sobie wygodny azyl zimą się grzeją, latem chłodzą ponadto czują się bezkarni bo nie sprecyzowano, kto ma egzekwować usuwanie ich z pojazdów.
  Niestety cierpią na tym normalni pasażerowie którzy przesiadają się do innego wagonu lub nawet czekają na kolejny pojazd, gdy odór jest nie do wytrzymania.
  Natomiast należałoby TRARDO EGZEKWOWAĆ opłaty za przejazd i za ich brak wypraszać z pojazdów wówczas problem zostałby rozwiązany.

 • Żan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2016 12:30 ~Żan

  To ja nie będę kupować biletu i powiem, że jestem bezdomna :D

 • Paweł świeci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 07:23 ~Paweł świeci

  Ze smrodkiem niech sobie sami jeżdżą jestem na nie a ,dlaczego ja mam płacić za bilety a oni nie ?

 • m2don3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2016 17:10 ~m2don3

  jak ztm tak postępuję to proponuję nie kasować biletu za co ja płacę za to że w smrodzie jadę

 • ocochodzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2016 15:57 ~ocochodzi

  Zagrożeniem jest smród i wszelkie choroby. To za mało???

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2016 12:06 ~Obserwator

  Motorniczy i kierowca też człowiek i podczas swojej odpowiedzialnej pracy potrzebuje trochę czasu na zrealaksowanie się . jak takiego lumpa ma pozostawić w środku gdy idzie do toalety? A gdzie te przerwy unijne i inne w trakcie których trzeba z takim typem przebywac

 • jack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2016 11:39 ~jack

  niech radni wezma sobie bezdomnych do swoich gabinetow i siedza z nimi 8 godzin
  prowadzenie pojazdu ze smrodem w srodku to zadna przyjemnosc nie mowiac juz o spozywaniu posilku

 • maniek dykta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 23:44 ~maniek dykta  hehe to teraz porządzim w autobusach i tramwajach - dzieki wam radni

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »