Informacje

26.07.2013 16:09 "nie spełniała wymagań"

Bezdomne koty nie chciały jeść miejskiej karmy

SERWISY:


Bezdomne koty nie chciały jeść karmy zafundowanej im przez miejskich urzędników. Dopiero po kontroli w laboratorium okazało się, że przygotowana dla zwierząt mieszanka nie spełnia podstawowych wymagań. Pokarm trzeba było wycofać.

"Zgłaszają się karmicielki, które za własne pieniądze muszą kupować karmę, a tę dostarczaną wyrzucają, gdyż nie nadaje się do jedzenia; śmierdzi, koty nie chcą jej jeść. Nie spełniała ona parametrów" – napisała w interpelacji do prezydent miasta Olga Johann, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy (PiS).

Dla tysięcy zwierząt

Chodzi o karmę, którą dostarcza firma PUPIL-FOODS. Ratusz wyłonił ją w przetargu, by zapewnić pokarm dla ok. 29 tys. wolno żyjących zwierząt. "Czy istnieje możliwość sprawdzenia jakości karmy przez fachowców i unieważnienie przetargu?" - dopytywała 9 lipca radna Johann.

"Zgodnie z warunkami określonymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia karma musiała spełniać określone wymagania odnośnie składu i parametrów" - odpisał w odpowiedzi Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent stolicy.

Zła karma sucha

Zarówno karma mokra jak i sucha musiały zawierać między innymi odpowiednią ilość wody, białka, tłuszczu i popiołu. Do tego połowa zawartości białka musiała być pochodzenia zwierzęcego, pokarm zawierać miał także taurynę i witaminy. Te wytyczne opracowano w porozumieniu z burmistrzami dzielnic, organizacjami pozarządowymi, a także po konsultacjach z katedrą Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Do biura ochrony środowiska w ratusz też zaczęły jednak docierać głosy, że teoria nie zawsze sprawdza się w praktyce, więc pobrano próbki do badania kontrolnego.

"Wynik badań wykonanych w Krajowym Laboratorium Pasz Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Lublinie wykazały, że parametry dotyczące karmy mokrej nie odbiegały od zawartych w Specyfikacji Instytutu Warunków Zamówienia i w opisie dostawy. Natomiast karma sucha nie spełniała ww. wymagań" - odpowiada Dąbrowski.

Dali nową karmę

10 lipca została wstrzymana dostawa i wydawanie nienadającej się karmy. A firma musiała ją niezwłocznie wymienić. Tydzień później zwierzęta zaczęły dostawać pożywienie ze zmienionymi składnikami.

"Zgodnie z oświadczeniami przedstawiciela wykonawcy do produkcji ww. karmy użyto wysokiej jakości surowców, które zapewniają dotrzymanie określonych standardów jakości oraz poprawę jej walorów smakowych. Wykonawca jednocześnie przesłał próbki tej karmy do koncesjonowanego, niezależnego laboratorium" – zapewnia wiceprezydent Warszawy.

I dodaje, że miasto zleci niezależne badania, a karma będzie cyklicznie kontrolowana.

O TYM, JAK WAŻNE JEST PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE ZWIERZĄT PRZEKONYWALI ORGANIZATORZY AKCJI "STOP OTYŁOŚCI. WAŻĄ SIĘ LOSY PSÓW I KOTÓW":


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2013 15:08 ~warszawianka

  Biuro d/s Zwierząt przy UM St.Warszawy od dawna wiedziało,że karma , którą dostają karmicielki jest g... warta i koty jej nie jedzą;i jest jej za malo - koty glodują a np. na Pradze umierają z głodu - ale kompletnie to lekceważono. Dyrektorka i Kierowniczka biura czują się doskonale!!

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 12:54 ~hops

  tyle wasze bezdomne koty vs. szczury:
  http://www.youtube.com/watch?v=Xss20_4Tul8#at=25

 • last

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2013 09:05 ~last

  Wszystkim co chcą, żeby bezpańskie koty zostały w większości uśpione i nie dokarmiane polecam kupić kij baseballowy, golfowy, lub inne narzędzie, które ułatwi załatwienie szczura. Koty i szczury za bardzo za sobą nie przepadają, często wystarczy zapach kota, żeby zniechęcić szczura do przebywania w tym miejscu...

 • apsik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2013 08:48 ~apsik

  Urzędnicy nie karmią kotów z dobrego serca, tylko dla tego, że mają nierozwiązany problem ze szczurami. Trutka nie działa.
  Nie będzie kotów to zeżrą was szczury - proste i wiadome nie od dziś. Sanepid nie wie jak walczyć z tą plagą.
  Ostatni przykład: Po niedawnych ulewach setki tysięcy szczurów zalegało na brzegu wisły.
  Szczur, jeśli wyczuje w pobliżu kota spier... w podskokach. Na wioskach jest to samo tylko z myszami.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2013 00:17 ~Nick

  fan ztm~fan ztm

  Znam ludzi, którzy w centrum Warszawy wypuszczają kota z domu na cały dzień i liczą na to, że kot sam o siebie zadba. Zapraszałem już wiele razy tego kota do siebie, ale nigdy nic nie jadł. Na podwórku i w okolicy pełni za to rolę celebryty, podchodzi do ludzi, jest głaskany, a niektórzy robią sobie nawet z nim zdjęcia! I niech tak pozostanie!


  jak kot sprytny to jeszcze coś dla swoich właścicieli przyniesie :).

 • deepa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2013 21:32 ~deepa


  lustrzane odbicie~lustrzane odbicie

  zeby zwierzeta wybrzydzaly jedzenie... zenada, niech zdychaja z glodu albo zra wdziecznie to co dostaja.
  deep~deep  Zwierzeta są w tej kwestii mądrzejsze od ludzi, ty zezresz paldinę - one nie.

  Padlina lub smierć... Wybieram życie i jem padlinę, a populacja kotów niech maleje

 • deep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2013 16:50 ~deep

  lustrzane odbicie~lustrzane odbicie

  zeby zwierzeta wybrzydzaly jedzenie... zenada, niech zdychaja z glodu albo zra wdziecznie to co dostaja.  Zwierzeta są w tej kwestii mądrzejsze od ludzi, ty zezresz paldinę - one nie.

 • lustrzane odbicie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2013 15:33 ~lustrzane odbicie

  zeby zwierzeta wybrzydzaly jedzenie... zenada, niech zdychaja z glodu albo zra wdziecznie to co dostaja.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2013 10:20 ~olo

  niech warszawscy urzedasy sami to żrą

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2013 02:05 ~Ktoś

  kpina~kpina

  "Jak zamkniesz kota w pomieszczeniu bez wyjścia, to faktycznie natura da znać o sobie i będzie załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne tam gdzie jest zamknięty."
  Nie tylko kot, człowiek też. Ciekawa jestem jak krzyczący o smrodzie w piwnicy proponują walczyć z facetami którzy bez żenady nawet w miejscach publicznych odwaracją się tyłem i sikają.


  Dziecko, jeżeli chodzi o walkę ze szczącymi w piwnicach, to chyba pomyliłaś fora, tutaj mowa o kotach mieszkających w piwnicach. ponadto, nie tylko faceci oddają mocz, wy też.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »