Informacje

19.05.2011 21:43 sesja rady dzielnicy

Bez pieniędzy na drogi
Ursynów czeka koszmar

SERWISY:

W maju 2012 roku do użytku oddany ma być odcinek południowej obwodnicy miasta, kończący się na węźle Puławska. Czy główną arterię południowej Warszawy zakorkują samochody? - Są podstawy do optymizmu - ocenia burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

O czarnej perspektywie debatowano w czwartek, na nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy. Przyczynkiem do sporu była analiza przygotowana przez Biuro Planowania Rozwoju Warszawy.

CZYTAJ ANALIZĘ

- Doprowadzenie obwodnicy do Puławskiej nie spowoduje obciążenia istniejących ulic - przekonywał jej autor, profesor Marek Roszkowski. - Wystarczy przebudować istniejące ulice w okolicy obwodnicy - dodał.

Dobrej myśli jest także burmistrz Ursynowa Piotr Guział. Jego zdaniem, w analizie jest "trochę optymizmu". - Ruch samochodów się nie zwiększy. Będzie można łatwiej wydostać się z naszej dzielnicy - powiedział.

Niezbędne inwestycje

BPRW przygotowało kilka wariantów. Najlepszy, kryjący się pod nazwą 4A, przewiduje poszerzenie Puławskiej o buspasy, poszerzenie Doliny Służewieckiej od Puławskiej do al. KEN, budowę brakującego odcinka tej ostatniej ulicy, łączącego Ursynów ze Służewem oraz modernizację skrzyżowania Herbsta i Pileckiego.

Tyle że na inwestycje nie ma pieniędzy. - Na poszerzenie ulicy Pileckiego potrzeba około 1,5 miliona złotych. Miasto ma na to tylko 800 tysięcy - rozwiewał nadzieje Janusz Galas, miejski inżynier ruchu.

- Bez wykonania wszystkich inwestycji, najlepszy wariant nie ma szans na powodzenie - zauważył gorzko Piotr Guział, burmistrz Ursynowa.

Co po 2013?

Docelowo obwodnica ma biec przez Ursynów w kierunku Wisły i dalej, do trasy na Lublin. Na początku maja wydana została decyzja środowiskowa dla tego odcinka. Zakłada ona, że na Ursynowie droga zostanie poprowadzona w tunelu pod metrem.

Ale zgodnie z programem budowy dróg, nakreślonym przez ministerstwo infrastruktury, ten odcinek budowany będzie po 2013 roku. Urzędnicy uchylają się od odpowiedzi, jaką datę oznacza to w praktyce.

Cała obwodnica południowa połączy dwa wyloty autostrady A2, która stanowi część europejskiej trasy E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. Obwodnica w ogromnym stopniu uwolni Warszawę od ciężarówek przejeżdżających tranzytem przez miasto.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • by żyło się lepiej...

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2011 09:51 ~by żyło…

  Spokojnie, HGW panuje nad sytuacją - jak tylko skończy sprawę z tropieniem nazistów - zajmie się BUSpasem na ul. Puławskiej...

 • PaweŁ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 11:50 ~PaweŁ

  Rembertów juz przęzywa koszmar drogowy. Kosztem kilkuset milinów złotych przebudowano węzeł Marsa/Płowiecka. Eksperymentanie zorganizowano na nim rondo turbinowe. Od początku nie zdaje ono egzaminu. W połowie grudnia ub.r miała być tam zainstalowana sygnalizacja świetlna. Czter tygodnie temu w końcu postawiono słupy tej sygnalizaci. Od tygodnia jest chyba testowana - działają nonstop światła pomarańczowe. No coz "warszawskie tempo". Do tej pory nie uruchomiono przejść podziemnych dla pieszych. Od czasu do czasu trwaja w tym rejonie prace raczej kosmetyczne, m.inn sadzenie kwiatków, co czesto jeszcze brdziej utrudnia ruch w tym rejonie. Projektu8jąc tą inwestycję zapomniano, źe samochody po "przejechaniu"[ przez rondo powiny gdzieś się podziać. Tymczasem napotykją one na wąskie gardło wkierunku Rembertowa (Także ruch tanzytowy na Białystok) identycznie wyglada sytucja w kierunku Wawra i Lublina. Podbnie będzie chyba na Ursynowie. No cóż "fachowcy" niczego sie nie nauczyli nawłasnych błedach!!!

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 11:29 ~janek

  Ca za gamonie. Jak tiry i samochody wjadą z A2 to zmasakrują Ursynów. Tam będzie Sajgon bo ruch musi zostac skierowany albo w stronę Piaseczna czyli wiecznie zatkanej Puławskiej albo w Dolinkę Służewiecką. Towarzyszu Roszkowski pieprzysz Pan od rzeczy. Jak przebudowa ulic? Tu, w okolicach Puławskiej nie ma co przebudowywac. Tu trzeba założyc fabrykę relanium.

 • dobry dowcip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 10:42 ~dobry dowcip

  część europejskiej trasy E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. Hehehehe już sobie to wyobrażam - trasa E30 podzielona na dwie części przez Warszawę :)

 • Nowak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 10:35 ~Nowak

  Co się tak denerwujecie. Główny kontrkandydat HGW obiecywał wybudowanie całej planowanej od wielu lat struktury komunikacyjnej w dwa lata?!
  Oszust czy głupek?
  Żyjemy w biednym państwie więc bez względu kto rządzi niewiele zrobi.
  Opowieści o tanich kontraktach na budowę tego czy owego to zwykłe mydlenie oczu , żeby nie powiedzieć oszustwo. Może też głupota urzędników.

 • Mokotowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 09:55 ~Mokotowianin

  Obwodnica Warszawy przebiegająca przez Ursynów była zaprojektowana i zarezerwowana ziemia w planie zagospodarowania miasta kilkadziesiąt lat temu ( ok. 60-70) jak URSYNÓW BYŁ WSIĄ - POZA MIASTEM !!!!!!) Bardzo szybko zaczął się rozrastać, ale do roku 89 i tak było daleko do projektowanej trasy. POWINNO SIĘ ROZLICZYĆ I UKARAĆ URZĘDASÓW ,KTÓRZY POZWOLILI NA BUDOWĘ OSIEDLI BLISKO PLANOWANEJ TRASY !!!!!!.
  Ci którzy tam kupili mieszkania, też mogli sprawdzić i się dowiedzieć o planowanej trasie. Ale lepiej kupić w polu mieszkanie, a potem biadolić, że pod oknem się cokolwiek buduje. To samo jest z wieloma projektowanymi , np NS.

 • wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 09:19 ~wer

  Dla czego w Analizie nie został poruszony, najbardziej prawdopodobny wariant "0" tzn. nie będzie zrobione NIC!?
  Wtedy wiedzielibyśmy co nas czeka.

 • marroz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 09:02 ~marroz

  Spokojnie, nie ma się czym stresować. Znając naszych kochanych drogowców, inżyniera miejskiego ruchu i resztę badziewnych urzędników miasta to połączenie południowej obwodnicy i ul. Puławskiej nie dojdzie do skutku jeszcze długo. Jedynym efektem działań ww. osób będą dziwolągi architektoniczne na wysokości Puławskiej. A po za tym po co nam ta obwodnica skoro z budową autostrady już są problemy. Chińczycy już nie dają rady. Nie ma się co podniecać. Nic się nie zmieni do 2012. Co najwyżej krajobraz na bardziej księżycowy.

 • k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 08:50 ~k

  Dlaczego nikt nie pisze ze Ursynów budował drogi za własne pieniądze chociaż powinien Ratusz (HGW) i Struzik (powiat), którzy stale powtarzali, że brak kasy, ale na nagrody HGW miała dla swoich sługusów a Struzik na wycieczki. Odchodząca burmistrz Ursynowa narobiła tyle długów,złych inwestycji,umów za które trzeba płacić odszkodowania firmom,ze trzeba zaciągnąć kredyty.Odkąd to obwodnica przebiega przez miasto, zaczyna się autostradą i kończy autostradą, a w środku miasta obwodnica=autostrada. Kpiny. Kiedy dawano lokalizacje autostrady, nie było tam żadnych zabudowań.

 • Martin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 08:46 ~Martin

  Ten tunel na rondzie Zesłańców Syberyjskich nie jest dla ciężarówek, tylko dla tramwajów które miały tędy jeździć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »