Informacje

05.05.2014 08:45 filmowcy z bollywood zapłacili ZDM i ZTM

Bez korków, jak w Bollywood.
Wynajmij sobie most lub ulicę

SERWISY:

75 tysięcy za zajęcie drogi i 18 tysięcy za zmiany w komunikacji miejskiej. Tyle kosztowało filmowców z Bollywood zajęcie ulic i mostu Gdańskiego. Okazuje się, że każdy, kto ma dość gotówki, może sobie wynająć miejską ulicę.

Zdjęcia do indyjskiej produkcji na terenie stolicy Polski kręcone były od 12 do 28 kwietnia. W tym czasie mieszkańcy Warszawy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

W poniedziałek wielkanocny kręcona była finałowa scena filmu „Kick”: z mostu Gdańskiego do Wisły zrzucono autobus double-decker. Przeprawa została całkowicie zablokowana. Wcześniej kręcono między innymi kaskaderskie sceny na wiadukcie nad rondem Czterdziestolatka.

Od metra i od kilometra

- Łącznie za zajęcia pasa drogi filmowcy zapłacili ponad 75 tysięcy złotych - mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. I dodaje: - Opłata zależy od kategorii drogi i wynosi od złotówki do 10 złotych za metr kwadratowy.

To nie wszystkie koszta, jakie ponieśli filmowcy. Za demontaż i ponowny montaż barierek na moście Gdańskim zapłacili bezpośrednio konserwatorowi. - Myśmy w tym pośredniczyli, ale do nas fizycznie pieniądze nie trafiły - tłumaczy rzecznik. Tak samo było w przypadku iluminacji bożonarodzeniowej na Krakowskim Przedmieściu, która została zamontowana pod koniec kwietnia.

Filmowcom fakturę wystawił także Zarząd Transportu Miejskiego - za kursowanie komunikacji miejskiej objazdami naliczył 18 324,25 zł brutto. Jak tłumaczył Igor Krajnow, rzecznik ZTM, kwota została wyliczona na podstawie liczby kilometrów przejechanych przez autobusy i tramwaje.

Wynajmij sobie most

Czy to oznacza, że każdy, kto ma akurat wolne kilkadziesiąt tysięcy złotych, może sobie "wynająć" dowolną ulicę lub most? Okazuje się, że tak, choć jest przy tym trochę formalności.

– Nas nie interesuje, czy jest to osoba prywatna, firma, czy filmowcy. Wszyscy muszą spełnić wymagania. Nie dotyczą one na przykład demonstracji, które rządzą się innymi zasadami - tłumaczy Sobieraj.

Jak mówi, osoby zainteresowane muszą wiedzieć, w czyim zarządzie jest ulica, którą chcą zamknąć. - Może to być ZDM, dzielnica czy Zarząd Terenów Publicznych - wymienia Sobieraj.

Jeśli arteria należy do ZDM, należy złożyć wniosek o zajęcie pasa drogowego. - Jednocześnie do inżyniera ruchu należy wystąpić o zezwolenie na wykorzystanie drogi w sposób szczególny - informuje rzecznik. - Należy to zrobić przynajmniej 30 dni przed datą imprezy. Nie później - dodaje.

Czas na Hollywood

W gestii organizatora jest także stworzenie projektu organizacji ruchu.  - Zainteresowane osoby mogą wynająć do tego firmę, która się zajmie przygotowaniem, a także wdrożeniem - tłumaczy Sobieraj. Wszystko musi być oczywiście zatwierdzone przez inżyniera ruchu.

Oprócz tego organizatorzy muszą przedstawić zobowiązanie do naprawienia szkód, regulamin imprezy, harmonogram przygotowań i jej zakończenia oraz plan zabezpieczenia. Poważniejsze zmiany w organizacji ruchu należy także podać do wiadomości publicznej.

Jak jednak zastrzega rzecznik, nie wszystkie wnioski są pozytywne rozpatrywane. - Na przykład nie zgadzamy się na postawienie reklam - podkreśla Sobieraj.

Według rzecznika, tak radykalnych wyłączeń, jak te związane z filmem "Kick" jeszcze nie było. Ale zaraz dodaje: - Chętnie widzielibyśmy teraz filmowców z Hollywood.

Filmowcy zablokowali m.in. ul. Piękną


Tak wpadał autobus do Wisły

su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2014 13:36 kubat

  Taki sam~Taki sam

  Czyli wystarczy zapłacić komunikacji ,a ona będzie nas wozić objazdami ?,sama weźmie kasę ,my stracimy czas i w porządku ?

  A jak to bywało podczas wizyt Papieży i czy Watykan za to zapłacił. Wówczas było zablokowane prawie całe miasto i jakoś większości to nie przeszkadzało i nikt nie ośmielił się upomnieć o pokrycie kosztów.

 • mieszkaniec mokotowskie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2014 10:21 ~mieszkanie…

  Wszystko fajne tylko mogli by informować mieszkańców o zdjęciach. Na ulicy Mokotowskiej róg Pięknej kręcono ten film a dowiedziałem się od jakiegoś pana Jasia. Informacja, że Mokotowska jest zamknięta była postawiona 50 metrów od Pięknej!!! Co za idiota to tam postawił (powinno być przed Wilczą) a pozatym nie mogłem wyjechać z pod domu bo kręcą film.

 • Taki sam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 19:09 ~Taki sam

  Czyli wystarczy zapłacić komunikacji ,a ona będzie nas wozić objazdami ?,sama weźmie kasę ,my stracimy czas i w porządku ?

 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 17:17 ~vpw


  alt~alt

  Ciekawe jakie były koszty społeczne tego procederu, bo przypuszczam, że większe niż to co wzięło miasto...czy kto tam finalnie zgarnął kasę.
  h2o~h2o

  No to słucham, jakie były koszty społeczne koszty zamknięcia jednego z ośmiu drogowych mostów w drugi dzień Wielkanocy? Taki problem wejść do Internetu i zobaczyć, którędy można objechać taki most? Każdego dnia stoicie godzinami w korkach i naprawdę taki problem jednego dnia nadłożyć 3 km i przejechać inną trasą? Nawet dla waloru krajoznawczego warto czasami zmienić trasę, bo później wychodzi, że połowa Warszawiaków nie zna głownych ulic dwie dzielnice dalej.

  A uważasz, że infrastruktura miasta budowana jest w celu sprzedawania jej do kręcenia filmów czy może aby jak najlepiej służyła mieszkańcom. A co jeśli teraz kilku od komputerów czy telewizji wpadnie na pomysł, że zamiast iść na bibkę do gościa od gwiazdki michelina po prostu wykupią sobie po dwa mosty każdy na 2 dni. Zgodnie z artykułem to kwestia opłat i uzgodnienia z panem od ruchu, który i tak nie wie co robi.

  Nie może tak być. To nie jest prywatny biznes, nawet jeśli pani HGW tak myśli. Ona tym tylko zarządza, nawet jeśli uważa, że posiada to miasto

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 13:36 ~Warszawiak

  czym tu się chwalić, Warszawa zapłaciła im dużo grubszą kasę za to, żeby w ogóle chcieli tu kręcić ten badziewny film..
  Ma to być promocja dla miasta, szkoda tylko, że przez 90% czasu kiedy kręcili, Warszawa udawała Londyn..

 • mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 13:14 ~mario

  a ja chcialbym wynajac sejm na scene z flilmu "2012" ile to mnie bedzie kosztować?

 • hmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 13:04 ~hmm

  głęboko tam ..

 • h2o

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 12:20 ~h2o

  alt~alt

  Ciekawe jakie były koszty społeczne tego procederu, bo przypuszczam, że większe niż to co wzięło miasto...czy kto tam finalnie zgarnął kasę.

  No to słucham, jakie były koszty społeczne koszty zamknięcia jednego z ośmiu drogowych mostów w drugi dzień Wielkanocy? Taki problem wejść do Internetu i zobaczyć, którędy można objechać taki most? Każdego dnia stoicie godzinami w korkach i naprawdę taki problem jednego dnia nadłożyć 3 km i przejechać inną trasą? Nawet dla waloru krajoznawczego warto czasami zmienić trasę, bo później wychodzi, że połowa Warszawiaków nie zna głownych ulic dwie dzielnice dalej.

 • adfgdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 12:18 ~adfgdf  jacek~jacek

  ja zapłacę kilka razy więcej byle już nigdy nie oglądać HGW i jej popleczników!!
  adfgdf~adfgdf

  to kup sobie bilet lotniczy w jedną stronę i spadaj...
  Jola~Jola

  a co lemingu - zazdrościsz? a teraz szybko do POśredniaka....

  Ty dziecko wiesz w ogóle co to jest leming czy tylko powtarzasz to co od rodziców usłyszałaś?
  Czego niby mam zazdrościć? Nie znasz mnie i uwierz że bywam w krajach których nawet byś nie potrafiła na mapie zaznaczyć. Pośredniak to niby że jestem bezrobotny? A skąd wiesz kim jestem i czym się zajmuję? Inna sprawa że jeśli dla Ciebie ludzie którzy są bez pracy są kimś gorszym to gratuluję systemu wartości...

 • MSG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 11:50 ~MSG

  Może gdyby szary człowiek chciał wynając taką ulicę byłoby drożej. Miasto dało takie a nie inne kwoty by dodatkowo zachęcić filmowców i po cichu liczyli na promocję.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »