Informacje

21.09.2015 21:26 aktywiści kontra ratusz

Betonowa pustynia czy funkcjonalny plac? Przyszłość terenu przed PKiN

SERWISY:


Nowy plac Defilad będzie betonową pustynią - alarmują aktywiści po prezentacji wizualizacji budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Władze miasta odpierają zarzuty twierdząc, że "plac musi pełnić funkcję placu", a czas na zgłaszanie wątpliwości już dawno minął.

Wizualizacje koncepcji gmachów muzeum i teatru ujawniono w piątek po południu. Chwilę później stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zgłosiło pierwsze zastrzeżenia. Dotyczą one obrazków, które nie przedstawiają samych budynków zaproponowanych przez Thomasa Phifer, ale ich najbliższego otoczenia - terenu między głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki a ul. Marszałkowską. Na obrazkach próżno szukać skrawka zieleni i głównie to oburzyło aktywistów.

Oto wizualizacje placu Defilad po długo obiecywanej budowie gmachu dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jednocześnie obrazy pokazują dosłownie czym jest "betonowa pustynia". Oby nie stały się prawdą – napisali na swoim profilu facebookowym przedstawiciele MJN.

Założyli też grupę, która żąda konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania placu Defilad - do poniedziałku wieczorem zgłosiło się do niej około tysiąca osób.

"Plac ma być placem"

Wicedyrektor muzeum Marcel Andino Velez zwraca uwagę, że propozycja architekta musiała być zgodna z koncepcję planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego wygląda jak wygląda. - Tu jest jeszcze pole do manewru w ramach planu - twierdzi, ale ratusz manewrów przy planie już nie przewiduje i przekonuje, że czas na zgłaszanie uwag do organizacji tej przestrzeni już minął.

– Nie było żadnych uwag ani w 2006 roku, ani przy uchwalaniu planu zagospodarowania w 2010, ani nawet przy jego zmianach w 2014 roku – dziwi się Jarosław Joźwiak, wiceprezydent stolicy.

Jego zdaniem plac Defilad powinien pełnić przede wszystkim funkcję placu miejskiego. – Takiego, na którym można zorganizować imprezę masową, nie powodując przy tym utrudnień w ruchu – wyjaśnia Jóźwiak i zauważa, że obecnie brakuje takiego miejsca na mapie Warszawy. – Rynek Starego Miasta jest zbyt mały, plac Teatralny to de facto wielki parking, żeby coś zrobić na placu Konstytucji trzeba wyłączyć go z ruchu, błonia Stadionu Narodowego będą zabudowane – wylicza wiceprezydent.

Imprezy na placu Defilad mają rozwiązać też problemy tzw. uciążliwego sąsiedztwa. Brak mieszkań w najbliższym otoczeniu ma być w tym wypadku jego atutem. Pozwoli to uniknąć kłopotu, z który regularnie stykają się mieszkańcy Saskiej Kępy podczas imprez na Narodowym.

Miasto planuje fontannę

Jóźwiak zastrzega jednak, że to co widzimy na wizualizacjach jest wczesną koncepcją, a projekt wykonawczy może wprowadzić na placu pewne zmiany, szczególnie jeśli chodzi o małą architekturę. – Jesteśmy otwarci na dyskusję w tych sprawach, jednak mała architektura ma pełnić tylko funkcję uzupełniającą na placu – zaznacza wiceprezydent Jóźwiak.

W planach jest także budowa fontanny, jednak takiej, którą będzie można wyłączyć na czas imprezy masowej. – By na jej przestrzeni mogli zebrać się ludzie – precyzuje zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Zieleń w tym miejscu przewidziana nie jest. Drzewa – około 100 - mają pojawić się natomiast w poszerzonym Parku Świętokrzyskim. – Będą też na forum pomiędzy budynkami MSN i TR Warszawa oraz w pasażu od strony Al. Jerozolimskich – dodaje Jóźwiak.

Wiceprezydent wierzy, że plac będzie tętnił życiem cały czas. – Specjalnie dlatego w projektach wszystkich budynków na parterze mają się znajdować lokale użytkowe, np.: kawiarnie – zapewnia.

Proste bryły na placu

W piątek odbyła się prezentacja koncepcji przyszłych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa.

Harmonogram inwestycji zakłada, że pozwolenie na budowę zostanie wydane w 2016 roku, prace projektowe będą trwały do końca pierwszego kwartału 2017, a budowa rozpocznie się w sierpniu 2017. Cała inwestycja zostanie zakończona do połowy 2020 roku.

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2016 13:42 ~Rodowity

  Posadzić drzewa zasiać trawę i pozwolić wypoczywać tak jak we Francji pod wieżą Eiffla. A nie tylko cały czas tylko by muzea budowali po co to tyle tutaj gdzie nie spojrzeć to muzeum, a jak nie to beton beton i beton. Chcą muzeum niech popatrzą w górę w pałacu jest nie jedno to po co budować kolejne. Zróbcie coś dla warszawiaków.

 • regwethregh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 16:29 ~regwethregh

  Plac jak plac, ale komu te blaszaki potrzebne? Będzie tragicznie wyglądało.

 • Timon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 15:56 ~Timon

  Zostawcie trochę otwartej przestrzeni. Niech zostanie plac. Miasto musi oddychać.

 • Demetrios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 15:49 Demetrios

  Gronkiewicz chce tylko sadzić ogrodzenia na chodnikach. Miała plany wyrzucenia wszystkich drzew wokół pałacu. Najlepiej jej rosną pseudo drzewka w doniczkach przy Świętokrzyskiej. Krakowskie Przedmieści kamienna patelnia nie może być osamotnione. Gdzie podziała się trawa i drzewa z jej obrońcami!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 15:25 ~qwerty

  muzeów ci u nas dostatek

 • JARO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 13:19 ~JARO

  AKTYWIŚĆ WASZA MAĆ!!!!!
  POSADZCIE LENIE DRZEWA!!!!! I PO SPRAWIE

 • mmmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 11:57 ~mmmmm

  TAAA pikne kloce nam chcą zafundować. zasłonić PKIN choć dla każdego jest to świetny punkt orientacyjn ( i nie tylko przyjezdnych).
  Plac powinien zostać placem i na nim powinny odbywać się imprezy typu sylwester ( a nie na MDM)naprzykład.
  może jakieś knajpki postawić ożywić to miasto !!!

 • tomaszowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 11:37 ~tomaszowiak

  wywalić ten pseudo dworzec autobusowy z przed PKiN.

 • dsds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 11:27 ~dsds

  ten plac jest przygotowywany na miejsce modlitwy.
  Dywaniki potrzebują przestrzeni.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 11:24 ~waw

  jakaja~jakaja

  PARK - krótko i na temat!!! Może znajdzie się grupka "zielonych" i zacznie wreszcie zbieraz podpisy pod tym pomysłem?? może na fb ankietkę zrobią?? co kolwiek byle nie betonowe kloce!!! centrum juz wystarczająco mało tlenu posiada!!!

  Zieloni nie są nazywani "zieloni" od zielonej flory, lecz od zielonych banknotów :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »