Informacje

11.05.2018 20:55 protestują władze i mieszkańcy

Bemowo krytykuje przebieg S7.
Ratusz odwołuje się od decyzji

SERWISY:


Ratusz odwołał się od decyzji środowiskowej, która pozwala na budowę drogi ekspresowej S7, w wariancie przebiegającym przez Bemowo. Analogiczne odwołanie
w tej sprawie złożyły też władze dzielnicy.

O odwołaniu od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w piątek po południu.

"Podpisałam odwołanie od decyzji środowiskowej ws. drogi ekspresowej S7 przez Bemowo (od Trasy AK do Kiełpina). Decyzja RDOŚ nie uwzględnia wielu czynników istotnych dla środowiska i emisji gazów i pyłów na etapie realizacji i eksploatacji" - napisała na Twitterze.

Chodzi o decyzję wydaną pod koniec kwietnia. Pozytywnie odnosi się ona do środowiskowych uwarunkowań dla budowy północnego odcinka trasy S7. Oznacza też zielone światło dla realizacji inwestycji w wariancie II, proponowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Zakłada on budowę trasy od węzła S8 (trasa Armii Krajowej), na wysokości Fortu Bema w kierunku Lotniska Warszawa-Bemowo-Babice i węzła "gen. Maczka".

Miasto w swoim odwołaniu skupiło się na kwestii ochrony środowiska. Zdaniem ratusza, opinia RDOŚ nie uwzględnia między innymi możliwości wygrodzenia terenu budowy ekranami akustycznymi, które ograniczą uciążliwe dźwięki i będą stanowiły barierę dla pyłów i gazów. Poza tym, jak czytamy w odwołaniu, zabrakło też wskazania w jaki sposób na teren budowy będą dowożone materiały lub czy będą one częściowo wytwarzane na miejscu.

Opinia, zdaniem urzędników, nie określa też w jaki sposób drogowcy mogą ograniczać emisję pyłów podczas cięcia materiałów betonowych i jakie powinni wybrać, by przyniosły one jak najmniej szkody dla środowiska. Ostatnią kwestią, której miał nie uwzględnić RDOŚ jest konieczność mycia drogi w okresie od wiosny do jesieni, co pomaga ograniczać emisję wtórną pyłów.

Władze Bemowa protestują

Przeciw wariantowi II protestują także władze Bemowa, które w piątek złożyły odwołanie w sprawie opinii RDOŚ. Jako główny argument podnoszą one komfort życia mieszkańców dzielnicy.

Ich zdaniem daniem, RDOŚ nie bierze pod uwagę głosu mieszkańców Bemowa, którzy w trakcie konsultacji nad przebiegiem trasy złożyli blisko osiem tysięcy opinii, w których wskazywali negatywne skutki prowadzenia kolejnej drogi ekspresowej przez Bemowo.

Jak mówił w piątek burmistrz dzielnicy Michał Grodzki, budowa trasy S7 w tym wariancie zburzy funkcjonowanie dzielnicy i negatywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców. Dodał też, że sposób, w jaki w jaki Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szykuje się do połączenia Warszawy z Gdańskiem jest nie do przyjęcia dla mieszkańców Bemowa.

- Ta decyzja oznacza budowę drogi ekspresowej przez środek osiedli mieszkaniowych, w bliskim sąsiedztwie szkół, jej budowa to też częściowa likwidacja bemowskiego lotniska, nie wspominając już o istniejącej zieleni oraz zabytkach, w tym dawnej wieży kontrolnej Lotniska Warszawa-Bemowo-Babice przy ul. Wolfkego. Wylot z tunelu będzie znajdował się tuż nad głowami dzieci ze szkoły na ul. Andriollego, która dziś ma piękny teren z placami zabaw, bieżnią i boiskami, otoczony lasem. Zamienić się to może w kłębowisko spalin, potok TIR-ów i samochodów - mówił burmistrz.

"Mieszkały tu zające i kuropatwy"

Radni z Bemowa już w październiku protestowali przeciwko budowie kolejnej trasy ekspresowej na terenie dzielnicy. Podczas czwartkowej konferencji przewodniczący rady dzielnicy Marek Cackowski zapowiedział, że mieszkańcy nie pozostaną z tym problemem sami.

- Zarząd dzielnicy został zobowiązany przez radę dzielnicy do wykonania wszelkich zgodnych z prawem działań, by do tego nie dopuścić (do budowy trasy S7 - red.). Nie proszę decydentów. W imieniu 150 tysięcy mieszkańców Bemowa informuję, że ta trasa w tym miejscu nie przejdzie - zapowiedział.

Cackowski mówił też, że GDDKiA opisując wariant II kierowała się planami sprzed ponad 50 lat i nie wzięła w ogóle tego, jak od tego czasu zmieniło się Bemowo.

- W latach 60. Było tu lotnisko. Ulica Powstańców Śląskich, to był główny pas startowy. Dokładnie tu, gdzie stoimy (przy ulicy Andriollego - red.) była granica tego lotniska. I w tamtym czasie, gdy myślano o budowaniu autostrad w przyszłości, zaznaczono, że na obwodzie tego lotniska będzie przebiegała autostrada i zarezerwowano pas ziemi - tłumaczył.

- Ta rezerwa państwowa istnieje do dnia dzisiejszego. O tym przypomniała sobie kilkanaście lat temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, bo to jest teren państwowy i będzie mogła budować na nim bez dodatkowych kosztów. I nie możemy im się dziwić, bo oni kierują się dobrem przedsiębiorstwa. Od tego są tam menedżerowie - dodał.

Podkreślił jednak, że istotny jest tu interes mieszkańców. - Decydenci w sprawie trasy S7 jakby nie zauważyli, gdy powstała ta rezerwa, mieszkały tu zające i kuropatwy. W międzyczasie powyrastały tu osiedla. Mieszkają tu tysiące ludzi - zaznaczał. - 150 tysięcy mieszkańców Bemowa nie pozwoli na to, żeby tranzyt tysięcy tirów każdego dnia przechodził przez nasze spokojne osiedla - zapowiedział Cackowski.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bemowoodzawsze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 10:53 ~bemowoodzawsze

  Proponuje żeby ludzie nie mieszkający na Bemowie nie wypowiadali się pod tym wątkiem, i głosowali na trasę szybkiego ruchu przed swoimi oknami. A dla ciężko myślących radę dam taką. Zanim będziecie się wypowiadać na temat wspaniałości takiej trasy przy osiedlach mieszkaniowych proponuję wizytę w blokach wzdłuż istniejącej już trasy na Bemowie, mam tam znajomych, byłem, czułem i słyszałem. Lotnisko Okęcie przy tym cudzie techniki to NIC.

 • Ekolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 17:01 ~Ekolog

  Myślisz, że jak będzie mniej dróg, to będzie mniej samochodów? No niestety, nie. Będzie ich więcej bez względu na ilość dróg. A teraz zrób prostą kalkulację - bez szybkich dróg taki TIR stoi w korku i odcinek 10 km przejeżdża w godzinę albo i dłużej. Ile emituje spalin w tym czasie pozostając w zasadzie w jednym miejscu? Natomiast przejeżdżając szybką trasę, spaliny będzie emitować przez niecałe 7 minut, a w ciągu każdej sekundy jadąc ze stałą prędkością będzie ich emitować znacznie mniej.

  d4uaju~d4uaju

  Zdecydowanie więcej dróg, więcej samochodów, więcej korków, spalin etc.... zamiast się pozbywać syfu to miasto go chłonie jeszcze więcej.... git

 • jako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 16:40 ~jako

  Trasa w tym wariancie jest obecna od kilkudziesięciu lat! To, że nie powstała do tej pory to tylko wina zaniedbań, a nie błędów projektowych!

 • dar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 11:29 ~dar

  A co zrobiła Pani HGW z północną wylotówką po uwaleniu pierwszej decyzji DUŚ prawie dekadę temu mimo, że była w tej samej ekipie rządzącej.Jedynym pomysłem była proteza przez Łomianki pomysłu zegarkowego Ministra Nowaka (kładki i likwidacja świateł a tym samym zamknięcie wjazdów bocznych).

 • arbi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 09:15 ~arbi

  Bemowo protestuje podnosząc jako jeden z argumentów ten środowiskowy.
  Jednocześnie cytuję Pana Cackowskiego: "gdy powstała ta rezerwa, mieszkały tu zające i kuropatwy. W międzyczasie powyrastały tu osiedla. Mieszkają tu tysiące ludzi - zaznaczał.
  A co z tymi tysiącami zajęcy i kuropatw. Może na Bemowie zaczniecie na balkonach je hodować.
  Podwójna moralność Panie Cac...kowski.
  Ja bym się z takimi argumentami i Panem nie cackał.

 • tari

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2018 14:16 ~tari

  bufetowa niech już nie zabiera głosu
  a, towarzysze z bemowa - im nic nie pasuje

 • gol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2018 19:55 ~gol

  A gdzie jest dobro ogolu, publiczne mieszkanco kraju, miasta czy innych przyjezdnych, co to za spychanie goracego ziemniaka dalej, skoro rezerwa jest od lat to sorry batoru, alternatywy nima.

 • precz z preczem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2018 18:13 ~precz z preczem

  wyborca PO~wyborca PO

  HGW chce do reszty pogrążyć PO w wyborach samorządowych?
  Wszyscy chcą obwodnicy i wylotówek. Ich przebieg był planowany od lat. To co robi ratusz to sabotaż działań GDDKiA i występowanie wbrew interesowi mieszkańców Warszawy tylko dlatego, że teraz buduje PiS a nie PO.
  Precz już z tą babą!

  Masz rację. Lepszy niJaki prezydent, niż jakaś baba...

 • d4uaju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2018 12:32 ~d4uaju

  Zdecydowanie więcej dróg, więcej samochodów, więcej korków, spalin etc.... zamiast się pozbywać syfu to miasto go chłonie jeszcze więcej.... git

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2018 11:51 ~Antek

  Poglądy durnego Polaczka, chcem drogę szeroką ale nie blisko mojego domu, bo mi papugi się płoszą - dojadę do samochodzu na parkingu koleją???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »