Informacje

30.08.2019 19:44 Po posiedzeniu sztabu

"Będziemy zrzucać pontony do wody". Szykują alternatywny rurociąg

SERWISY:


Most pontonowy przez Wisłę zostanie spięty we wtorek - zapowiedział w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Na przeprawie ma zostać zamontowany tymczasowy system przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka". Elementy przeprawy w piątek wieczorem zostały przewiezione do stolicy.

W czwartek wieczorem po spotkaniu sztabu kryzysowego w związku z awarią kolektorów ściekowych w stolicy premier Mateusz Morawiecki - jak poinformował Dworczyk - zdecydował o budowie rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią do oczyszczalni.

"Gromadzimy siły i środki"

W piątek po południu elementy przeprawy trafiły do stolicy. -  Wojskowe ciężarówki oraz łodzie pojawiły się na terenie piaskarni w okolicy ulicy Gwiaździstej. Pojazdy ustawiły się blisko koryta rzeki. Trwa rozładunek - opisywał Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl, który był na miejscu.

Z kolei generał Sławomir Owczarek w rozmowie z TVN24 sprecyzował, że na miejsce dotarła dopiero część przeprawy.

- Gromadzimy siły i środki. Ta część, która już dzisiaj dotarła, będzie wchodziła na wodę. W pierwszej kolejności kutry. Po osiągnięciu gotowości przez kutry, będziemy po kolei zrzucać pontony do wody – powiedział.

Jak dodał, te prace wojsko planuje zakończyć jeszcze w piątek. Generał zapowiedział, że w weekend do Warszawy mają dotrzeć już wszystkie elementy mostu.  Wtedy też rozpocznie się budowa "odcinków mostowych", które mają być połączone we wtorek.

Dwa rurociągi i most pontonowy

Tej sprawy dotyczyło kolejne posiedzenie sztabu, na którym w piątek rano pojawił się także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Powstaje zespół roboczy, którego szefem zostaje wiceprezes Wód Polskich Krzsztof Woś. Wody Polskie zintegrują wszystkie działania niezbędne do tego, by ta przeprawa i ten  rurociąg powstał - poinformował Dworczyk. Na godzinę 11 zaplanowany został rekonesans wojskowy na brzegu Wisły. - Wojskowi zaczną przygotowywać budowę przeprawy. Z trzech garnizonów zostaną ściągnięte niezbędne siły i środki - zapowiedział.

Szef KPRM zdradził szczegóły projektu. - Tą przeprawą zostanie pociągnięty najpierw elastyczny rurociąg, którym pompy powodziowe zaczną tłoczyć ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Następnie zostanie wykonane docelowe rozwiązanie - rurociąg, którym ścieki będą transportowane do oczyszczalni przy wykorzystaniu grawitacji - wyjaśnił. I dodał, że elastyczny rurociąg będzie później służył jako awaryjny. - To pozwoli na bezpieczny transport ścieków do oczyszczalni "Czajka" przez wiele tygodni. Bo zapewne tyle potrwa naprawa rurociągu biegnącego pod dnem Wisły - stwierdził.

Niski poziom rzeki

Przeprawa ma powstać w okolicy miejsca, gdzie obecnie ścieki wypływają do Wisły. - Problemem może być niski poziom rzeki. Powinno być minimum 70 centymetrów, żeby wojskowe pontony mogły być zamontowane - mówił Dworczyk.

Jak wyjaśnił, budowa mostu może potrwać około sześciu-ośmiu godzin. - Najwięcej czasu zajmie zwiezienie z trzech garnizonów położonych w różnych częściach Polski elementów, które są niezbędne do budowy przeprawy. Przede wszystkim musi zostać zapewnione bezpieczeństwo. Budowanie takiej przeprawy jest obarczone pewnymi trudnościami, ale wojsko na pewno sobie z tym poradzi - zadeklarował.

Dworczyk zapowiedział też, że żegluga na Wiśle zostanie wstrzymana.

- Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o tym, aby ten projekt został rozpoczęty niezwłocznie - podkreślił. - Premier podjął także decyzję, że wszystkie prace wykonywane przy tym projekcie zostaną sfinansowane z rezerwy ogólnej premiera. To jest taki moment, że trzeba się skupić na tym jak najlepiej i jak najefektywniej przeprowadzić ten projekt, by ścieki jak najszybciej przestały być zrzucane do Wisły, by nie tworzyć zagrożenia dla rzeki i mieszkańców, którzy mieszkają na północ od Warszawy - dodał Dworczyk.

W piątek po południu szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zadeklarował, że system do "Czajki" zostanie zamontowany po tygodniu od położenia przeprawy pontonowej na Wiśle.

- We wtorek zostanie spięty most i rozpocznie się budowa tej części idącej przez Wisłę. Nie chcemy składać deklaracji ostatecznie, kiedy zacznie się tłoczenie ścieków do oczyszczalni "Czajka" - zapowiedział Michał Dworczyk na konferencji prasowej.

"Konieczna jest współpraca miasta z rządem"

- Ta koncepcja będzie po prostu wykonana najszybciej. Ale wybudowanie takiego mostu też zajmie czas i muszą być też wcielone w życie inne rozwiązania, które pomogą poradzić sobie z tą sytuacją - powiedział dziennikarzom prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski tuż po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego w KPRM.

Zapowiedział też, że kolejnym punktem w planie jest wizyta w MPWiK. Mają tam zjawić się między innymi służby miejskie, Wody Polskie i wojsko. - Mówiąc krótko: konieczna jest współpraca miasta z rządem. Konieczne jest wykorzystanie zasobów zarówno naszych - miejskich, jak i zasobów rządowych. Będziemy współpracowali, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu. Cieszę się, że do takiej konkluzji doszliśmy. Szkoda oczywiście, że nie od razu po awarii, ale nie ma w tym momencie co narzekać, trzeba się zabrać do roboty - ocenił prezydent.

"Nie należy straszyć nikogo konsekwencjami"

Trzaskowski był pytany przez dziennikarzy o wypowiedzi przedstawicieli rządu na temat zagrożenia skutkami awarii. - Zdania nie są podzielone. Dziś otrzymałem zapewnienie od ministra Dworczyka, że zgadzamy się co do oceny sytuacji: nie ma w tej chwili zagrożenia epidemiologicznego. Nie ma mowy o używaniu tego typu słów. W tej chwili sytuacja jest bezpieczna - podkreślił Trzaskowski.

Uspokoił też, że woda w warszawskich kranach nie jest zanieczyszczona. – Woda w Warszawie jest w stu procentach bezpieczna. Dokładnie tak samo bezpieczna jak przed awarią. To wynika z bardzo prostej przyczyny, zrzut ścieków jest poniżej wszystkich ujęć wody - dodał.

- Rząd podziela moje zdanie, że nie należy straszyć nikogo konsekwencjami. Nikt nie bagatelizuje samej awarii, ale w tej chwili nie ma niepokojących skutków - podsumował. Zastrzegł jednak, że miejskie służby chcą jak najszybciej zaradzić tej sytuacji, by za kilka tygodni negatywne efekty nie pojawiły się miastach na północ od stolicy.

- Bardzo się cieszę, że ta współpraca zeszła na "poziom techniczny, nie polityczny", dlatego, że z wojskiem i innymi służbami na pewno się porozumiemy - podsumował Trzaskowski.

Awaria kolektora

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów, przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości skierowano wówczas do drugiego, awaryjnego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia trzy tysiące litrów nieczystości na sekundę.

kk/PAP/pm/kz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2019 05:19 ~gość

  Świetny pomysł premiera. Szkoda, że Trzaskowski nie jest taki jak Morawiecki.

 • Yey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2019 21:21 ~Yey

  Stary 266 z lat 80-tych, mogły by mieć żółte tablice dla pojazdów zabytkowych.
  Choć oczywiście proste konstrukcje są niezawodne.

 • Gfrd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2019 19:26 ~Gfrd


  LIMM~LIMM

  ZNAJAC NASZE WOJSKO TO PEWNIE PO 2 TYGODNIACH SIE ROZEPNIE - TO JEST WISLA A NIE WIEJSKI CUCHNACY POTOK !!!
  Wolak od urodzenia~Wolak od urodzenia

  Odezwał się "znawca" wojska za dychę. W 1985 r.- kiedy jeszcze świat nie wiedział, że kiedyś narodzi się taki "geniusz" w zakresie wojskowości jak ty - na okoliczność remontu mostu Poniatowskiego a potem Świętokrzyskiego, saperzy zbudowali tymczasową przeprawę przez Wisłę tj. most Syreny, który przetrwał 30 lat. Elementy prawie 30-letniej przeprawy wykorzystano w Kozłowie Szlacheckim, gdzie do dzisiaj trwają elementy warszawskiej przeprawy. Tym razem samochody przejeżdżą już nie nad Wisłą, a nad Bzurą.

  Właśnie, pod Nowym Dworem Mazowieckim są elementy mostu tymczasowego, wykorzystać.

 • misiewicze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2019 15:07 ~misiewicze

  Ależ to nasze wojsko ma dziadowski, nomen omen, przedpotopowy sprzęt. Aż żal patrzeć. No ale z takim sprzętem się nie chodzi na PARADY... więc kto by tam się przejmował w rządzie.

 • Robol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2019 13:59 ~Robol

  olo~olo

  Panie Michał jestem grzeczny i nie określę pana poziomu ścieki z wszystkich miast przez 50 lat płynęły z gór do morza i było ok ryby były i kąpiele a teraz problem faktycznie to jest premier od ścieków PISiorów

  Nie było OK, dlatego wydaliśmy miliardy na oczyszczalnie ścieków i chcielibyśmy, żeby one działały.

 • viki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2019 13:59 ~viki

  Rafał zastał Warszawę murowaną, a zostawi gównianą.

 • Kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2019 13:55 ~Kolo

  Sam~Sam

  Trzaskowski powinien podać się do dymisji za zatajanie takiej katastrofy ekologicznej. Gdyby od razu o tym poinformował to rząd mógłby szybciej zadziałać...

  Podawanie się do dymisji w kulturze jego środowiska i znajomych nie jest przyjęte.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2019 13:54 ~olo

  Panie Michał jestem grzeczny i nie określę pana poziomu ścieki z wszystkich miast przez 50 lat płynęły z gór do morza i było ok ryby były i kąpiele a teraz problem faktycznie to jest premier od ścieków PISiorów

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2019 12:30 ~Piękny Roman

  Jak ja bym chciał jednego, żeby chociaż W TAKIM momencie nasłane internetowe trolle skończyły swoje piania pochwalne.

  Póki co NIKT nic konkretnego nie zrobił, ale zachwyty jakby cuda nastąpiły.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2019 12:29 ~Piękny Roman  Michał~Michał

  Panie Premierze Morawiecki dziękuję, że mimo tego jak warszawiacy i władze miasta plują na rząd polski, to Pan potrafi stanąć na wysokości zadania i załatwić sprawę za tych nieudaczników. Jestem dumny, że na was głosuję.
  Nikdo~Nikdo

  Żeby nie było jak z elektrycznymi samochodami. Bo już mięknie. A na razie to nic nie zrobili a dwa to nie jest głównie problem Warszawy więc łaski nie robią.
  Nick~Nick

  A no tak bo poza Warszawą już nie ma żadnego miasta... i poczekaj bo rurociągu się w godzinę nie buduje...

  Obudź się, przecież napisał, że to problem głównie innych miast.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »