Informacje

11.06.2017 13:56 Obywatele RP o miesięcznicach smoleńskich

"Będziemy świadomie naruszać ustawę o zgromadzeniach"

SERWISY:


Obywatele RP podczas kolejnych miesięcznic smoleńskich, "broniąc wolności demonstrowania" będą świadomie stawać w miejscach, w których nie mają prawa przebywać w myśl obecnej ustawy o zgromadzeniach - zapowiedział w niedzielę lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.

"Będziemy to robić, dopóki ustawa ta nie zostanie zmieniona" - powiedział Paweł Kasprzak przed Pałacem Prezydenckim w nawiązaniu do sobotnich obchodów miesięcznicy smoleńskiej, wobec której Obywatele RP zorganizowali kontrmanifestację.

Powiedział, że w sobotę "300 osób stanęło u zbiegu Miodowej i Krakowskiego Przedmieścia, świadomie naruszając PiS-owskie prawo, z którym w głębi własnych sumień nie może się pogodzić, świadomie deklarując gotowość ponoszenia wszelkich konsekwencji".

Setka wyniesionych

Dodał, że około 100 osób z tej grupy zostało przez policję wyniesionych z miejsca tej demonstracji na pobliskie podwórka i tam byli przetrzymywani do czasu zakończenia wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego. Wśród tych osób - dodał - był Władysław Frasyniuk, "człowiek, który w walce o polską demokrację spędził 4,5 roku w więzieniu", była posłanka Joanna Wielgus z Nowoczesnej, "na której immunitet poselski nikt nie zwracał uwagi", a także m.in. dziennikarka Ewa Siedlecka i aktorka Maja Komorowska.

Byli to, jak mówił Kasprzak, "odważni ludzie, gotowi ponieść konsekwencje obywatelskiego sprzeciwu".

Kasprzak zapowiedział, że za miesiąc należy oczekiwać podobnych scen. "Tak będzie, ponieważ zdecydowaliśmy się, broniąc wolności demonstrowania oko w oko z władzą stać nie tam, gdzie władza jeszcze pozwala, ale tam, gdzie nam właśnie zakazano" - oświadczył. Chodzi m.in. o to, zaznaczył, żeby wykazać, że "to PiS-owskie prawo, ten zakaz zgromadzeń, po prostu nie działa, to jest puste prawo".

"Będziemy to robić, dopóki ustawa o zgromadzeniach nie zostanie znowelizowana, a ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zostaną powstrzymane i poddane sądowej kontroli" - mówił lider Obywateli RP.

Zgoda na trzy lata

Uchwalona z inicjatywy posłów PiS i obowiązująca od kwietnia ustawa o zgromadzeniach zakłada możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

W grudniu 2016 r. prezydent Andrzej Duda poprosił Trybunał Konstytucyjny o zbadanie - w tzw. trybie prewencyjnym - przepisu wprowadzającego zgromadzenia cykliczne. W marcu TK orzekł, że przepisy te są zgodne z Konstytucją RP. Po ogłoszeniu decyzji Trybunału ówczesny dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski powiedział, że prezydent podtrzymuje swe wątpliwości dotyczące Prawa o zgromadzeniach, z drugiej strony szanuje wyrok TK.

W sobotę wieczorem na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kilkadziesiąt osób usiadło w poprzek jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki comiesięcznego Marszu Pamięci o katastrofie smoleńskiej.

91 wniosków do sądu

Policja skierowała 91 wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu. "11 osób przyjęło mandaty. Nikt nie został zatrzymany" - powiedział rzecznik KSP asp. szt. Mariusz Mrozek.

Wśród kontrmanifestujących był m.in. Władysław Frasyniuk, który - jak podała policja - odpowie z naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Grozi za to nawet trzy lata więzienia.

Siedem innych osób będzie odpowiadać za złamanie art. 195 k.k. Stanowi on, że: "Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Policja poinformowała, że dodatkowo 10 osób odpowie za wykroczenia m.in. zakłócanie spokoju oraz przeszkadzanie w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia.

Mrozek powiedział, że policja wzywała osoby zakłócające demonstrację do rozejścia się i do zachowania zgodnego z prawem, jednak to nie poskutkowało. Następnie funkcjonariusze przenosili te osoby z jezdni i zostały one wylegitymowane.

Policja zapowiadała wcześniej, że będzie podejmowała interwencje i działania w stosunku do osób, które poprzez swoje zachowanie będą zagrażać bezpieczeństwu innych ludzi i naruszać obowiązujący porządek prawny.

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Od tego czasu 10 dnia każdego miesiąca organizowane są obchody tzw. miesięcznicy smoleńskiej. Po mszy uczestnicy przechodzą przed Pałac Prezydencki.

PAP/skw/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ormo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 13:23 ~ormo

  Ciszej nad ta trumną. Czy nie lepiej przeczekać - jak nikt się nie będzie interesował tymi obchodami to "celebranci" przestana sie schodzić pod pałac. Media nakręcają temat i przypominają o nim i jest to bez sensu.

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 09:17 ~maniak

  Wyborca~Wyborca

  Aha, czyli zapowiadają łamanie prawa, aż prawo w tej kwestii nie zostanie zmienione. To tak jakby zapowiedzieć przeprowadzanie rozbojów w celu wymuszenia dopuszczenia rozbojów przez prawo.

  Ty za to głupszy jesteś niż ustawa przewiduje.Nawet ta ustawa karakana i jego sekty,a to już dno. Znajdź sobie jakąś suchą gałąź.

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 09:15 ~maniak

  Wraca układ "dajcie delikwenta a paragraf się znajdzie" ? odpowiedzią będą butelki z benzyną, jak za komuny, karakan widział to na własne oczy i myśli ze zapobiegnie powtórce skierowanej przeciw niemu? niedoczekanie!

 • Refleksja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 08:58 ~Refleksja

  czasem trzeba umieć powiedzieć „stop” rozkręcaniu emocji, których później nie będzie można zatrzymać.

 • Loki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 08:29 ~Loki

  Symbol zdrajcy - biała róża :)

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 08:12 ~iza

  mam nadzieję, że sędziowie tym razem właściwie będą to oceniać!

 • johnny75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 22:33 johnny75

  Mam nadzieję że trafisz do pierdla gdzie twoje miejsce zadymiarzu.

 • zdelegalizować myślistwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 22:02 zdelegaliz…

  obywatele RP to ugrupowanie nienawiści, powinno się to zdelegalizować

 • mieszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 21:52 ~mieszek

  Zaczynam się powoli gubić.
  To miesięcznica smoleńska została zgłoszona do ratusza jako uroczystość religijna?

 • sekretarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 20:34 ~sekretarz

  Towarzysze PRL grożą!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »