Informacje

03.07.2017 21:48 KOMISJA WERYFIKACYJNA

"Będziemy dążyli do konfrontacji
prezydent ze świadkami"

SERWISY:

Przedstawiciele PiS w komisji weryfikacyjnej ponownie zaapelowali do lidera PO Grzegorza Schetyny, aby przekonał prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz do stawienia się przed komisją. Nie wykluczyli, że wystąpią o konfrontację między Gronkiewicz-Waltz a dotychczasowymi świadkami.

Poseł PiS Paweł Lisiecki powiedział na poniedziałkowej konferencji w Sejmie, że mimo apelów, prezydent stolicy nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną, natomiast pojawiła się m.in. na sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej PO, zorganizowała konferencję prasową w ratuszu oraz występowała w mediach.

- Chcielibyśmy ponownie zaapelować do przewodniczącego Grzegorza Schetyny, aby porozmawiał z wiceprzewodniczącą Platformy, z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, że jednak to komisja weryfikacyjna jest odpowiednim miejscem do tego, aby podać informacje dotyczące warszawskiej reprywatyzacji, a nie Twitter czy media - powiedział Lisiecki.

"Koło młyńskie u szyi PO"

Jan Mosiński (PiS) stwierdził, że na sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej PO Gronkiewicz-Waltz zajęła nie pierwszy, ale "trzeci, czwarty rząd, tak, aby nie była widoczna dla mediów". - Zaczyna być kłopotem, powiem więcej jest kołem młyńskim u szyi PO, pytanie kiedy pociągnie w mętne nurty Wisły PO swoim oportunizmem - powiedział Mosiński.

Dodał, że podczas rozpraw komisji weryfikacyjnej poruszana była rola służb. - Wiemy z tych przesłuchań, że ABW było informowane przez urzędników stołecznego ratusza o tym, że coś dzieje się źle z procesem reprywatyzacyjnym. Nie mamy odpowiedzi na istotne pytanie, czy ABW otrzymując tego typu informacje, informowała osobę, która odpowiada za służby, a więc premiera Donalda Tuska o tym, że istnieją takie złodziejskie praktyki W Warszawie. A jeżeli informowała, to dlaczego Donald Tusk nie podjął żadnych decyzji sprawdzających ewentualnie notatkę służbową, jeżeli takowa była wydana. Jeżeli nie była wydana to pytanie kolejne, dlaczego ABW nie podjęła działań operacyjnych - mówił Mosiński.

"Podważa zeznania świadków"

Zapowiedział, że przedstawiciele PiS w komisji weryfikacyjnej wystąpią do jej przewodniczącego Patryka Jakiego z wnioskiem, aby zwrócił się do "szefostwa ABW" z zapytaniem, czy dysponuje materiałem śledczym dotyczącymi "relacji Agencja, ewentualnie nadzorujący pracę służb jak również działania Agencji w stosunku do pani Hanny Gronkiewicz-Waltz jako prezydent Warszawy sprawdzających ewentualnie czy faktycznie reprywatyzacja była prowadzona w sposób niedozwolony, niezgodny z prawem".

Mosiński dodał, że prezydent stolicy podważa zeznania dotychczasowych świadków - byłych urzędników ratusza, chociaż byli informowani, że grozi im kara za składanie fałszywych zeznań.

- W związku z powyższym nie wykluczamy, że również wystąpimy do pana przewodniczącego o doprowadzenie do konfrontacji między Hanną Gronkiewicz-Waltz jako prezydent m.st. Warszawy z dotychczasowymi świadkami - panem Śledziewskim, Bajko i Mrygoniem - powiedział Mosiński. - Będziemy dążyli do tego, żeby nastąpiła konfrontacja między świadkami a panią prezydent - dodał Lisiecki.

Marcin Bajko, b. szef stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomości stawił się przed komisją weryfikacyjną w czwartek, w poniedziałek zeznawali przed nią Jerzy Mrygoń - b. wicedyrektor BGN oraz b. urzędnik tego Biura Krzysztof Śledziewski. Wszyscy zostali zwolnieni z pracy w stołecznym ratuszu w związku ze sprawą słynnej działki Chmielna 70, od której zaczęła się tzw. afera reprywatyzacyjna.

Hanna Gronkiewicz-Waltz została ukarana grzywną za niestawienie się przed komisją:

PAP/md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 13:11 ~alex

  I bardzo dobrze, ze HGW nie chce w tej farsie uczestniczyc. Blagam was ta komisja to jedno wielkie nieporozumienie jak komisja Amber Gold

 • radzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 13:02 ~radzio

  a ile my podatnicy zaplacimy za ta komisje? no ile? bo oczywiscie oni tam za darmo siedziec nie beda :/

 • wrona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 12:44 ~wrona

  Jak dla mnie cała akcja z komisja to przykrywka, pis chce odciagnac uwage wyborców od tematu reprywatyzacji ktora faktycznie miała miejsce kilka lat temu jak jeszcze bracia Kaczyńscy byli u władzy. Kluczowe decyzje związane z trwającym 9 lat postępowaniem administracyjnym, zapadały , a wszystkie najważniejsze stanowiska w państwie - od premiera Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i szefa CBA Mariusza Kamińskiego, Sasin był odpowiedzialny za koordynację współpracy z Delegaturą Biura Gospodarki Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście.aż po szefa rządu stołecznego komisarza Kazimierza Marcinkiewicza - pełnili politycy Prawa i Sprawiedliwości. Nigdy żaden z wymienionych urzędników nie wskazywał w tamtym czasie na jakiekolwiek nieprawidłowości związane ze zwrotem wielu nieruchomości.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 11:12 ~qwerty

  Bardzo dobrze, że działacie, trzeba rozliczać te POwskie bagno. Gdyby nie PIS to całą Polskę by rozkradli.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 08:59 ~Wprost

  warszawaochota~warszawaochota

  Szkoda drogi PISie ja też na Was liczyłem.Nic się nie zmieniło.

  Pamiętasz stajnie Augiasza? :) Dajcie im jeszcze trochę czasu... w tym naprawdę ciężko się połapać, jak przekręt na przekręcie stoi. Ja nadal wierzę. Choć rzeczywiście ja również zaczynam się niecierpliwić to wierzę, że w końcu się uda zamknąć parę dużych nazwisk.

 • warszawaochota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 08:16 ~warszawaochota

  Szkoda drogi PISie ja też na Was liczyłem.Nic się nie zmieniło.

 • Erd Modmo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2017 23:21 ~Erd Modmo

  Myslałem ze PiS posprząta szybko i sprawnie; a tu jeszcze prawo zbyt wolne i sprawiedliwosc o ile zatriumfuje to w zólwim tempie.Wszystko w toku,efektów brak.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »