Informacje

13.05.2015 17:55 "Powinien zbadać ją niezawisły sąd"

Będzie zażalenie na umorzenie sprawy Chazana

SERWISY:


Jeszcze w tym tygodniu do sądu ma trafić zażalenie na decyzję prokuratury, która umorzyła śledztwo ws. prof. Bogdana Chazana, byłego dyrektora Szpitala św. Rodziny, który odmówił pacjentce legalnej aborcji. Dziecko, z powodu licznych wad, zmarło niedługo po porodzie.


O zażaleniu poinformował w środę PAP mec. Marcin Dubieniecki, który reprezentuje byłą pacjentkę szpitala. - Po głębokiej analizie w zakresie decyzji, którą podjęła prokuratura, doszedłem do wniosku, że z czystych względów procesowych i merytorycznych należy zaskarżyć to postanowienie. W związku z tym na dniach zostanie złożone zażalenie do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów - powiedział.

Nie chciał na razie uzasadniać decyzji o zażaleniu, powiedział jedynie, że powinien je ocenić niezawisły sąd. - Z moich informacji wynika, że w przeszłości ta prokuratura prowadziła nie tyle podobne postępowania, ale w sprawach dotyczących prof. Chazana; dobrze by było, gdyby przyjrzał się temu niezawisły sąd - dodał.

"To nie jest sprawa, jak każda inna"

Dubieniecki nie chciał się wypowiadać co do stanowiska prokuratury. - Trzeba jednak wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, presję środowiska, presję opinii publicznej, to nie jest sprawa taka sama, jak każda inna - uciął.

Na początku maja mokotowska prokuratura rejonowa poinformowała, że umorzyła śledztwo ws. prof. Chazana. Decyzję uzasadniła tym, że w związku z odmową przerwania ciąży nie było zagrożenia życia lub zdrowia matki, a tym samym nie doszło do przestępstwa. Jednocześnie - jak przyznał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak: - Nie ulega wątpliwości, iż prof. Chazan nie dopełnił ciążących na nim obowiązków związanych z powołaniem się na klauzulę sumienia.

Jak jednak dodał, przestępstwo niedopełnienia obowiązków popełnić może wyłącznie funkcjonariusz publiczny, a takim funkcjonariuszem nie jest dyrektor szpitala.

Pytany o to Dubieniecki powiedział w środę PAP, że w jego opinii "prokuratura powzięła pewne informacje, które stały się faktem powszechnie znanym opinii publicznej", na podstawie, których mogła rozszerzyć przedmiot badania wniosku.

Chce miliona złotych odszkodowania

Umorzone przez prokuraturę śledztwo dotyczyło "narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży" oraz "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków" przez dyrektora tego szpitala.

Chazan został w 2014 r. odwołany - w wyniku decyzji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz - z funkcji dyrektora szpitala po głośnej sprawie pacjentki, której mimo przesłanek medycznych w postaci wad płodu, odmówił legalnej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia. Kobieta zgłosiła się w 22. tygodniu ciąży, kiedy aborcja była jeszcze zgodna z prawem. Wkrótce potem urodziła dziecko, które zmarło niedługo po porodzie. Prezydent Warszawy podjęła decyzję o odwołaniu dyrektora na podstawie wyników kontroli ratusza w szpitalu oraz faktu, że Chazan nie poinformował pacjentki o granicznym terminie wykonania aborcji, czym ograniczył jej prawo do informacji. Sprawa wywołała duże poruszenie w opinii publicznej i przeciwstawne oceny. Śledztwo wszczęto w czerwcu zeszłego roku.

Chazan skierował sprawę zwolnienia do sądu pracy. W pozwie domaga się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i żąda przywrócenia do pracy na stanowisko dyrektora. Proces ruszył w połowie marca.

Była pacjentka szpitala św. Rodziny domaga się od placówki miliona zł zadośćuczynienia. Pozew w tej sprawie jest już w warszawskim sądzie okręgowym.

PAP/jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2015 23:08 ~vic

  ten przypadek to dobra 'reklama' invitro

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2015 10:41 ~ggg

  Kolo~Kolo

  Była pacjentka szpitala to niech swoich roszczeń dochodzi od prywatnej kliniki, gdzie za grube pieniędze sfuszerowali jej zabieg in vitro. Z prof. Chazanem i szpitalem Św.Rodziny ta sprawa nie ma nic wspólnego.


  Jeżeli nazywasz tą kobietę "byłą pacjentką szpitala" to chyba jednak coś wspólnego z tym szpitalem ma, prawda?

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2015 10:29 ~Robin Chłód

  Kolo~Kolo

  Była pacjentka szpitala to niech swoich roszczeń dochodzi od prywatnej kliniki, gdzie za grube pieniędze sfuszerowali jej zabieg in vitro. Z prof. Chazanem i szpitalem Św.Rodziny ta sprawa nie ma nic wspólnego.


  Kiedy czytam takie posty jak twój, upewniam się, że niektórzy rzeczywiście rodzą się w kapuście. To Chazan prowadził jej ciążę, nie klinika in vitro. To on doprowadził do tragedii tej kobiety i jej rodziny. Wiem, że myślenie sprawia niektórym trudność, ale zawsze warto próbować.

 • Dobry Wujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2015 10:24 ~Dobry Wujcio

  Kiedy Chazan dowiedział się, że traci posadę, poskarżył się w mediach, że JEST MU SMUTNO. Przeczytałem to wtedy i nie mogłem uwierzyć. Poświęcił życie kobiety, która przez kilka strasznych miesięcy cierpiała przez niego, nosiła w brzuchu zdeformowany płód i jemu było smutno… nie z powodu tragedii tej kobiety, tylko z powodu utraty posady!!! Inne kobiety w ciąży promienieją w tym czasie radością, oczekiwaniem na szczęśliwe macierzyństwo. Tę kobietę Chazan uczynił workiem do donoszenia uszkodzonego płodu. Cynicznie, bez skrupułów, skazał ją na udrękę beznadziejnego oczekiwania na poród, a później na tygodnie obcowania z potwornym noworodkiem. Taki człowiek nie zasługuje na miano lekarza. To kat, odczuwający przyjemność z zadawania bólu pacjentom. Jak inkwizytor, patrzący z satysfakcją na torturowanych ludzi. W imię swoich poglądów. Które tak łatwo zmienił, będąc wcześniej znanym specem od skrobanek. To człowiek bez sumienia i bez zasad.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2015 10:21 ~Rosomak

  Żaden pacjent nie ma możliwości, ani obowiązku, badać światopoglądu lekarzy. Ta nieszczęśliwa kobieta trafiła do PAŃSTWOWEGO SZPITALA. Miała prawo oczekiwać tam postępowania zgodnego z POLSKIM PRAWEM, a nie szamańskich praktyk. Została świadomie wprowadzona w kłopoty przez religijnego taliba. Talib w lekarskim kitlu specjalnie odwlekał terminy, aby wreszcie było za późno na jakiekolwiek racjonalne działania. Drwił sobie z tej pacjentki, bezradnej wobec stworzonej przez niego rzeczywistości.

  Chazan był znanym wykonawcą aborcji i co, kiedyś miał inne sumienie? Ten człowiek nie ma honoru. Naraził Matkę na niewiarygodne cierpienia. Nie interesował się Jej losem. Za to z cwaniackim uśmieszkiem udzielał wywiadów i brylował w mediach. Być może za rok znów zmieni światopogląd. Ludzie jego pokroju gotowi są na każde świństwo. Jak to, wyrządzone tej Matce.

 • Kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2015 08:56 ~Kolo

  Była pacjentka szpitala to niech swoich roszczeń dochodzi od prywatnej kliniki, gdzie za grube pieniędze sfuszerowali jej zabieg in vitro. Z prof. Chazanem i szpitalem Św.Rodziny ta sprawa nie ma nic wspólnego.

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2015 23:14 Kompletna bzdura

  gosc45678~gosc45678

  "Będzie zażalenie"
  bo ludzie chcą swobodnie zabijać swoje dzieci.


  Zawsze mogłeś przygarnąć, na pewno by ci nie przeszkadzało że rokowania mówiły iż umrze zaraz po urodzeniu bo nie ma połowy czaszki i mózgu.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2015 21:33 ~gość

  Pan doktor jest lekarzem wykształconym prawdopodobnie w Polsce i pracuje w Polsce za nasze pieniądze i jego podstawowym obowiązkiem jest pracować zgodnie w polskimi przepisami. Jeżeli nie zgadza się z tym, to pozostaje mu wyłącznie prywatna praktyka. Jego zachowanie nie ma nic wspólnego z klauzulą sumienia, bo nie miał żadnych skrupułów, by nie liczyć się z pacjentką.Zastanawiam się jak zachowałby się w podobnej sytuacji np. w stosunku do własnej córki, czy wnuczki, czy narażałby je na taki stres. Jest to nieludzkie, może wynika to z tego, że jest mężczyzną i nigdy nie zrozumie kobiety.

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2015 20:47 ~Tak pytam

  Anatol Bęc~Anatol Bęc

  I bardzo dobrze!!! Był dyrektorem placówki słuzby zdrowia opłacanej z publicznych pieniędzy i swojej prywaty w to niech nie miesza. Prywatę niech robi w prywatnym gabinecie lecząc zakonnice. Tam nie będzie musiał usuwać niechcianej ciąży.

  A dlaczego nie ? Niby, że zakonnice takie święte ?

 • klolik79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2015 20:32 ~klolik79

  bardzo dobrze, nie mogą bydlakowi odpuścić. to jest dalszy ciąg typowo katolickiej potrzeby znęcania się nad innymi w imię katolickich bzdur. skoro ten pan ma problemy z głową, to niech się umartwia sam, zamiast skazywać na cierpienie matkę i płód.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »