Informacje

25.06.2012 15:50 Nieprawidłowości przy budowie odcinka C

Będzie śledztwo w sprawie
umowy na "chiński" odcinek A2

SERWISY:

Czy przy budowie odcinka C autostrady A2 zastosowano gorsze i tańsze materiały? Jakie są kulisy zatrudnienia bez przetargu firmy DSS i ile stracili jej podwykonawcy? Na te pytania chcą uzyskać odpowiedź agenci CBA, którym prokuratura powierzyła właśnie śledztwo ws. nieprawidłowości przy budowie. Biuro bada, czy doszło tam do "oszustwa na mieniu znacznej wartości"- pisze portal tvn24.pl.

Warszawska Prokuratura Okręgowa 12 czerwca zdecydowała o "powierzeniu w całości" CBA sprawy niewywiązywania się przez firmę DSS z umów wobec podwykonawców na autostradzie A2 i narażenia ich na wielomilionowe straty. Oznacza to, że prokurator tylko nadzoruje śledztwo prowadzone przez Biuro.

- Postępowanie dotyczy nieprawidłowości przy budowie odcinka C austostrady A2 w kierunku oszustwa na mieniu znacznej wartości - mówi tvn24.pl prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska ze warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Wcześniej prokuratorzy precyzowali, że chodzi o "nie mniej niż 30 mln zł".

Dokumenty z prokuratury do CBA trafiły pod koniec ubiegłego tygodnia. - Teraz agenci zapoznają się z przekazanymi materiałami, analizują je i wspólnie z prokuratorem ustalają dalsze czynności - odpowiada Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

Sprawdzą czy doszło do oszustwa

Ustaliśmy, że Biuro pod nadzorem prokuratury ma wyjaśnić co najmniej trzy okoliczności:

- Brak rozliczeń przez spółkę DSS z podwykonawcami przy budowie odcinka C w okresie sierpień 2011 - marzec 2012. Przedsiębiorcy do dzisiaj nie otrzymali zapłat za swoje prace (m.in transport, dostawy piasku, wynajem sprzętu budowlanego);

- Podejrzenie używania gorszych i tańszych materiałów na budowie tego odcinka A2. Podwykonawcy informowali, że namawiano ich do korzystania z tanich odpowiedników materiałów, których wykorzystanie przewidywał kontrakt DSS z Generalna Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA);

- Powody zawarcia wartego 756 mln zł kontraktu z firmą DSS. Po skandalu z chińska spółką Covec w 2011 roku zdecydowano się bez przetargu powierzyć dokończenie budowy odcinka C spółce należącej wtedy do nieżyjącego już Jana Łuczaka. GDDKiA podpisała kontrakt ze spółką Łuczaka mimo informacji na temat kontrowersyjnych procesów prywatyzacyjnych z udziałem tej firmy -  Kopalni Surowców Skalnych S.A. w Złotoryi oraz kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. DSS nie uiszczała opłat za te prywatyzacje. Media donosiły też, że komornik bezskutecznie próbuje odzyskać od Łuczaka półtoramilionowy dług.

Maciej Duda

czytaj więcej na tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marder

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2012 12:43 ~marder

  "Policzcie ile wynosi wynajem mieszkania, rachunki, bilety, ubrania, jedzenie, paliwo dla 3-osobowej rodziny. " Tia, koleś zawsze możesz wrócić na swoją wiochę i prawdę mówiąc to było by miłe. Żle Ci - WON.

 • marder

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2012 12:40 ~marder

  "Gdyby laicy wiedzieli na czym polega budowa i ile trwa, to zdaliby sobie sprawę, że oddane w tym roku drogi stworzyły co najmniej 3 rządy wstecz." Kolego, to chyba jesteś bliżej laików i PiSu. Za kaczorka przetargi były non-stop odwoływane, anulowane itp. Strach przed korupcją był wszechpoteżny i paraliżujący aktywność uczciwych firm i urzędników. Tak więc kolego, co się buduje to zostało zakontraktowane i zaprojektowane w ciągu rządów PO. Wiem, bo robię projekty.

 • Szmul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2012 08:12 ~Szmul

  Ale za to Kaziu za pieniądze od DSS za załatwienie kontraktu może fundnąć wczasy swojej Isabell.

 • zb b

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2012 07:44 ~zb b

  Krzysztof~Krzysztof

  Ta, jasne. Tuska wina że prywatna firma kombinowała?
  Za Tuska przynajmniej się buduje!

  Ta, za Gierka też się budowało...

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2012 22:39 ~ech

  Krzysztof~Krzysztof

  Ta, jasne. Tuska wina że prywatna firma kombinowała?
  Za Tuska przynajmniej się buduje!


  Poczytaj lepiej kto zarzadza spolka DSS, jaki ma zwiazek corka Schetyny z ta firma. Ja wiem ze glupota nie boli, ale nie musisz sie nia dzielic na forum publicznym.

 • Maks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2012 22:18 ~Maks

  Proponuję przyjrzec się układom DSS z koalicją rządzącą w latach 2008-2011 w okresie prosperity DSS - szczególnie p. Schetynie (córka miała udziały w spółce) ówczesnym ministrom transportu i skarbu państwa, politykom z woj. dolnośląskiego oraz p. Marcinkiewiczowi kóry w ubiegłym roku inkasował kilkadziesiąt tys. PLN z doradztwo dla DSS.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2012 21:47 ~Marek

  Przeciw Obywatelom~Przeciw Obywatelom

  Proponuję umorzyć na drugi dzień po wszczęciu śledztwa. W tym kraju jeszcze nikt nie odpowiedział za malwersacje finansowe. Więc należy trzymać się tej tradycji.

  Masz 100% racji......

 • Przeciw Obywatelom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2012 21:17 ~Przeciw Obywatelom

  Proponuję umorzyć na drugi dzień po wszczęciu śledztwa. W tym kraju jeszcze nikt nie odpowiedział za malwersacje finansowe. Więc należy trzymać się tej tradycji.

 • emil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2012 21:00 ~emil

  Tak, Tusk odpowiada za to kogo wziął i na jakich zasadach (bez przetargu za publiczne pieniądze). Proponuję poszukać informacji za jaką kasę Chińczycy kiedyś wygrali ten przetarg i ile chcieli żeby im później dołożyć. Suma tych kwot jest mniejsza od 750 mln jakie wzięło DSS za dokończenie budowy. Ogólne mówienie że za Tuska się buduje to jawny dowód na uleganie propagandzie.
  Gdyby laicy wiedzieli na czym polega budowa i ile trwa, to zdaliby sobie sprawę, że oddane w tym roku drogi stworzyły co najmniej 3 rządy wstecz.

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2012 19:36 ~Krzysztof

  Ta, jasne. Tuska wina że prywatna firma kombinowała?
  Za Tuska przynajmniej się buduje!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »