Informacje

27.02.2014 16:46 wniosek prokuratury odrzucony

Będzie proces ws. rozbiórki zabytkowej kamienicy na Powiślu

SERWISY:


Przed warszawskim sądem rejonowym będzie toczył się proces w sprawie rozbiórki latem zeszłego roku zabytkowej kamienicy przy ul. Zajęczej. Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia - zaznaczając, że na obecnym etapie sprawy nie dostrzega przesłanek do umorzenia - wyznaczył termin rozpoczęcia procesu na 29 maja.

Prokuratura wnioskowała o umorzenie

Ponad dwa tygodnie temu, pierwsi poinformowaliśmy, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ wystąpiła do sądu o warunkowe umorzenie bez procesu sprawy kobiety, która wydała decyzję o rozbiórce. Wybudowana sto lat temu przy ul. Zajęczej kamienica powstała jako dom dla pracowników elektrowni Powiśle i - jak informowano - od ponad 10 lat nie była zamieszkana.

Prokuratura, która badała sprawę, oskarżyła kobietę o nieumyślne zniszczenie zabytku - zagrożone karą do dwóch lat więzienia.

- Ze względu na taką kwalifikację czynu prokuratura wniosła o warunkowe umorzenie - powiedział PAP prok. Przemysław Nowak z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawców czynów zagrożonych karą przekraczającą trzy lata pozbawienia wolności, natomiast umyślne zniszczenie zabytku zagrożone jest kara do pięciu lat więzienia.

Sąd rozpatrzy sprawę

W czwartek sąd zdecydował się rozpatrzyć sprawę na procesie; zastrzegł, że nie przesądza to końcowej decyzji i ewentualnego potwierdzenia ocen prokuratury.

- To dobrze, że sprawa będzie toczyć się dalej i o jej rozstrzygnięciu zdecyduje ostatecznie sąd - skomentowała Agnieszka Kłąb z wydziału prasowego stołecznego ratusza.

Dodała, że "nie może być tak, że podmiot kupuje obiekt objęty opieką konserwatorską, korzysta z tego powodu z pewnych preferencji, dostaje bonifikatę na zakup, a potem zniszczenie tego obiektu tłumaczone jest brakiem świadomości o tym, że był to obiekt zabytkowy".

- Naszym zdaniem kupujący wiedział, że ma do czynienia z zabytkiem - zaznaczyła Kłąb.

Ponad 100 lat historii

Do zburzenia zabytkowej willi na Powiślu doszło w sierpniu 2013 roku. Budynek został wybudowany ok. 1904 r.. W czasie II wojny światowej został uszkodzony, odbudowano go w 1945 roku. Willa była podpiwniczona, miała wysokie poddasze o konstrukcji murowanej z drewnianą konstrukcją dachu.

WILLA PRZED ROZBIÓRKĄ I PO:

 


PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 18:07 ~robert

  Jerry geniuszu, nikt nie kazał tej babie tego kupowac

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 15:48 ~Rosomak

  Nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. A ta pani rżnie głupa. Własciciel ma obowiązek wiedzieć tak podstawowe informacje o budynku i ona to wie. Udaje teraz sierotkę, żeby nie ponieść konsekwencji prawnych.

 • KANIA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 13:24 ~KANIA

  Komuniści odżegnują się od komuny.
  Masz coś to jest twoje, nie wspólne, twoje i robisz z tym co chcesz - prawo do własności prywatnej.
  Komuniśći odżegnują się od komuny.

  Masz coś to jest twoje, nie wspólne, twoje i robisz z tym co chcesz.

 • Jakubinek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 09:30 ~Jakubinek

  Jestem ciekaw jak będą polskie miasta wyglądały za 100 lat... Teraz już wszystko co stare to zabytek a przecież bloki budowane z wielkiej płyty to pamiątka po czasach PRL...
  Według mnie prawo powinno zostać zmienione i nieużytki burzone.

 • jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 07:37 ~jerry

  bardzo dobrze ze zburzono rudere, jako wlasciciel mam jeszcze dokladac zeby nikomu sie nic nie stalo? jak panstwo chce sobie restaurowac to niech ode mnie kupi

 • Ant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 07:03 ~Ant

  Anka~Anka

  niszczą to nasze miasto, to Śródmieście nie robiąc sobie z tego kompletnie nic.
  Czy TVN Warszawa może się zainteresować co chcą zrobić przy sławnych od lat 70-tych "Iksach". Nie wiadomo kto i po co już wymyślił projekt drogi przez bloki i kolejnego budynku komercyjnego !!! Tu nie ma do tego warunków !!!
  Zajmijcie się tym. Mieszkańcy próbują działać ale sami mogą nie dać rady !!!

  Co do budynku na Zajęczej: zawsz był ruiną więc nie dajmy się zwariować. Co do Iksów mam mieszane uczucia. Przedłużyć ulicę bo białe kołnierzyki nie mają ja dojechać...przesada. Jeśli buduje się biurowiec powinno się pomyśleć o miejscach pparkingowych. A tych na Powiślu po prostu nie ma i nigdy nie było. I dlaczego przez środek tzw. podwórka? Jestem na NIE.

 • Zelus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 05:26 ~Zelus

  Powinno być normalnie: o własności decyduje właściciel. I wówczas nie byłoby problemu.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 21:59 ~Marek


  Też wolę budynki odrestaurowane. Zatem restaurujmy, nie burzmy.

  Pozdrawiam!
  ja też wolę te odrestaurowane!!!!!
  ale właśnie prawo własności grzebie takie i inne podobne budowle :(((

  Pozdrawiam!
  konservator~konservator

  Jeżeli nikt tam nie urzędował/mieszkał to po co taki kloc ma stać? Miasto powinno się rozwijać i budować nowe inwestycje. Piszę to szczerze bez kropli ironii. Wiadomo, że te kamienice wytrzymają więcej niż takie płytowce, ale wszystko ma swój kres. Co innego jeżeli te budynki były konserwowane w należyty sposób, ale to jest czysta strata pieniędzy. Wystarczy przejechać się na Pragę Północ i spojrzeć na kontrast. Na ul. Kłopotowskiego mamy 2 kamienice SYPIĄCE się dosłownie, a po drugiej stronie na okrzei mamy pięknie odrestaurowane, które nie straszą swoim wyglądem. Współczuję tym osobom, które mieszkają w tych gorszych i modlą się żeby w prześwicie nie spadła im cegła na głowę.

  Pozdrawiam
  Jan~Jan • Szymon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 21:24 ~Szymon

  vpw~vpw

  Taka bezkarność jest wszędzie gdzie są pieniądze. U mnie "badylarz" wyciął dwie topole, które rosły od kilkudziesięciu lat. Drzewa miały po kilkadziesiąt metrów wysokości. Poinformowałem urząd ds. zieleni w grudniu, ale jakoś korespondencja nie dotarła. Kiedy po 2 miesiącach zaczęto wykopywać karpy, zadzwoniłem raz jeszcze to stwierdzili, że przyjadą z kontrolą (skoro już taki uparty jestem). Tylko teraz to nie bardzo będą mieli co kontrolować. Do czasu kontroli to pewnie w tym miejscu będzie już kostka i ławeczka.

  Gdyby te same drzewa właściciel chciał wyciąć oficjalnie, to pewnie zapłaciłby kilkadziesiąt tysięcy (przy pniu o średnicy 1,5-1,8. Łatwiej to zrobić na lewusa i zakładać, że nikt się nie przyczepi.

 • NMQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 21:16 ~NMQ

  WILGRAFWILGRAF

  co to za prokuratura może także nalezałoby w tej sprawie oskarzyć prokurature ! umorzenie - dobre sobie !
  za taką samowole - powinna byc kara jak w Niemczech - to by ta kobieta zobaczyła jak dobrze stracić wszystko za arogancje !


  Ciekawe czy sprawę będzie prowadził ten sam prokurator co umorzył śledztwo?
  Oj i nam przydał by się Majdan i to bardzo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »