Informacje

05.07.2019 14:23 NA PLACU NA ROZDROŻU

Będzie pomnik Bitwy Warszawskiej. Lokalizacja budzi kontrowersje

SERWISY:

 

Rada Warszawy poparła projekt uchwały o budowie pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r., który stanie na placu Na Rozdrożu. Radni Koalicji Obywatelskiej chcą go wkomponować w teren z fontanną, ale Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że umniejszy to "godne uhonorowanie Bitwy Warszawskiej".

Rada podjęła decyzję przy jednym głosie wstrzymującym się. Pomnik ma być wzniesiony na podstawie projektu wyłonionego w konkursie.

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki poinformował radnych, że pomnik jednak nie będzie gotowy na 15 sierpnia 2020 roku, kiedy ma być obchodzona obchodzona 100. rocznica zwycięstwa polskiej armii nad bolszewikami.

Nie na rocznicę

Krasucki przedstawił kalendarz działań związanych z realizacją uchwały o budowie monumentu. Wskazał, że jeżeli konkurs zostanie ogłoszony w lipcu 2019 roku, a zwycięska praca wyłoniona w listopadzie, to na przełomie grudnia będzie można rozpocząć prace architektoniczne. W jego ocenie projekt mógłby być gotowy w pierwszym kwartale 2020 roku, w końcu drugiego kwartału mógłby być rozpisany przetarg. Według stołecznego konserwatora 15 sierpnia budowa pomnika może być zaawansowana, lecz monument nie będzie gotowy. Inwestycja może się jednak zakończyć w roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Dyrektor BSKZ zwrócił uwagę, że wpływ na tempo realizacji będzie też miała wielkość finansowania. Inwestorem ma być – według uchwały rady – Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. W prognozie finansowej tej instytucji przeznaczono na ten cel 3 miliony złotych. Krasucki poinformował, że władze miasta rozmawiają o udziale finansowym w budowie monumentu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Chcą go wkomponować w obecny plac

Podczas czwartkowych obrad Rady Warszawy panowała zgoda w sprawie upamiętnienia Bitwy Warszawskiej. Dyskusja rozgorzała natomiast w związku z projektem stanowiska rady w sprawie budowy pomnika. Projekt przygotowała mająca większość Koalicja Obywatelska.

Podkreślono w nim, że rada rekomenduje ujęcie w warunkach konkursowych uwzględnienie przez projektodawców "obecnego charakteru zagospodarowania terenu przy placu Na Rozdrożu obejmującego obecność zieleni, elementów wodnych, a także dostępność placu, jako miejsca wypoczynku dla mieszkańców tej okolicy". Jak wskazano, takie podejście sprawi, że "miejsce upamiętnienia wydarzenia historycznego pozostanie też miejscem żywym, przyjaznym i użytecznym dla mieszkańców Warszawy".

Radni Prawa i Sprawiedliwości zgłosili poprawki do stanowiska. W ich ocenie koncepcja pomnika nie powinna być ograniczona przez konieczność zachowania stojącej na placu Na Rozdrożu fontanny i zieleni.

W ocenie referującego projekt poprawki radnego PiS Piotra Mazurka nie może być tak, żeby pomnik dopasowywano do elementów placu. - Chodzi przede wszystkim o godne upamiętnienie Bitwy Warszawskiej – podkreślił. Wyjaśnił, że zarówno woda, jak i zieleń mogą być w jakiś sposób wkomponowane w projekt monumentu, jednak obecne elementy architektoniczne nie powinny go ograniczać. Projekt poprawek zakładał również, że pomnik będzie miał kształt "klasycznego łuku rzymskiego".

"Ma być duży"

Zdaniem Mazurka projekt stanowiska rady ma w istocie umniejszyć "godne uhonorowanie Bitwy Warszawskiej". W jego ocenie chodzi o to, żeby pomnik był "jak najmniejszy" i "jak najmniej ingerował w przestrzeń małego placyku, który nie jest wcale – wbrew temu, którzy tak twierdzą - miejscem wypoczynkowym".

Radny PiS Filip Frąckowiak podkreślił, że pomnik powinien być "duży", bo zwycięstwo z roku 1920 było wielkie. Według niego projekt stanowiska rady świadczy o tym, że "lewactwo rządzi kulturą w Warszawie".

Szefowa komisji kultury Agata Diduszko-Zyglewska zaprzeczyła, jakoby chodziło o umniejszenie zwycięstwa z 1920 r. Negatywnie odniosła się do propozycji poprawki mówiącej o "łuku". W jej ocenie taki zapis stanowiłby ograniczenie dla uczestników konkursu.

Projekt stanowiska rady został przyjęty głosami Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej większość radnych KO odrzuciła projekt poprawki zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość.

PAP, mp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 11:53 ~Konrad

  Proszę nie likwidować fontann, trawników, skwerów i parków! Proszę nie stawiać monumentalnych pomników na modłę imperialnych krajów i państw trzeciego świata! Bo nam - mieszkańcom, potrzeba miast na miarę człowieka, a nie politycznych imaginacji. Takie megalomaństwo nas złości, nie napawa dumą.

 • Radzymin godny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2019 14:37 ~Radzymin godny


  Bitwa 1920~Bitwa 1920

  Bitwa Warszawska rozegrala sie na prawym brzegu Wisly i ... nie w Warszawie !
  Nasza Historia~Nasza Historia

  tak jest ! Bitwa pod Radzyminem 1920 roku !

  Pomnik i muzeum w Radzyminie wypromuje i zaktywizuje to miejsce. Warszawa ma juz dosyc do zwiedzania i obchodów. Trzeba sie dzielic i oddawac sprawiedliwosc dziejowa.

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2019 14:29 ~zdziwiony


  Kacperek~Kacperek

  proponuję nazwę "pomnik bitwy Warszawskiej 1020 im. Lecha Kaczyńskiego"
  Olo~Olo

  Ale bitwa warszawska nie odbyła się 1000 lat temu a sto lat temu.

  To Lechu też tam walczył? Ja myślałem, że on "poległ" w bitwie pod Smoleńskiem. Ach ta historia PiSana na nowo, człowieka cały czas zaskakuje. Potem się dziwią, że wyniki na maturach niskie

 • marynarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2019 13:56 ~marynarz

  Sojusznicza pomoc z Francji nie docierała z powodu blokady dostaw przez Niemcy, Austrię i Czechosłowację.

 • Cud

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2019 12:35 ~Cud

  Rada Warszawy poparła projekt uchwały o budowie pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2019 11:37 ~ktoś

  Jeśli już musi, to niech to będzie jakaś ładna fontanna, a nie kolejny, ohydny UBELISK!

 • haha90

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2019 01:00 ~haha90

  a nie lepiej za te pieniądze wyremontować jakieś przedszkole albo dom opieki dla starszych albo samotnych matek? można nazwać imieniem Bitwy warszawskiej...kraj pomnikami stojący to rozwój według pisa

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2019 21:49 ~ech

  jurka 48~jurka 48

  O pomnik zwycięstwa nad bolszewicką Rosją walczy od wielu lat Jan Pietrzak.Jeśli tak ma wyglądać odpowiedź rządzącej Warszawą ekipy P.O.zbudowania pomnika na 100-lecie,ale po rocznicy-to widać intencje,żeby nic nie zrobić.W jakim tempie Prezydent Lech Kaczyński zbudował Muzeum Powstania Warszawskiego,a jakie tempo narzuciła H.G.-W. i jej następca Trzaskowski, aby upamiętnić największą bitwę dla naszej niepodległości i obrony Europy przed zarazą komunizmu.Wstyd i hańba.Podobieństwo z Gdańskiem i Westerplatte nasuwa się samo.Wiadomo kto tutaj i nad morzem rządzi.

  A wystarczyłoby przyczepić do fontanny tablicę z nazwą: Fontanna Bitwy Warszawskiej. Koniec kropka. Tak zrobiono by w każdym cywilizowanym kraju...

 • v2eter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2019 20:15 ~v2eter

  PiSdzielcy całe miasto by zabetonowali pomnikami, bo to łatwe i tanie. A może by tak dom spokojnej starości im. Bitwy warszawskiej? Albo dom dziennego pobytu dla młodzieży z biednych domów? Nie, bo to by trzeba utrzymywać, a tak to sie trzaśnie pare ton betonu jak wielką kupe i po krzyku. A suteren - jak sie okazuje - zadowolniony będzie, że hej! ;)

 • jako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2019 19:26 ~jako

  Aż dziwię się, że radni KO, nie zaproponowali przemianowanie fontanny na pomnik Bitwy Warszawskiej i byłoby by z głowy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »