Informacje

20.03.2018 21:58 PODPISANO POROZUMIENIE

Będzie nowy pomnik
w Alejach Ujazdowskich

SERWISY:


Porozumienie w sprawie współpracy i współfinansowania budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie podpisali we wtorek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. Pomnik ma stanąć u zbiegu Alej Ujazdowskich i ulicy Agrykola.

Wtorkowe porozumienie to kontynuacja ubiegłorocznych ustaleń przedstawicieli samorządów Świętochłowic i Warszawy. W ich następstwie niektóre przyłączające się do inicjatywy górnośląskie miasta, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), zadeklarowały finansowe wsparcie przedsięwzięcia. Część górnośląskich organizacji, m.in. Ruch Autonomii Śląska, dystansuje się od tego projektu.

O podpisaniu porozumienia poinformował magistrat Świętochłowic, gdzie m.in. działa Muzeum Powstań Śląskich. Dokument podpisano w Warszawie w miejscu, gdzie ma stanąć pomnik, w 97. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku (polską akcją plebiscytową kierował wówczas Korfanty).

"Zawsze bronił polskości Śląska"

"Pamięć o nim i najwyższy szacunek dla jego dokonań były inspiracją do podjęcia starań, aby w stolicy Polski, gdzie pracował i gdzie zmarł, przypominać jego działalność, dzięki której cześć Górnego Śląska znalazła się w odrodzonej Polsce" - brzmi fragment porozumienia. "Przypomnienie jego postaci jak najszerszemu gronu – poprzez postawienie pomnika w stolicy – będzie wyrazem szacunku dla tego wielkiego człowieka, który do dzisiaj pozostaje i godnym autorytetem, i godnym naśladowania wzorem" - uznano w dalszej jego części.

- Wojciech Korfanty był wielkim Ślązakiem i Polakiem, człowiekiem nieugiętym, który zawsze bronił polskości Śląska. Zasługuje, aby poprzez budowę pomnika w stolicy naszego kraju docenić jego postawę i działalność - powiedziała podczas uroczystości Gronkiewicz-Waltz.

- Chcemy, aby wiedza na temat historii powstań śląskich, plebiscytu oraz Wojciecha Korfantego była również popularyzowana w stolicy Polski. Jestem przekonany, że pomnik oprócz wartości materialnej, będzie miał też wartość historyczną. Chcielibyśmy, aby Wojciech Korfanty stanął obok innych znakomitych Polaków jak Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Wincenty Witos. To miejsce, tutaj w Warszawie mu się należy - ocenił Kostempski.

Radni zdecydowali o lokalizacji

Budowę w stolicy pomnika poświęconego Korfantemu od lat postuluje duża część górnośląskich środowisk. W 2013 r. ówczesny prezydent Bronisław Komorowski wręczył akty powołania członkom Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Wśród nich znalazła się m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W listopadzie 2014 r. Rada Warszawy przyjęła projekt uchwały ws. wzniesienia pomnika Korfantego, następnie akceptując jego lokalizację u zbiegu Alej Ujazdowskich i Agrykoli.

PAP/md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • proton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2018 11:27 ~proton

  grzcie2083~grzcie2083

  Czy doczekam się w swoim życiu gdy pojawi się nazwa ulicy ojca światowej elektroniki Jana Czochralskiego?


  Ludzi nauki się u nas nie wielbi tak jak tych co rzucali się "gołą piersią na bagnety". Wciąż w naszym "biednym" narodzie więcej romantyków niż pozytywistów...

 • grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2018 08:19 ~grzcie2083

  Czy doczekam się w swoim życiu gdy pojawi się nazwa ulicy ojca światowej elektroniki Jana Czochralskiego?

 • Jorg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 23:23 ~Jorg

  Po co budować? Przenieście pomnik z Katowic. Ślązacy chętnie się go pozbędą.

 • demokrata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 22:42 ~demokrata

  Korfanty to ten co obiecal Slazakom morgie zemi i krowe???A dostali gowno.
  W tej Polsce z tymi pomnikami to juz calkowicie powaryjowali.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Przy ulicy Śniegockiej kierowca alfy romeo zaparkował samochód równolegle do jezdni, czyli zgodnie z przepisami. Za drogowy legalizm spotkała go niezasłużona... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »