Informacje

14.12.2016 15:44 przeprawa ma powstać w 2019 r.

Będzie nowy most przez Wisłę. Samochody na niego nie wjadą

SERWISY:


W 2019 r. ma powstać kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę, która połączy ulice Karową i Okrzei. Na przeprawie będą punkty widokowe. Ratusz ogłosił właśnie międzynarodowy konkurs na projekt kładki. Na prace będzie czekał do maja 2017 r.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała na środowej konferencji w ratuszu, że władze stolicy od wielu lat "zszywają miasto" budując mosty i kładki łączące lewobrzeżną i prawobrzeżną Warszawę. Przypomniała, że w przyszłym roku ma być gotowa kładka rowerowa pod odbudowanym mostem Łazienkowskim, a niedawno została otwarta kładka pieszo-rowerowa nad Kanałem Żerańskim.

Dla pieszych i rowerzystów

- Teraz chcielibyśmy mieć kolejną kładkę, która będzie na wysokości ulicy Okrzei i Karowej. Będzie kładką zarówno dla rowerów, jak i dla pieszych, nie dla samochodów, nie dla tramwajów, nie dla innych środków komunikacji - podkreśliła prezydent stolicy.

Wyraziła nadzieję, że kładka zostanie otwarta w 2019 r. Dodała, że będzie ona miała 400 metrów długości i sześć szerokości. Na kładce mają znaleźć się punkty widokowe i miejsca, w których będzie można się schronić podczas złej pogody.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że do budowy kładki namawiała studentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej Małgorzata Dembowska, która pod opieką prof. Ewy Kuryłowicz obroniła pracę magisterską nt. mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę.

- Rozmowy o pomyśle stworzenia kładki przez Wisłę zaczęły się jeszcze przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012 - powiedziała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO).

Jej zdaniem lokalizacja kładki przy ul. Karowej na lewym brzegu Wisły może przyczynić się do ożywienia pobliskiego Mariensztatu, który - jak mówiła Malinowska-Grupińska, jest "prawie martwy w tej chwili". - A z drugiej rzeki kładka wychodzić ma na ul. Okrzei, czyli na dynamicznie przeobrażającą się część Pragi - dodała.
Międzynarodowy konkurs

Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marlena Happach podkreśliła, że ogłoszony przez miasto konkurs na projekt kładki ma rangę konkursu międzynarodowego. Ogłoszenie o konkursie ma się znaleźć m.in. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

- Mamy udostępnione wszystkie materiały w języku angielskim, można składać prace w języku angielskim, tylko wniosek, który jest naprawdę krótki trzeba złożyć w języku polskim. Mamy też międzynarodowe jury - powiedziała Happach. W skład jury mają wchodzić nie tylko stołeczni urzędnicy, ale też m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, specjaliści od infrastruktury mostowej, architekt krajobrazu.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 20 stycznia 2017 r. Termin składania prac konkursowych upływa 8 maja 2017 r. - Budowa przeprawy przez Wisłę ma kosztować 90 mln zł - poinformowali Happach i jej zastępca Marek Mikos.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że budowa kładki wpisuje się w politykę mobilności miasta; zgodnie z nią władze stolicy stawiają na transport miejski, a rower to jej część. Jak niedawno przekazał ratusz, w tym roku ruch rowerowy stanowił 3,8 proc. niepieszych podróży po Warszawie.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • towgier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2016 13:13 ~towgier

  Po co hejtucie a pieszy jak sie niby dokłada każdy tu żyje płaci podatki i może korzystać ta infra jest dużo tańsza od samochodowej a i czystsze powietrze mamy dzięki temu i bezpieczniej zdrowiej, coście tacy narwani a dzieci co maja zrobic np.

 • Krzyś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 20:05 ~Krzyś

  Maczek~Maczek

  Genialny jest ten pomysł. Dla takiego ruchu będzie można w miarę tanio ten most-kłądkę wybudować. Umiejscowienie jest świetne. Prawdopodobnie był jakiś lobbing ze strony deweloperów budujących przy porcie praskim, ale jeśli wszystko się powiedzie to wszyscy odniosą korzyści.
  PS. Żeby nie zostać niesłusznie posądzonym o stronniczość - codziennie jeżdżę do pracy samochodem...

  A ja codzienni latam helikopterem.
  I mam pracę, gdyby ktoś wątpił.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 17:54 ~warszawiak

  liber~liber

  Pogoda zachęca do spacerów mostami...
  Rozumiem, że Puchalski zasuwa teraz na rowerze do roboty? Potem bierze prysznic, przebiera się w garniak, urzęduje,a następnie na koniec pracy zdejmuje garniak i przebiera się znowu w mokre ciuchy rowerowe i pedałuje do domu?

  A HGW zasuwa na rowerku do roboty na Ratuszu, lub jedzie autobusem, a nie limuzyną za nasze pieniądze! Tyko bez demagogii, że ma tak "odpowiedzialną" pracę! ;)

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 17:52 ~warszawiak

  łiler~łiler

  świetny pomysł !! miasto jest dla ludzi a nie dla samochodów .

  Dla ludzi u samochodów, nie dla wiochy, bo to jest MIASTO, a nie wiocha!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 17:50 ~warszawiak


  łiler~łiler

  świetny pomysł !! miasto jest dla ludzi a nie dla samochodów .
  sss~sss

  Miasto jest dla ludzi a nie dla rowerów.
  Z

  CAŁKOWITA ZGODA! Rowery tylko w małych miastach na na wsiach, NIE W STOLICY! Stolica MUSI NORMALNIE FUNKCJONOWAĆ i nie wolno jej BEZMYŚLNIE KORKOWAĆ, tylko dla czyjegoś głupiego kaprysu!!!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 17:45 ~warszawiak

  qwerty~qwerty

  Zaiste, bogate to miasto.
  Zamiast tworzyć bezpieczne ścieżki rowerowe poza ulicami wzdłuż ciągów pieszych, z których mogłyby korzystać też nastolatki, to władze promują budowę pasów gdzie taki nastolatek musi jechać tuż przy jadącym autobusie, czy ciężarówce. A teraz jakiś mostek.
  Na Ursynowie w ramach projektu budżetu partycypacyjnego, zwężenie dróg pod pasy rowerowe mialo kosztować 800 tys. za łacznie 6 ulic. Na razie zrobiono półtorej ulicy za 1,5 mln PLN. Podejrzanie dużo tych śmierdzacych na kilometr inwestycji pod dyktando zielonego mazowsza. Moze by się tak CBA w końcu tematem zainteresowało.

  Te "ścieżki" nie koniecznie są potrzebne w Warszawie. Na prowincji, owszem, ale NIE W STOLICY. Miasto musi NORMALNIE funkcjonować i nie może być BEZMYŚLNIE KORKOWANE gdzie popadnie!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 17:43 ~warszawiak

  To po jaką cholerę wywala się forsę w błoto?! W Warszawie jest BRAK 3 - 4 mostów DROGOWYCH, a nie "spacerników" dla "zielonych"!!! W Samym Śródmieściu brak jest 2 takich mostów!!!

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 16:26 kubat

  To ile ci cykliści dołożą się finansowo do budowy tej kładki? Bo ja do budowy normalnych mostów dokładam się, zawsze gdy kupuję benzynę, nie wspomnę o OC.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 16:22 kubat


  mosty~mosty

  Codziennie korki a pani HGW wybuduje...most rowerowy.
  To jest skandal i należy HGW odwołać w trybie pilnym.
  Warszawa potrzebuje dwa nowe mosty.
  karol~karol

  Wrszawa potrzebuje ograniczenia wjazdu do centrum samochodów osobowych tak jak w innych cywilizowanych stolicach.

  W innych cywilizowanych stolicach, są jezdnie 4 - 6-o pasmowe i inteligentna sygnalizacja uliczna.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 16:17 kubat

  realnie~realnie

  Zobaczycie - to wstęp do płatnego wjazdu do Centrum. Zamiast opodatkować milion aut, które codziennie rano wjeżdżają do miasta a po południu wyjeżdżają. Ale tego nigdy sie nie zrobi - za dużo weków w ratuszowych spółkach. Warszawska Opłata Wjazdowa. Fyby.

  A gdyby włodarze, wszystkich podwarszawskich gmin, postawili szlabany na wyjazdach ze Stolicy i pobierali myto, to też było by fajno. Zgoda panie Warszawiak.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »