Informacje

10.07.2013 19:52 umowa już podpisana

Będzie nowe Muzeum Warszawy.
Przeniosą 300 tysięcy eksponatów

SERWISY:


25 milionów złotych pochłonie generalny remont Muzeum Historycznego miasta st. Warszawy. Na czas prac budowlanych prawie 300 tysięcy eksponatów będzie trzeba przenieść do Pałacu Kultury i Nauki. - Czeka nas wielka operacja logistyczna – zapowiada szefowa muzeum.

Główna siedziba Muzeum Historycznego mieści się w 11 kamienicach przy Rynku Starego Miasta. Adres placówki się nie zmieni, ale wnętrza przejdą gruntowny remont. Prace nie obejmą tylko piwnic, które odnowiono w ostatnich latach.

- Wiosną tego roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Dwa dni temu podpisaliśmy umowę ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta, który będzie inwestorem zastępczym. Ruszyły prace przygotowawcze. Myślę, że na przełomie czerwca i lipca 2014 roku wejdą ekipy remontowe. Prace powinny zakończyć się do końca 2016 roku – mówiła podczas środowej konferencji prasowej Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor muzeum. - Wszystko jest dobrze zaplanowane – zapewniła.

Wielka migracja eksponatów

Jednak zanim widzowie wejdą w przestrzeń nowych wystaw, ekipę muzeum czeka ogromne wyzwanie.

- Na czas remontu siedziby głównej, całość zbiorów – prawie 300 tysięcy eksponatów - zostanie przeniesiona do Pałacu Kultury i Nauki. Wcześniej trzeba je skatalogować i zdigitalizować. To chyba największa tego typu operacja w Polsce – opowiadała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Muzealnicy przekonują, że przenosiny to także szansa na audyt z prawdziwego zdarzenia i uporządkowanie zbiorów. W PKiN trwają już prace adaptacyjne w wyznaczonych pomieszczeń.

- Chcemy budować muzeum dla mieszkańców i z mieszkańcami. Mamy zarezerwowane 25 mln zł na modernizację siedziby. Będziemy starali się je zwiększyć, dzięki kolejnej transzy funduszy norweskich – zapowiedziała Nekanda-Trepka.

Remontują, ale działają

Na czas kilkuletniego remontu muzeum nie zawiesza swojej działalności. - Będzie miejscem refleksji nad Warszawą. Zamierzamy kontynuować działalność wydawniczą, organizować konferencje, a także wystawy – choć w ograniczonym zakresie – głównie w naszych oddziałach na Woli i Pradze – sprecyzował dr Jarosław Trybuś, od niedawna wicedyrektor muzeum do spraw merytorycznych.

Próbkę tej strategii poznamy już 17 lipca, kiedy w Muzeum Woli ruszy wystawa "Bracia Łopieńscy – tytani warszawskiego brązownictwa". Ekspozycja ma być nowoczesną opowieścią o rzemiośle, ludziach sukcesu i tworzeniu rodzinnej firmy.

Wszyscy uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że priorytetem jest popularyzacja muzeum. - Niestety w badaniach Barometru Warszawskiego wynika, że ludzie nie znają tego muzeum. 60 procent przyznaje, że nigdy w nim nie było. A jest bogatsze, niż mogłoby się wydawać. Mam nadzieję, że za kilka lat odsetek osób, które nie kojarzą muzeum będzie znacznie niższy – przekonywała prezydent stolicy.

Bazują na oryginałach

Na razie nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądała ekspozycja muzeum. Prace zespołu opracowującego jej nową koncepcje dopiero ruszają.

- Chcemy opisać historię miasta w całej jej złożoności. Mamy niezwykle bogate wzory z przykładami malarstwa, rzeźby, rzemiosła i gigantyczny zbiór fotografii. Nie będziemy musieli opierać się na substytutach, szukać kopii czy uciekać w multimedia – opisywał Trybuś, a Gronkiewicz-Waltz przyznała, że dla niej istotnym punktem odniesienia będą podobne placówki funkcjonujące w Brukseli i jej ulubionym Londynie.

Przesądzone wydają się zmiany w statusie, regulaminie i sposobie zarządzania ukierunkowanym na konkretne projekty. Placówka będzie też miała krótszą, prostszą nazwę – Muzeum Warszawy. Formalnie wszystkie zmiany muszą zaakceptować jeszcze radni.

Pierwsza oznaką nowego ma być planowana na jesień wystawa "Warszawa wczoraj, dziś i jutro". Odbędzie się w ramach festiwalu Warszawa W Budowie, dlatego współorganizatorem będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Muzeum Historyczne w ostatnich latach koncentrowało się na odnawianiu staromiejskich piwnic:

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • esmeralda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 21:19 ~esmeralda

  Właśnie- lepiej żeby akurat pani Nekanda Trepka lepiej tego nie komentowała. Niech skomentuje to co teraz robi -oj, chyba byłoby ciężko!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 15:15 ~warszawiak

  Mam dwa pytania:
  - z jakiego powodu pani Nekanda-Trepka nie idzie w końcu na emeryturę?
  - od kiedy pani była SKZ robi coś dla mieszkańców Warszawy?
  To duża inwestycja - dużo pieniędzy. Na miejscu wszelkich jawnych i niejawnych służb już dziś monitorowałbym ją bardzo uważnie.

 • endywia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 10:55 ~endywia

  czy ta konferencja byla odwroceniem uwagi od tego co wyprawia sie obecnie w Muzeum. Nagle konferencja po artykulach w prasie ujawniajacych rzeczywiste zapedy nowej "gorki". No i jeszcze tyle milionow przyznanych.......

 • Bemowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 10:45 ~Bemowiak

  Nareszcie.

 • Hecht

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 05:44 ~Hecht

  Może za te pieniądze byście ulice na Pradze wyremontowali to jest bardzej potrzebne niż muzea

 • Bartek76

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 01:53 ~Bartek76

  Jaka skromna ta nasza Hana Warszana...

 • Darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 00:12 ~Darek

  oddałem swój głos na odwołanie 7 razy w różnych miejscach... Wlecze coś się to...
  Odezwa do ludzi...
  Nie róbcie tego co z Elblągiem...
  Sejm - Sejmem, Senan - Senatem...
  Ale jaka władza być nad samorządem???
  Powodzenia...
  Samorząd to samorząd...
  A Wy politykę w to mieszacie...
  Ale Was otumanili i o to im chodziło...
  Głupcy...

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 21:35 ~zdziwiony

  dziżas, myślałem że pakuje te eksponaty!

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 21:01 Anty PiS

  Niedość, że muzea nie są dochodowe, to jeszcze wykładać 25 milionów na remmont?
  Zaorać toto i postawić Biedronkę!

 • hmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 20:42 ~hmmm

  Z powodu remontu piwnic było zamknięte kilka lat... Ledwo otwarli i już zamykają na kilka lat... No nie wiem nie dało się jakoś razem wykonywać tych prac?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »