Informacje

08.01.2017 21:09 Zapowiadają Obywatele RP

Będzie kontrmanifestacja miesięcznicy smoleńskiej

SERWISY:

- 10 stycznia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbędzie się kolejna kontrmanifestacja przeciwko organizowanym co miesiąc przez polityków i sympatyków PiS obchodom miesięcznicy smoleńskiej - zapowiedział na niedzielnej konferencji prasowej Paweł Kasprzak z ruchu Obywateli RP.

Zaznaczył, że ich protest został zarejestrowany przed upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej tablicami na Krakowskim Przedmieściu jako pierwszy. Podkreślał też, że od ubiegłego grudnia jednym z głównych celów organizowanych przez jego ruch dziesiątego dnia każdego miesiąca manifestacji jest obrona "tych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które protestują przeciwko ekshumacjom".

Obywatele RP wzywają do przestrzegania "pokojowego charakteru" manifestacji, aby "nie stwarzać okazji" do jej rozbicia przez służby porządkowe. Jak dodają, protestujący staną w milczeniu pod transparentem "Ręce precz od grobów" trzymając w rękach białe róże.

"Wybór miejsca jest nieprzypadkowy"

Podczas konferencji prasowej przed Sejmem Kasprzak powiedział, że 10 stycznia przed Pałacem Prezydenckim Obywatele RP będą "protestować przeciw temu wszystkiemu, co jest istotną treścią smoleńskich miesięcznic". A jest nią - dodał - depczące ludzką godność wystąpienie polityczne rządzącej w Polsce partii. - Tam się rodzi fundamentalizm narodowo-katolicki, przeciwko temu protestujemy od wielu miesięcy - mówił.

- Wybór tego miejsca jest nieprzypadkowy: stajemy tam, a nie gdzie indziej, i wtedy, a nie kiedy indziej, po to, żeby jak najboleśniej ugodzić władzę, która dopuszcza się czynów naszym zdaniem haniebnych - podkreślił Kasprzak.

Pytany przez PAP o to, czy uczestnicy kontrmanifestacji - tak jak w ubiegłym miesiącu - zamierzają zablokować obchody miesięcznicy, Kasprzak oświadczył, że Obywatele RP zamierzają stać pod upamiętniającymi katastrofę tablicami i stamtąd nie zejdą. - Natomiast zadeklarowaliśmy wpuszczenie delegacji w celu złożenia kwiatów pod tablicami, delegacji złożonej z od sześciu do dziesięciu osób na 10-15 min., żeby złożyli kwiaty pod tablicami w czasie, kiedy my tam będziemy demonstrować - dodał.

Zgromadzenie zgłoszone ratuszu

Zaznaczył, że zgromadzenie pod Pałacem Prezydenckim zgłoszone przez Obywateli RP zostało zarejestrowane w warszawskim urzędzie miasta jako pierwsze, a dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor "uznała, że nie ma podstaw do formalnego niewyrażenia zgody na te zgromadzenia".

Obywatele RP zorganizowali kontrmanifestację także w czasie grudniowej, 80. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Miejsce zgromadzeń zabezpieczała grupa policjantów, która oddzieliła manifestujące grupy specjalnym kordonem.

Do kontrmanifestacji Obywateli RP odniósł się w swoim przemówieniu podczas grudniowej miesięcznicy lider PiS Jarosław Kaczyński, mówiąc, że pierwszy raz doszło do prób zakłócenia manifestacji PiS. - Czy legalne jest odbieranie komuś prawa do modlitwy - to jest nielegalne, to przyjęcie zasady - kto silniejszy, ten lepszy - przekonywał.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Oświadczenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 13:08 ~Oświadczenie

  ona33~ona33

  Znowu jakiś lewak położy się i będzie udawał rannego?

  Znowu spec od propagandy PiS-owskiej wklepał ci w łeb brednię o udawaniu rannego, ha ha ha. Ten facet, znany z imienia i nazwiska, napisał oświadczenie dla prasy na temat położenia się na ulicy. Jemu chodziło o zagrodzenie drogi rządowym samochodom. Ale pisdzielstwo wie lepiej.

 • Zamachowcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 12:58 ~Zamachowcy

  POLAK ~POLAK

  Zlodzieje, mordercy narodowi zdrajcy i terrorysci nie beda nas wszedzie terroryzowc i dyktowac czy mamy prawo ..kiedy gdzie i jak czesyo bedziemy wspominac ,modlic sie za swoich najblirzszych, znajomych , niezwykltch ludzi -szczegolnie tych opluwanych pomordowantch przez Cybow..

  To Cyba miał brata, albo dalszych krewnych, dybiących na prawych i sprawiedliwych ? Nawiasem mówiąc - szczery z ciebie PiS-owiec, co " Najbliższych " pisze przez RZ

  s

 • Kendo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 12:48 ~Kendo

  POLAK ~POLAK

  Zlodzieje, mordercy narodowi zdrajcy i terrorysci nie beda nas wszedzie terroryzowc i dyktowac czy mamy prawo ..kiedy gdzie i jak czesyo bedziemy wspominac ,modlic sie za swoich najblirzszych, znajomych , niezwykltch ludzi -szczegolnie tych opluwanych pomordowantch przez Cybow..

  Ale na Muzułmanina rozkładającego kocyk na środku chodnika już byś, miłosierny katoliku, napluł, co nie? Do budy/kościoła się modlić i odstawiać swoje szopki polityczne, hailować Kaczorowi, a nie na ulicy.

 • POLAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 11:50 ~POLAK

  Zlodzieje, mordercy narodowi zdrajcy i terrorysci nie beda nas wszedzie terroryzowc i dyktowac czy mamy prawo ..kiedy gdzie i jak czesyo bedziemy wspominac ,modlic sie za swoich najblirzszych, znajomych , niezwykltch ludzi -szczegolnie tych opluwanych pomordowantch przez Cybow..

 • zik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 11:22 ~zik

  Robienie pod pałacem prezydenckim miesięcznic jest tylko okazją do wzbudzania i podniecania konfrontacyjnych nastrojów. Nazywanie tych co zginęli poległymi to wyraz chorego podejścia i przyzwolenia Kaczyńskiego, który tak na prawdę ma pretensję do wszystkich , a nie do siebie za śmierć brata. Myślę , że Kaczyńscy razem często podejmowali decyzje. Sam lot , jego organizacja i pomysł nie był pomysłem ludzi z księżyca. Bóg tak widocznie chciał.

 • Kendo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 11:20 ~Kendo

  Kaczor chce oddać hołd zmarłym, to niech idzie pod pomnik na Powązkach, a nie odstawia szopkę na Krakowskim. Ja nie chodzę składać kwiaty pod miejsca pracy zmarłych krewnych, nie przybijam tam tablic pamiątkowych itd.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 11:04 ~Warszawiak


  wacej~wacej

  Mam nadzieję że służby odpowiednio zajmą się ludźmi którzy chcą robić jakieś "kontrmanifestacje" do miesięcznic które upamiętniają zmarłych. Nie wiem czy to kodziarskie towarzystwo zdaje sobie sprawę że zaczynają denerwować ludzi którzy do tej pory nie emocjonowali się wydarzeniami politycznymi...
  Wiec uliczny~Wiec uliczny

  Umarłych nie upamiętnia się na środku ulicy. Do tego służą cmentarze.

  Wacej , a ja mam nadzieje , że tobą zajmą się odpowiedni lekarze . Aby uczcić pamięć zmarłych idzie się do kościoła lub na cmentarz , a nie skacze się po drabince .

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 10:53 ~Edek


  qwerty~qwerty

  To ci sami od pasztetu na Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, to ci sami od udawania rannego, to ci sami z których Bareja śmiał się w "Rozmowach Kontrolowanych" "tradycyjnie jajeczkiem"? :-D
  Ortodoks~Ortodoks

  A co, za zjedzenie kawałka pasztetu w Wigilię należy zastosować tortury, czy raczej karę śmierci ?

  Ci miłosierni katolicy niedługo ustawią stosy !

 • Rychu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 10:50 ~Rychu

  Malwina~Malwina

  Nie insteresuje mnie polityka, ale ten KOD zaczyna być irytujący.

  Jeżeli cię nie interesuje polityka , to po co się wypowiadasz ? K Ł A M C Z U C H A !

 • Malwina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 10:29 ~Malwina

  Nie insteresuje mnie polityka, ale ten KOD zaczyna być irytujący.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »