Informacje

12.10.2016 08:00 w 2020 roku

Będzie droga rowerowa na całej Południowej Obwodnicy Warszawy

SERWISY:

Na całym odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy powstanie droga rowerowa, również nad tunelem wzdłuż ulicy Płaskowickiej - zadeklarowała GDDKiA.

O dołączeniu drogi rowerowej do projektu Południowej Obwodnicy Warszawy poinformował urząd dzielnicy Ursynów.

"Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zadeklarowała, że wykona drogę rowerową na całej długości POW, również nad tunelem wzdłuż ulicy Płaskowickiej. W projekcie zagospodarowania terenu zostanie umieszczona droga rowerowa wg przebiegu wskazanego w koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, opracowanej przez biuro projektowo-konsultingowe Proinwestycja, działające na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursynów" - czytamy w komunikacie.

Druga nitka

Jednocześnie jeszcze w październiku zaplanowano rozmowy z potencjalnym inwestorem budowy drugiej nitki ul. Płaskowickiej, od projektowanej ul. Gandhi do ul. Puławskiej. Dzielnica poinformowała, że rezygnacja z budowy dodatkowych dwóch pasów ul. Płaskowickiej, od ul. Dereniowej do ul. Rosoła wynika z konieczności zwolnienia środków na budowę parku nad POW. O problemach komunikacyjnych w tej części Ursynowa informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Część mieszkańców domaga się, aby po budowie tunelu POW ulica Płaskowickiej została poszerzona o dodatkowe pasy (m.in. lewoskręty) czy chodniki.

Południowa Obwodnica Warszawy w całości ma powstać do 2020 roku. Wraz z nią wybudowany zostanie most Południowy. Obecnie do dyspozycji kierowców jest oddany fragment POW od węzła Konotopa do węzła Puławska wraz z fragmentem trasy S79 od lotniska do ulicy Marynarskiej.

W sumie w ramach POW, na odcinku pomiędzy węzłem Puławska a węzłem Lubelska, przewidziana jest budowa drogi ekspresowej o długości 18,5 km, posiadającej 2 jezdnie po 3 pasy ruchu. W ramach inwestycji postaną węzły: Ursynów, Przyczółkowa, Wał Miedzeszyński, Patriotów. Przewidziano także dodatkowy - Czerniakowska Bis, który usytuowany będzie pomiędzy Przyczółkową i Wałem Miedzeszyńskim.

Trzy odcinki, trzech wykonawców

Budowę Południowej Obwodnicy Warszawy realizują trzy różne firmy. Odcinek A od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa wraz z tunelem pod Ursynowem zaprojektuje i wybuduje za 1,2 mld złotych włoska firma Astaldi. Odcinek B od węzła Przyczółkowa do węzła Wał Miedzeszyński wraz z budową mostu Południowego to zadanie konsorcjum tureckiego Gϋlermaku i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego (za projekt i wykonanie dostanie 757,64 mln złotych).

Warbud odpowiada za opisany odcinek C. Na zaprojektowanie tego 7,5-kilometrowego fragmentu obwodnicy dostał rok. Na zakończenie prac budowlanych ma czas do 2020 roku. Wtedy też gotowe mają być inne odcinki.

Pierwszy odcinek POW od węzła Konotopa do węzła Al. Krakowska otwarto 31 lipca 2013 roku.

md/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • misiaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 17:28 ~misiaczek

  Do następnych wyborów samorządowych a raczej na Prezydenta Warszawy przystępuję z hasłem: "Stolica miastem przyjaznym dla zmotoryzowanych". Mój plan jest następujący: *Likwidacja wszystkich ścieżek rowerowych w obrębie Centrum. *Ścieżka rowerowa może funkcjonować tylko w miejscu gdzie nie będzie kolidować z chodnikiem dla pieszych, przystankiem komunikacji miejskiej *Jeżeli ścieżka była w przeszłości wytyczona kosztem chodnika lub ulicy to musi nastąpić powrót do poprzedniego stanu. *Wytyczenie jak największej ilości miejsc parkingowych w Centrum - likwidacja wynaturzeń typu ulica Świętokrzyska z wielometrowej szerokości chodnikiem *Koniec współpracy miasta z lobby produkującym paliki ograniczające *** Przewodnią ideą będzie: Żyjemy w XXI wieku i po to człowiek wymyślił samochód żeby z niego korzystać.

 • Rycyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 21:38 ~Rycyna  Tadeusz~Tadeusz

  Mam takie wrażenie, że wielu rowerzystów to niespełnieni kierowcy samochodów, którym coś nie wyszło i nie mają prawa jazdy lub samochodu albo też chcą być jeszcze lepsi od pozostałych kierowców i rower daje im możliwość uważania się za takich lepszych. Poza tym zachowują się identycznie jak kierowcy: wciskają się gdzie się nie da, jeżdżą pod prąd, w nosie mają przepisy, straszą pieszych i gdyby mogli to by zaparkowali w drzwiach sklepu, do którego idą. Przykładem na to ostatnie niech będzie balustrada przy wejściu do Złotych Tarasów, na której wisi informacja o parkingu dla rowerów. Niestety, ignorowana, sądząc po liczbie przyspawanych do niej rozmaitymi zabezpieczeniami rowerów. Reasumując: mamy nowy rodzaj kierowców w Warszawie. Są bardziej zirytowani (być może ich siodełka uwierają) i bardziej niebezpieczni dla pieszych (zasuwają często po chodnikach, babciach, dzieciach, psach mając obok wybudowaną specjalnie dla nich za ciężkie pieniądze infrastrukturę). Na szczęście są sezonowi i już niedługo da się iść z dzieckiem na spacer na Pole Mokotowskie bez obaw, że na chodniku zostanie potrącone przez jakiegoś mistrza w obcisłych gaciach.
  barabasz~barabasz

  2x na Polu mokotowskim w tym roku widziałem jak dziecko wybiegło nie patrząc pod rower. Efekty był zawsze taki sam: Rowerzysta leży obolały a dziecko nawet nie draśnięte i biegnie dalej...
  Taki tam~Taki tam


  Panie Tadeuszu w Pańskiej epoce też jeżdżono w obcisłych gaciach, tylko konie były inne.

  Ale wiocha

 • Mlody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 20:18 ~Mlody


  dwawddwa~dwawddwa

  juz teraz nie ma rowerzystwo na miescie. trzy miesiace w roku jezdza pozniej wszystko stoi pustee
  MacQ84~MacQ84


  Mało rowerów jest przede wszystkim ze względu na kiepską infrastrukturę. Jazda po ulicy w deszczu to samobójstwo ze względu na nieuwagę kierowców i kiepską widoczność...

  Tak nieuwaga rowerzystow i totalny brak znajomosci przepisow. Cynizm i brak poszanowanie innych urzytkownikow , zwykle chamstwo i nin wiecej. Przepraszam wszystkch normalnych sam jezdze rowerem od ponad 55 lat

 • Dezodorant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 20:12 ~Dezodorant  Leszcz~Leszcz

  Pomysł od czapy. Każda ścieżka rowerowa przy wielopasmowej drodze to tylko smród i spaliny.
  Majk~Majk

  Wyjąłeś mi to z ust. Jadąc obok wielopasmowych tras trudno zebrać myśli, taki hałas. Z kolei jazda wzdłuż 7 metrowych ekranów też bez sensu. To już nie ma ładniejszych plenerów pod ścieżkę rowerową niż POW?
  Layton~Layton


  A ja tam uważam, że to dobry pomysł. To nie jest szlak rowerowy krajoznawczy tylko ścieżka dla rowerzystów-rowerowy szlak komunikacyjny. Ludzie którzy pracują w tej chwili w Mordorze często jadą na rowerach z Miedzeszyna/Falenicy/Radości. W tej chwili muszą z musu jechac do Siekierkowskiego. Tak zgadzam się, że większość ruchu rowerowego to 3 miesiące w roku ale nie raz widze w zimie ludzi popylajacych na rowerach po Wale Miedzeszyńskim.

  Dlatego jest odczuwalny smrod na Mordorze. A mowili, ze to skunksy.

 • Yelop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 20:10 ~Yelop

  kubatkubat

  Jeśli to będzie w poziomie jezdni, dopiero PUK będzie miał co robić. Ścieżka rowerowa skorelowana z trasą szybkiego ruchu to pomysł chyba niezbyt przemyślany.

  Nie , gdzie tam , normalka

 • Edzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 20:09 ~Edzio

  z11~z11

  Byłoby praktyczniej gdyby ścieżki rowerowe powstały obok linii kolejowych np. z Grodziska Maz. przy trasie KM i WKD.

  Rowerzysci na tory

 • Realistk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 20:06 ~Realistk


  Mrówkołak~Mrówkołak

  Co tak słabo? Tylko ścieżka rowerowa? A gdzie deptaki, po jednym z każdej strony? Gdzie ścieżki dla biegaczy? Gdzie donice ze zdechłymi krzaczkami, tak lubiane przez władze miasta? Pytam - gdzie?
  sam swój~sam swój

  I tor bobslejowy, koniecznie !!!

  Dodal bym palmy i tecze

 • Keta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 19:58 ~Keta


  [cytat_2519845]
  [cytat_2519528]
  Mam takie wrażenie, że wielu rowerzystów to niespełnieni kierowcy samochodów, którym coś nie wyszło[...]
  [/cytat_2519845]Sławek~Sławek

  A ja mam takie wrażenie, że wiele osób co nie lubią rowerzystów to sfrustrowani gamonie, co nic nie umieją, nic im nie wychodzi (oprócz głupoty), i nie byli w stanie nawet nauczyć się jeździć na rowerze.

  To widac, ze masz wrazenie.

 • Gumis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 19:52 ~Gumis


  Yelonek~Yelonek

  Proponuję ścieżkę rowerową do Berlina, na całej długości autostrady A2.
  ighighwei~ighighwei


  Koniecznie bez możliwości zjazdu przed Świeckiem.

  Popieram!!

 • Pip pip pip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 19:51 ~Pip pip pip

  Peternet~Peternet

  Super że będzie ścieżka będzie można normalnie przejechać na drugą stronę warszawy omijając gminę centrum. Bardzo dobry pomysł.


  Samochody na sciezki rowerowe!!!
  Pieszych na tory. Tramwajki do lasu. Ja do puba

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »