Informacje

09.08.2015 07:02 obchody święta wojska polskiego

Będzie defilada wojskowa 15 sierpnia? Urzędnicy zapowiadają próbę generalną

SERWISY:

Czy tak jak w ubiegłym roku w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia w stolicy odbędzie się wielka defilada? Tak wynika z komunikatu umieszczonego na stronie śródmiejskiego ratusza. Urzędnicy informują w nim o ... próbie generalnej przed Centralną Paradą Wojskową.

"Prezydent m.st. Warszawy wyraził zgodę na przeprowadzenie próby generalnej centralnej parady wojskowej z okazji Święta Wojska Polskiego w nocy z 11 na 12 sierpnia 2015 roku" - informuje urząd dzielnicy Śródmieście. Próba ma się odbyć w nocy z wtorku na środę. Żołnierze będą ćwiczyć w Alejach Ujazdowskich.

Przejazd pojazdów wojskowych oznacza zakłócenia ciszy nocnej dla mieszkańców Śródmieścia na trasie: Al. Ujazdowskie, pl. Trzech Krzyży, ul. Książęca, ul. Ludna, ul. Solec, ul. Czerniakowska.

Skończą przed 5 rano

Zgodnie z zezwoleniami, których udzieliła prezydent, próba generalna musi skończyć się o "nieprzekraczalnej godzinie 5:00".  "Dotyczy to wykonania prac organizacyjnych, przygotowawczych i porządkowych związanych z przeprowadzeniem próby generalnej bez wykorzystania sprzętu mechanicznego mogącego powodować hałas po tej godzinie" - czytamy w komunikacie.


Wielkie święto

W ubiegłym roku na warszawskie ulice wyruszyło ok. 1,2 tys. żołnierzy i 120 pojazdów. Przygotowano również pokaz nowoczesnego wojskowego sprzętu i rodzinny festyn.

Defiladę otworzył przelot siedmiu samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry", które wypuściły biały i czerwony dym. Następnie nad Al. Ujazdowskimi przeleciały śmigłowce (m.in. dwa amerykańskie UH-60 Black Hawk) oraz samoloty transportowe (m.in. dwa C-130 Hercules), szkolne (PZL-130 Orlik) i odrzutowe (Su-22, MiG-29, F-16).

Po pokazie lotniczym wyruszyła część lądowa defilady. Maszerowały kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych, spadochroniarze z Krakowa, ubrani w mundury w kamuflażu pustynnym pancerniacy ze Świętoszowa, podhalańczycy z Rzeszowa i pododdziały z wojskowych uczelni.

Al. Ujazdowskimi przemaszerowało również ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, reprezentujących szkolące się w Polsce oddziały. Defilowała także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i szwadron kawalerii WP oraz orkiestry wojskowe.

Po piechurach do defilady wyruszyły pojazdy kołowe i gąsienicowe. Pierwsze pojechały pojazdy Żandarmerii Wojskowej, po nich lekkie pojazdy będące na wyposażeniu Wojsk Specjalnych i pułków rozpoznawczych - m.in. quady, samochody HMMWV i Skorpion-3; na dwóch pojazdach zostały zaprezentowane rozpoznawcze bezzałogowce.

Pokaż cięższych pojazdów kołowych rozpoczął się od transporterów opancerzonych Rosomak. Po nich zaprezentował się sprzęt artylerzystów m.in. sześć armatohaubic Dana i sześć wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.

Na końcu ulicami Warszawy ruszyło to, co największe w Wojskach Lądowych - czternaście czołgów Leopard 2 w wersji A5 oraz sześć armatohaubic Krab. Jedne i drugie były prezentowane w stolicy po raz pierwszy.

W defiladzie udział wzięły też przedwojenne pojazdy lub ich rekonstrukcje, m.in. czołgi 7 TP i Renualt FT, tankietki, samochody pancerne, armaty, ciężarówki, samochody i motocykle.

 

Tysiące ludzi na wielkiej defiladzie w Al. Ujazdowskich w tamtym roku:Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Katarzyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2017 01:58 ~Katarzyna

  Po raz kolejny nieprzespana noc dla zwykłych ludzi mieszkających w Al. Jerozolimskich, okolicy pl. Na Rozdrożu, Belwederskiej i Sobieskiego. I mnóstwo spalin z ciężkich maszyn w upalną noc. Wdychasz przez sen, albo zamykasz okna i dusisz się w mieszkaniu.
  Serio? Ta parada przypomina przechwałki przedszkolaków, który z nich ma więcej samochodzików. To jest XXI wiek, a nie XIX wiek!

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 10:11 ~piotr

  Nigdzie na stronach niema trasy przemarszu!!!

 • dom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 09:50 ~dom

  ANTYKK~ANTYKK

  Jednak ktoś w tym kraju ma źle w głowie. A z czyich pieniędzy kupione zostanie paliwo do tego badziewia, które będzie rozjeżdżać stołeczny asfalt?
  Może mamy w tym kraju ważniejsze wydatki, co?

  O ile paamiętam to Wielki Lech zaczął modę na defilady. Więc do PiSu pretensje :)

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 19:44 ~asd

  czy nikt nie wie o której to się odbędzie?!

  o której godzinie i gdzie dokładnie !?!?!?!

 • Gienek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 14:07 ~Gienek

  a dzisiaj była jakaś próba nad Warszawą - między naszymi śmigłowcami leciał jeden AH-64D.

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 07:57 ~Leon

  I znów wychdzi fatala jakość dziennikarstwa w Polce. Ogólników mnóstwo, ale żeby tak podać dokładną trasę przemarszu z harmonogramem to już nikt się nie pokusił - jestem, niestety nie po raz pierwszy zniesmaczony!!!

 • ANTYKK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 15:39 ~ANTYKK

  Jednak ktoś w tym kraju ma źle w głowie. A z czyich pieniędzy kupione zostanie paliwo do tego badziewia, które będzie rozjeżdżać stołeczny asfalt?
  Może mamy w tym kraju ważniejsze wydatki, co?

 • NO TO CO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 09:38 ~NO TO CO

  A ja lubię defilady
  Defilady lubię ja
  Bo ja lubię bez przesady
  Gdy orkiestra głośno gra.

  Po ulicach grzmią jak burze
  Fanfary i werble
  Defilada w mieście rusza
  W każde święto wielkie
  Dziarsko wojsko maszeruje
  Za wojskiem strażacy
  Serce moje się raduje
  Kiedy na nich patrzę.

 • wefwefwefwef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2015 14:23 ~wefwefwefwef

  wars~wars

  nie wyrażam zgody! jak powiedział Duda "w Polsce dzieci głodują" , w tej Polsce co wg Dudy jest w ruinie. zgodnie z sugestią Dudy, pieniądze jakie poszłyby na zanieczyszczanie powietrza w Warszawie przeznaczyć na głodujące dzieci i na odbudowę Polski z ruin

  Tam dzieci, najważniejsze są nasze polskie iskry i ich muzealne utrzymanie w sprawności dla oblatywaczy ;). Ciesz się, że nie latają prawdziwym sprzętem, ten to dopiero kosztuje ;)

 • Barti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2015 13:31 ~Barti

  Około godziny 13.15 nad Wrocławiem przeleciały w szyku dwa amerykańskie śmigłowce. Z wyglądu AH-64 Apache, ale specjalistą nie jestem. Kierunek z południowego - zachodu na północny - wschód akurat by się zgadzał jako przelot na defiladę lub próbę przed defiladą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »