Informacje

26.01.2016 18:36 ograniczą ruch samochodów

Będzie autobus na Dewajtis?
Jest zgoda radnych i ekologów

SERWISY:

Udało się osiągnąć kompromis w sprawie autobusu na ulicy Dewajtis. Radni Bielan są skłonni zaakceptować uruchomienie linii, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszym jest ograniczenie ruchu samochodowego na terenie rezerwatu. Takie rozwiązanie akceptują też ekolodzy, którzy do tej pory stanowczo protestowali. Teraz radni oczekują od ZTM nowej propozycji, która uwzględni ich postulaty i zastrzeżenia.

Linia autobusowa ma ułatwić studentom Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dotarcie do uczelni. Obecnie kilometrowy odcinek w Lasku Bielańskim muszą pokonywać pieszo.

Trasa autobusu ma połączyć budynki uczelni znajdujące się na ulicy Dewajtis z węzłem komunikacyjnym na Młocinach – poprzez ul. Marymoncką i ul. Przy Agorze. Drugie rozwiązanie, które jest brane pod uwagę zakłada połączenie kampusu z węzłem na Marymoncie. Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie władze miasta.

Autobus – tak, samochody – nie

Radni Bielan zgadzają się na uruchomienie linii na ulicy Dewajtis, ale pod pewnymi warunkami. Domagają się znacznego ograniczenia, a docelowo – całkowitego zamknięcia ulicy dla ruchu samochodowego. Nie wyrażają zgody na jakąkolwiek ingerencję w nawierzchnię jezdni ani czyszczenie jej środkami chemicznymi. Jednym z najważniejszych postulatów radych jest również to, aby na teren rezerwatu mogły wjeżdżać wyłącznie autobusy elektryczne, które są mniej szkodliwe dla środowiska niż pojazdy o tradycyjnym napędzie.

– Nie do przyjęcia jest to, aby tak duży kompleks, jaki znajduje się na Dewajtis był nieskomunikowany bezpośrednio z innymi liniami – mówił radny Tomasz Herbich (PiS). – Nie zgadzamy się też na niszczenie rezerwatu, dlatego to rozwiązanie jest optymalne – dodał.

Ważnym elementem kompromisu jest to, że autobus nie pojedzie ulicą Lindego. Takie rozwiązanie było brane pod uwagę przez Zarząd Transportu Miejskiego, lecz budziło ogromy sprzeciw – głównie ze strony mieszkańców bloków przy ulicy Lindego.

Ekolodzy akceptują linię

Ze stanowiskiem rady zgodziły się władze UKSW oraz ekolodzy. Nie obyło się jednak bez licznych uwag. – Projekt odpowiada naszym oczekiwaniom, ale konieczna jest skuteczna kontrola i zakaz dla pozostałego ruchu – przekonywał Marcin Jackowski z Zielonego Mazowsza. – Potrzebujemy całościowego programu ochrony lasów. Mamy unikalne dobro krajobrazowe na terenie naszej dzielnicy i uniwersytet musi to uszanować – dodał. Jackowski zaapelował też, aby przed ostatecznym uruchomieniem linii, poddać ją pod konsultację mieszkańców i ekspertów.

Do tej pory ekolodzy stanowczo sprzeciwiali się uruchomieniu autobusu. Przekonywali, że jest to kolejna znaczna ingerencja UKSW w teren Lasu Bielańskiego. Pełni oburzenia wypominali uczelni, że z jej inicjatywy wybudowano tu dwa potężne gmachy, parking podziemny i chodnik, który w 2013 roku budził podobne kontrowersje, jak obecnie wywołuje autobus. – W lesie przybywa budynków i samochodów, wszystko kosztem rezerwatu – mówił jeden z mieszkańców dzielnicy.

– Niszczenie Lasu Bielańskiego powodują samochody. To one demolują tereny zielone. Jeśli auta zastąpimy autobusem elektrycznym, będzie to wyłącznie z korzyścią dla rezerwatu – uspokajał wiceburmistrz Grzegorz Pietruczuk. Jednocześnie zapewnił, że w związku z uruchomieniem autobusu nie będzie żadnej wycinki drzew.

Kilkuletnie starania studentów

Działania na rzecz uruchomienia linii autobusowej na Dewajtis trwają od kilku lat. Podejmowane są głównie przez władze i studentów UKSW, którzy zebrali w tej sprawie 3 tys. podpisów. Dopóki ZTM nie posiadał autobusów elektrycznych realizacja ich prośby była praktycznie niemożliwa. O linii ponownie zrobiło się głośno na początku stycznia, kiedy Wiesław Witek wystosował na ten temat specjalne pismo. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, dyrektor ZTM informował w nim o „pilnej potrzebie” uruchomienia linii komunikacyjnej na ul. Dewajtis. "Zasadność utworzenia przystanków autobusowych jest bezsporna i ma szczególnie znaczenie dla społeczności akademickiej" – przekonywał.

W ubiegłą środę autobus na Dewajtis był głównym tematem burzliwej komisji radnych Bielan. Obecni byli na niej także przedstawiciele UKSW i mieszkańcy dzielnicy. Po blisko czterogodzinnej dyskusji obie strony nie potrafiły dojść do porozumienia. Wtorkowa debata była znacznie spokojniejsza. – Staraliśmy się pogodzić wszystkie interesy – mówiła wiceburmistrz Ilona Soja-Kozłowska. Za stanowiskiem jednomyślnie opowiedzieli się wszyscy radni.

Sesja nie zamyka jednak problemu. Stanowisko radnych trafi teraz m.in. do władz miasta, Zarządu Transportu Miejskiego i Lasów Państwowych.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • r2m3fi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 16:48 ~r2m3fi

  Emeryt~Emeryt

  Przecież na Wisłostradzie na wysokości uczelni jest gotowa zatoka autobusowa.
  Wystarczy puścić autobus tamtędy, na przykład przedłużając jedną z linii kończących się na Gwiaździstej do Młocin.

  Po chooj nowa linia po Dewajtis?


  Bo student chodzić nie będzie a raczej wykładowcy. Ło matko tam jest przeca ATK. No to trudno, żeby spudniczki sobie studenci ubrudzili i pantofelki. Ale jaja.

 • aska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 16:11 ~aska

  Studenci mają do pokonania 1 km?! Szok! Moje dzieci żeby dotrzeć do szkoły podstawowej muszą przejść ponad 2 km drogą przez las bez latarni i chodnika. Paranoja.

 • Mieeeetek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 15:48 ~Mieeeetek

  gawox~gawox

  Ci którzy piszą o lasku negatywne opinie ws. autobusu niech się przejdą ponad km o 20.00 w deszcz i poczują nature na karku...zapraszam ps. większość z was nawet nie wie gdzie on jest

  Wiesz, kiedyś tę trasę pokonywałem kilka razy w tygodniu. Nie ważne jaka była pogoda - po lekcjach w szkole trzeba było dymać na piechotę do kościoła na religię. I nikt nie narzekał, że pada, sypie, wieje, za ciepło czy za zimno.
  Może kiedyś ludzie byli ulepieni z czegoś innego niż dzisiaj...

 • Emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 15:43 ~Emeryt

  Przecież na Wisłostradzie na wysokości uczelni jest gotowa zatoka autobusowa.
  Wystarczy puścić autobus tamtędy, na przykład przedłużając jedną z linii kończących się na Gwiaździstej do Młocin.

  Po chooj nowa linia po Dewajtis?

 • toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 14:34 ~toms

  Ekolodzy się zgadzają, ekolodzy akceptują...
  ktoś ma coś do powiedzenia jeszcze?

 • gawox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 13:42 ~gawox

  Ci którzy piszą o lasku negatywne opinie ws. autobusu niech się przejdą ponad km o 20.00 w deszcz i poczują nature na karku...zapraszam ps. większość z was nawet nie wie gdzie on jest

 • dede

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 13:39 ~dede

  W końcu...

 • Planista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 12:18 ~Planista

  Jak już kiedyś mówiłem, dla szkoły czarowników najlepszy byłby teleport. Szybciej, większy prestiż, no i bez ingerencji w środowisko naturalne.

 • darkimage

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 11:58 ~darkimage

  Jakoś spacery na uczelnię nikomu nie przeszkadzały. Kościół rozbudował campus, zjeżdżają się sutannowi samochodami i boją się zwierząt w lesie. Chodnik wymusili bo przecież ich własne samochody rozjeżdżają pieszych na asfalcie. Ograniczenie ruchu samochodów nic nie da bo będzie łamane. Kto chce na teren UKSW się dostać niech kupi hulajnogę i nią zasuwa.

 • kowalski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 11:50 ~kowalski

  Putin ma swoje zielone ludziki a my mamy swoje, ekologiczne :P

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »