Informacje

19.11.2017 20:45 w sprawie reprywatyzacji

Będą zmiany w komisji. Chcą większych kar i przymusowego doprowadzania

SERWISY:


Podwyższenie kar za niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną oraz możliwość przymusowego doprowadzenia na rozprawy, to niektóre z przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość propozycji zawartych w projekcie noweli ustawy o komisji weryfikacyjnej.

O złożeniu w środę przez PiS projektu noweli ustawy o komisji poinformował w Sejmie członek komisji weryfikacyjnej Jan Mosiński z PiS-u.

Kary i przymusowe doprowadzenia

Wśród poprawek, które proponuje PiS, znalazło się podwyższenie kar pieniężnych za niestawiennictwo się stron albo świadków. Mosiński przypomniał, że do tej pory wynosiły one trzy tysiące złotych, teraz mają wzrosnąć do 10 tysięcy złotych. - W razie ponownego niestawiennictwa, od 10 do 30 tysięcy złotych - dodał Mosiński.

PiS chce też, aby komisja weryfikacyjna miała większą wiedzę o działaniach prokuratury w sprawie reprywatyzacji. - Chcemy usprawnić przepływ informacji między komisją weryfikacyjną a prokuraturą - wyjaśnił.

Kolejną, jak mówił Mosiński, "bardzo istotną" zmianą jest możliwość złożenia wniosku do prokuratury okręgowej o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie osoby, która "uporczywie" nie stawia się przed komisją.

Przepis "pod" Hannę Gronkiewicz-Waltz?

Polityk PiS zapytany, czy ten zapis nie powstał z myślą o prezydent Warszawy odparł "nie". - To nie jest przepis robiony pod prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Zapewniam ze swojej strony - oświadczył.

- Już wielokrotnie mówiłem, że mamy świadomość, iż w niedługim czasie wezwiemy osoby z tak zwanymi grubymi portfelami, dla nich trzy tysiące złotych to jest pusty śmiech. Jakby mieli zapłacić 30 tysięcy złotych to zapewne się zastanowią, czy warto bagatelizować komisję - stwierdził Mosiński. Według niego także możliwość doprowadzenia przez prokuratora - odstraszy cwaniaków, kombinatorów i naciągaczy prawa - powiedział.

PiS chce też wyeliminować możliwość odwoływania się od decyzji komisji oraz wnoszenia skarg do sądów administracyjnych. - W naszej ocenie, w niektórych przypadkach, jest to grą na czas. Przepisy, które chcemy wprowadzić mają wyeliminować tego typu działania, tak aby ewentualnie w sprawach szczególnych, istotnych decyzje podejmowane były przez komisję, jako, być może, ostateczne. To jeszcze jest w fazie projektu - mówił Mosiński.

Przekonywał również, że część propozycji PiS wpłynie na "przyśpieszanie" prac komisji weryfikacyjnej.

Zmiany jeszcze w tym roku

Poseł PiS poinformował, że w najbliższych dniach planowane jest spotkanie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim, na którym zostanie omówiony ewentualny scenariusz procedowania tego projektu. Mosiński zaznaczył, że PiS chciałoby aby proponowane zmiany weszły w życie jeszcze przed końcem 2017.

Komisja dotychczas nałożyła na Gronkiewicz-Waltz łącznie 40 tysięcy złotych grzywien za nieusprawiedliwione niestawiennictwa. Prezydent stolicy odmawia stawiennictwa przed komisją jako strona postępowań, argumentując, że komisja jest niekonstytucyjna. Komisja oddala wnioski Gronkiewicz-Waltz o uchylanie tych grzywien, od czego odwołuje się ona do WSA.

We wrześniu Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tysięcy złotych. Chodzi o grzywny, wraz z odsetkami, jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach.

Decyzje uchylone przez komisję

Komisja od początku czerwca tego roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy Twardej oraz do Siennej 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mecenasowi Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70, o zwrocie spadkobiercom trzech działek na placu Defilad, a także o przyznaniu spadkobiercom praw do Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43 (dwóch kamienic z lokatorami). Żadnej z tych decyzji nie badał jeszcze sąd administracyjny.

W czwartek relacjonowaliśmy przebieg blisko ośmiogodzinnego posiedzenia komisji weryfikacyjnej w sprawie trzech nieruchomości przy Hożej.

PAP/mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lustro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 15:22 ~Lustro  Jest. Zagrażają jej handlarze roszczeń bezprawnie przejmujący kolejne domy.

  Ola~Ola

  I oni jeszcze śmią twierdzić, że w Polsce demokracja nie jest zagrożona! Ten pajac jaki chce uprawnień sądu i organów ścigania. Żenada
  nick~nick


  qtike~qtike

  No pewnie. Ale już milicja, która widzi 10 kobiet trzymających antyfaszystowskie hasła ale nie widzi zamaskowanych kiboli spacerujących z racami i swastykami, nie jest zagrożeniem demokracji. Pan Jaki, który uważa że jego prawo nie obowiązuje, bo on może sądzić, wydawać wyroki i od razu je egzekwować. Może warto jeszcze szafocik postawić jak w czasach rewolucji francuskiej i ścinać opornych od razu.

  Spójrz w lustro. Na marszu 11.11 też były antyfaszystowskie hasła... ale oczywiście "ty ich nie widziałeś", prawda?

 • qtike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 14:41 ~qtike


  Jest. Zagrażają jej handlarze roszczeń bezprawnie przejmujący kolejne domy.

  Ola~Ola

  I oni jeszcze śmią twierdzić, że w Polsce demokracja nie jest zagrożona! Ten pajac jaki chce uprawnień sądu i organów ścigania. Żenada
  nick~nick  No pewnie. Ale już milicja, która widzi 10 kobiet trzymających antyfaszystowskie hasła ale nie widzi zamaskowanych kiboli spacerujących z racami i swastykami, nie jest zagrożeniem demokracji. Pan Jaki, który uważa że jego prawo nie obowiązuje, bo on może sądzić, wydawać wyroki i od razu je egzekwować. Może warto jeszcze szafocik postawić jak w czasach rewolucji francuskiej i ścinać opornych od razu.

 • jaki taki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 14:40 ~jaki taki

  A może ktoś przypomni ludowi kto wprowadził nowele do ustawy o gospodarce nieruchomościami umożliwiająca zastosowanie tzw. pełnomocnika.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 14:03 ~Maria

  Ale ten pan jaki chce postawić na swoim, już tupie nóżkami

 • Gimbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 14:01 ~Gimbus

  Brygada antyterrorystyczna powinna łapać świadków na mieście i w blasku fleszy i kamer powinna ich siłą doprowadzać przed oblicze komisji weryfikacyjnej.

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 13:56 ~zuza

  Skasować sądy - Jaki doprowadzać można na rozprawę do sądu a wy jesteście tylko jakąś tam komisją z kosmosu.

 • bozena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 11:33 ~bozena

  Masz rację. Tym handlarzom roszczeń już się zupełnie poprzewracało w głowach. Podrabianie dokumentów, wskrzeszanie firm na podstawie akcji kupionych na Wolumenie lub na Kole, 130 letni spadkobiercy, akty notarialne podpisywane przez Żydów poza murami Getta. Długo by wymieniać!

  gumis~gumis

  Wam się chyba w dupach poprzewracało, większe kary i przymusowe doprowadzenie Panie jaki pan chyba pomylił stanowiska komisji i organami scigania i sadami!!!!!!!! Co zabolało jak Gronkiewicz-Waltz was zlała i sąd uchylił jej grzywny hahahahaaa

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 11:31 ~nick

  Jest. Zagrażają jej handlarze roszczeń bezprawnie przejmujący kolejne domy.

  Ola~Ola

  I oni jeszcze śmią twierdzić, że w Polsce demokracja nie jest zagrożona! Ten pajac jaki chce uprawnień sądu i organów ścigania. Żenada

 • wesoły diabeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 10:32 ~wesoły diabeł

  Mam mieszane uczucia. Z jednej strony chodzi często przestępców a handlarze roszczeń to w dużej części gnidy ale te rozwiązania które proponuje Jaki nie są zgodne z prawem. Brak możliwości odwołania się do wyższej instancji? Siłowe doprowadzenie na komisje? Decyzje komisji jako ostateczne? Przecież to wszystko wbrew obowiązującym przepisom. Czyżby zabrakło Jakiemu cierpliwości? Niestety bagna reprywatyzacji nie usunie się po paru posiedzeniach.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 10:25 ~Boom

  real~real

  Jak przymusowo doprowadzą przed oblicze komisji i nie będzie chciała zeznawać to co dalej? Kary za odmowę składania zeznań?


  Zostają tylko tortury. Przewiozą do Klewek.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »