Informacje

15.05.2012 07:58 Ekshumacje na Powązkach

Będą szukać szczątków Fieldorfa i Pileckiego

SERWISY:


Za kilka tygodni mają ruszyć prace ekshumacyjne na Powązkach Wojskowych. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ma nadzieję na znalezienie szczątków rotmistrza Pileckiego, generała Fieldorfa i innych ofiar stalinowskiego terroru pochowanych w bezimiennych dołach.

- Mamy przeświadczenie, graniczące z pewnością, że na Łączce na Powązkach znajdują się szczątki co najmniej kilkudziesięciu osób. To miejsce, w którym prawdopodobnie znajdziemy tych najbardziej bohaterskich i zasłużonych dla wolności, niepodległości, państwa i narodu, a potraktowanych w sposób najokrutniejszy – mówi Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej odpowiada za ekshumacje.

Doły śmierci zamiast grobów

Łączka, czyli Kwatera Ł, to miejsce obok dawnego muru oddzielającego cmentarz cywilny od wojskowego. Od 1948 roku w tajemnicy przed rodzinami, pod osłoną nocy, grzebano tam ciała więźniów - głównie antykomunistycznie nastawionych żołnierzy Armii Krajowej skazanych na śmierć w sfingowanych procesach. Potem na terenie urządzono śmietnik.

W latach 90. powstał symboliczny grób – krzyż osadzony w murze z wyrwą w kształce litery "V", znak Polski Walczącej i tablice z nazwiskami ofiar.

- Łączka najczęściej pojawiała się we wszystkich relacjach. Nie mamy jednoznacznego wskazania od ludzi, którzy grzebali tam zwłoki, ale mamy relacje z drugiej ręki: ktoś kiedyś przy jakiejś okazji alkoholowej coś szepnął, ktoś inny zauważył tajemniczy powóz jadący i zatrzymujący się w nocy – tłumaczy Kunert.

Skończyli badania georadarowe

Historycy spodziewają się, że to właśnie w anonimowych dołach tej kwatery spoczęły zwłoki rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Emila Fieldorfa "Nila", Bolesława Kontryma "Żmudzina" i wielu innych zasłużonych Polaków.

- W bardzo wielu wypadkach żyją najbliżsi zamordowanych. Rodziny czekają od kilkudziesięciu lat na informację, że znaleźliśmy szczątki – tłumaczy Andrzej Krzysztof Kunert.

W marcu wykonano szczegółowe badania georadarowe, które potwierdziły obecność szczątków co najmniej kilkudziesięciu osób. Jak zdradza szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w ostatnich dniach maja albo pierwszych dniach czerwca ogłoszony zostanie przetarg na przeprowadzenie prac eksumacyjnych.

Piotr Bakalarski//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bonawentura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2012 18:48 ~Bonawentura

  Przecież ktoś wtedy zarządzał Cmentarzem Powązkowskim,ktoś po nim też.Ci ludzie nic nie wiedzą na ten temat? Nawet dzisjejsi zarzadzający Cmentarzem? Szukać i dchodzić prawdy.

 • HouK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2012 12:48 ~HouK

  Anty PiSAnty PiS

  Liczycie na to, że zostali pochowani z dowodami osobistymi, czy znowu za moje pieniądze będziecie robić kosztowne badania DNA?
  Ja się na to NIEZGADZAM!

  Na szczęście nie masz nic do gadania.

 • dela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2012 08:09 ~dela

  ale po co szukac ich szczatkow? nie lepiej dac im juz spokoj

 • magim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2012 02:46 ~magim

  Wszyscy bohaterowie zamordowani skrytobójczo czy w sfabrykowanych procesach zasługuja na cześć i własne groby. Państwo jest im to winne. Tego wymaga nasza tożzsamość .
  A lekcja historii przyda się np. dziennikarzom, którzy potrafia mówic o ul. Pileckiej (!).

 • taaak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 21:36 ~taaak

  A ja WIEM że chciałabym wiedzieć czy są tam szczątki mojego dziadka.Jeżeli Państwo go tam zakopało to niech go teraz odkopie i na pewno nie za moje pieniądze.To jego psi obowiązek. I tyle ....

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 20:06 ~nik

  Rodziny wcale NIE czekają na ekshumacje! To urzędnicy chcą udowodnić racje swojego lukratywnego zatrudnienia

 • Laszlo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 20:04 ~Laszlo

  www~www

  A jakie to ma znaczenie? Byli żyli umarli jak miliony przed nimi i miliony po nich. Jakie znaczenie dla trupa ma grób? (...)

  Widać, co 45 lat PRL-u zrobiło z ludzi. Potrzeba drugich 45, aby to wyleczyć.

 • vit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 17:21 ~vit

  moim zdaniem ci oprawcy, co jeszcze zyjo oowinni tez byc posypani wapnem,,,,,,,,,,,,ale pies psa nie ugryzie.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 17:11 ~Marek

  Mariusz 1944~Mariusz 1944

  12:35 ~Marek
  spytajcie prokuratora Graffa - żyje to Wam może coś powie....

  Marek dziadek Kazio Graff, albo "nic nie pamięta", albo to nie on podpisywał akty oskarżenia! Kiedyś odebrał telefon, ale nie był zbyt rozmowny, (nieżyjąca już żona również prokurator stalinowska wydająca wyroki na "Wyklętych" Alicja Graff z domu Fuks poleciła mu odłożyć słuchawkę).Helena Wolińska-Brus ps. "Lena", Fajga Mindla Danielak, Fajga Mindlak-Danielak albo Felicja Danielak,do końca łgała do mediów, że to antysemicka nagonka na nią. To ludzie bez kręgosłupa moralnego, kłamią do końca udając ofiary jakiś "nagonek" na nich-biedne ofiary stalinizmu. Wysługiwali się sowietom, czerpali apanaże, a teraz udają i bezczelnie kłamią. Może na Sądzie Ostatecznym zostanie im policzone.

  Mariusz, widać te zagrania są rządzącym na rękę....
  ja wiem, że jedni są za, inni przeciwko, ale honor i chwała tym ludziom się należy...to żołnierze i jak każdemu należy się poszanowanie szczątków i godne miejsce spoczynku...

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 16:23 Anty PiS

  Liczycie na to, że zostali pochowani z dowodami osobistymi, czy znowu za moje pieniądze będziecie robić kosztowne badania DNA?
  Ja się na to NIEZGADZAM!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »