Informacje

19.03.2011 17:01 Nowe metody walki ze śniegiem

Bedą sypać grysem,
ale sól zostanie

SERWISY:

 

Dopiero co skończyła się zima, a Ratusz już myśli o następnej. Urzędnicy mają dość soli na ulicach. Dlatego od następnej zimy warszawskie drogi bedą posypywane mieszakną soli i grysu - informuje "Gazeta Stołeczna".

Zarząd Oczyszczania Miasta podsumowuje tegoroczne wydatki na odśnieżanie ulic i chodników. Choć pługi i solarki pozostają w gotowości do połowy kwietnia, to rozpoczęły się już wiosenne podsumowania. Na walkę ze śniegiem i lodem ZOM wydał w tym sezonie 86 mln zł.

Już w połowie grudnia, zaniepokojona wysokimi wydatkami na odśnieżanie, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zasygnalizowała, że ratusz zacznie szukać innych sposobów niż wysypywanie ton soli. - To w sensie dosłownym wyrzucanie pieniędzy w błoto. W niektórych krajach śniegu po prostu się nie sprząta, tylko posypuje żwirem – mówiła wówczas w radiu TOK FM prezydent stolicy.

Sól tylko na głównych ulicach

Zakład Oczyszczania Miasta zamówił zaś ekspertyzę Instytucie Badawczym Dróg i Mostów. Instytut zaleca zaleca stosowanie zwilżonej soli, wyłącznie na arteriach, gdzie panuje duży ruch. Ale na mniejszych ulicach proponuje sypanie specjalnego kruszywa. Tę metodę stosuje się z powodzeniem np. w Pozaniu.

Jest bardziej ekologiczna, ale również kosztowna. Żeby nie było ślisko, grysu potrzeba bowiem pięć-sześć razy więcej niż soli. Ponadto wiosną kamyki trzeba sprzątnąć. Mimo to ZOM zapowiada, że od nowego sezonu ZOM zmieni system zimowego oczyszczania ulic.

Eksperci są sceptyczni

W grudniu o alternatywnych sposobach walki ze śniagiem rozmawiali goście "Miejskiego Reportera".  Według nich w naszych warunkach klimatycznych nie jest to najlepsze rozwiązanie. Przyznali też rację internautom tvnwarszawa.pl sygnalizującym, że żwir może niszczyć szyby i lakier karoserii.

bako/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2012 14:12 ~stf

  Jak zwykle Warszawa gnije pod rządami zatęchłych i skorumpowanych osłów (tudzież oślic) - zamiast wymieniać co zimę górę kasy na górę soli, w celu uprzykrzenia ludziom życia, powinni zmienić swoje złe przyzwyczajenia, włączyć myślenie i oszczędzać i pieniądze, i środowisko, i nas samych. Już tyle razy pisano, jaki to sól ma wpływ na otoczenia, bo o zżeraniu karoserii już nawet nie wspomnę (suma summarum używanie soli i chloru generuje dużo wyższe koszty zarówno dla samorządów, jak i dla obywateli - związane z późniejszą rekultywacją terenów zielonych, obowiązkową wymianą obuwia skórzanego oraz ponownym zabezpieczeniem spodu i karoserii samochodów). Moja propozycja - sypać tylko na autostradach, drogach ekspresowych i wojewódzkich (umiarkowane ilości, bo należy PRZEDE WSZYSTKIM ODŚNIEŻAĆ); resztę dróg zostawić w spokoju, w Skandynawii, na północy nie sypią (śniegu tam więcej niż u nas), a wypadków i tak mniej. Wystarczy nauczyć się jeździć i nie będzie problemu. Nota bene - wchodzące nowe przepisy na prawo jazdy powinny uwzględniać trening jazdy po śniegu i etykietę zachowania na drodze.

 • Feluke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 09:05 ~Feluke

  Jezeli w przyszlym roku tak bedzie to gwarantuje ze posypia sie pozwy zbiorowe albo setki wnioskow o odszkodowanie i im sie odechce tego grysu. O pozatykanej kanalizacji i drogach wygladajacych jak po burzy piaskowej nie bede wspominac.
  Mi tam bylo by nawet na reke jak by nic nie odsniezali. Przynajmniej ludzie ktorzy nie umieja jezdzic by sie porozwalali albo nie wyjechali na drogi.

 • tygrys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 07:00 ~tygrys

  Jestem w szoku to szykujmy zbiorowy pozew o odszkodowania za zniszczony lakier który to kamyki uszkodzą Będzie taniej Tym co chcą zrobić to miasto zbankrutuje. Nie tędy droga!!!!! Bo nie wieże że będą sprzątać tak jak drogo ekspresowe których leży dużo kamyków i tym podobnych rzeczy a tu się jeździ z dużymi prędkościami 120km/h to może doprowadzić do poważnych uszkodzeń!!!! Ale to też kosztuje i też oszczędzają to proponuje wnoszenie zbiorowych pozwów bardzo dobre narzędzie się pojawiło :) Jak będą takie zniszczenia!!!!

 • Behemoth

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2011 22:11 ~Behemoth

  W Norwegii gdzie jest zakaz używania soli do posypywania dróg - bo truje środowisko - drogi posypuje się gruboziarnistym piaskiem, obowiązkowe są opony zimowe i dopuszcza się użwanie kolcowanych zimówek.

 • dsp82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2011 21:43 ~dsp82

  Moja propozycja jest następująca:

  sól TYLKO na mostach, wiaduktach, podjazdach.

  Odśnieżarki zgarną śnieg

  Opony zimowe OBOWIĄZKOWO.

  to tyle, zdrowy rozsądek i nie taka zima straszna.

 • ZET Stare Bielany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2011 21:15 ~ZET Stare Bielany

  Witam Państwa,
  Chciałbym tym @ przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące w/w tematu.
  Mieszkam na Starych Bielanach (w środku kwadratu zamkniętego ulicami : Kasprowicza, Podczaszyńskiego, Marymoncka, Al. Zjednoczenia).
  Mieszczą się tu głównie małe kamienice i domki 1 i 2 rodzinne (teren tzw. osiedlowy).
  Już przechodzę do meritum sprawy.
  Takie drogi jak autostrady, drogi szybkiego ruchu czy krajowe w mojej opinii powinny być utrzymane w stanie nienagannym tzn. czarne i w razie potrzeby przy użyciu chlorków i soli. I tu pieniążki muszą się znaleźć. Natomiast drogi miejskie powinny być wyłącznie posypywane żwirem czy popiołem jak ma to miejsce w większości cywilizowanych krajów EU (a nawet w Zakopanem). Drogi osiedlowe, wewnętrzne gdzie prędkość jest najczęściej ograniczona do 30km/h – POWINNY BYĆ WYŁĄCZNIE ODŚNIEŻANE !
  To były życzenia. Niestety w POLSKA wszystko stoi na głowie.
  Kiedy drogowcy uporają się z byle jakim odśnieżeniem dróg głównych pojawiają się z solarkami na małych uliczkach na których mieszkam. Nie odśnieżając, albo robiąc to byle jak sypią bez opamiętania sól z chlorkiem powodując, że z ubitego śniegu robi się breja. Skutki są nie tylko estetyczne. Niszczone są buty, męczą się zwierzęta (psy, koty, wiewiórki czy jeże które tu „mieszkają”), samochody wwożą błoto z solą na teren posesji – gdzie te specyfiki dostają się do gruntu – niszcząc roślinność i zatruwając glebę. W marcu br. pod koniec ubiegłej zimy Gmina Warszawa Bielany (a tak naprawdę firma z która gmina WB ma podpisaną umowę na odśnieżanie - BYŚ) zmarznięty śnieg wraz z solą i chlorkami zrzuciła na skwer przy ul. Granowskiej, gdzie rośnie około 30 drzew z ładnym trawnikiem – skutku nie muszę opisywać. Dodam, że cały opisywany teren wraz z domami jest wpisany do gminnego rejestry zabytków.

  Gdzie ekonomika takiego działania – po co wyrzucać pieniądze w błoto (dosłownie). Solenie małych uliczek na starych Bielanach jest bez najmniejszego sensu w tym również ekonomicznego.

  W pełni popier

 • Zubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2011 19:41 ~Zubek

  Szwagier Burmistrza otworzył warsztat wymiany szyb, w związku z czym trzeba mu załatwić klientów!!. Do tej pory szwagier dostarczał sól ale te procedury przetargi wszyscy patrzą na ręce, trzeba było coś zrobić!!

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2011 17:37 ~mza

  @ jazon61
  dla HGW to ostatnia kadencja i dla niej zdrowie mieszkańców delikatnie mówiąc to lotto. Możne ludzie zmądrzeją w pażdzierniku.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2011 17:30 ~hehe

  a może dociążyć samochody np. słoikami

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2011 16:58 ~Jacek

  Przy pierwszysch roztopach żwir pozapycha kanalizację deszczową i wtedy się zacznie. Podtopienia, gołoledź, zalane ulice.
  Ale to się pewnie "naprawi" z innego budżetu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »