Informacje

28.05.2013 12:28 inwestorem jest zmid

Będą poszerzać ulicę Prostą.
Jest decyzja wojewody

SERWISY:

Wojewoda Mazowiecki wydał pozwolenie na przebudowę ulicy Prostej. - Ma rygor natychmiastowej wykonalności - poinformowała rzeczniczka urzędu Ivetta Biały. Prace mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Koszt to ok. 70 mln zł.

Zakres prac obejmuje między innymi budowę drugiej jezdni na odcinku od Ronda Daszyńskiego do Ronda ONZ, a także wymianę nawierzchni oraz przebudowę wlotów ulic Żelaznej, Twardej i Wroniej.

Zatoki i ścieżki

"W ramach inwestycji powstaną także zatoki autobusowe oraz ścieżki rowerowe. Przebudowane zostanie również torowisko tramwajowe z siecią trakcyjną i sygnalizacja świetlna" – informuje Biały.

Jak informowaliśmy w lutym, na ulicy po remoncie będzie od dwóch do trzech pasów ruchu w każdym kierunku. Kiedy ruszą prace? - Następnym krokiem jest wydanie przez wojewodę decyzji odszkodowawczych. Wtedy wypłacimy pieniądze za grunty, które będą przejmowane pod budowę drogi. Czekamy też na uaktualniony harmonogram budowy metra - wyjaśnia Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, który ma nadzorować przebudowę. - Wykonawcy nowej Prostej będziemy udostępniali teren etapami: gdzie budowa metra się skończy, tam wprowadzimy wykonawcę - dodaje.

Zaczną w tym roku?

I zaznacza, że trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na pracę. - Chcemy w tym roku wybrać wykonawcę robót, a nawet rozpocząć prace, ale to zależy właśnie od budowy metra. Przebudowa ulicy ma trwać do dwóch lat - wyjaśnia Gajewska.

Na samą inwestycję ZMID ma zarezerwowane ok. 70 mln zł. Oddzielne pieniądze zostaną przeznaczone na odszkodowanie za przejęty grunt.

Zmiany przy Norblinie

Wraz z przebudową ulicy Prostej zmieni się też teren Fabryki Norblina. – Ściana hali zostanie wyburzona i przesunięta o 9,5 metra. Później ją odtworzymy. Drugi mały budynek zostanie całkowicie wyburzony – mówi Gajewska. – Z kolei szczątki starego komina zostaną przeniesione o kilka metrów w głąb. Rozebrany zostanie też mur wzdłuż ulicy, nie ma nakazu, żeby do odtworzyć. Poza tym obecny właściciel stwierdził, że chce, by w przyszłości teren był otwarty dla mieszkańców – dodaje.

I zaznacza, że zmiany zostały uzgodnione z konserwatorem zabytków.

Rozbudowywany odcinek ulicy Prostej w Warszawie stanowi część drogi wojewódzkiej nr 719 przebiegającej przez Warszawę oraz powiaty: pruszkowski, grodziski i żyrardowski. Jak przekonują służby wojewody, realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy sytuacji komunikacyjnej w centrum miasta oraz korzystnie wpłynie na standard komunikacji zbiorowej i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Na razie Prostą zajmują budowniczowie centralnego odcinka II linii metra.

ZOBACZ TEŻ JAK MA WYGLĄDAĆ ULICA ŚWIĘTOKRZYSKA:


ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 09:55 ~kub

  Dobry Wujcio~Dobry Wujcio

  Wreszcie sensowna decyzja. Ulice w Warszawie muszą być przejezdne, a w tym miejscu tradycyjnie było "wąskie gardło", powodujące korki. Trzeba i warto to poprawić. A później pomyśleć np. o Alei Wilanowskiej przy Dworcu Południowym. Ten sam problem...


  Tylko że teraz, gdy powstaną trzy pasy, znów powstanie wąskie gardło - Świętokrzyska będzie miała dwa pasy, następnie jeden za Marszałkowską. Generalnie znów nieprzemyślana decyzja

 • deres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 13:17 ~deres

  wyburzyć to na pewno wyburzą, ale czy odtworzą... w to już nie wierzę. pewnie, że Warszawa powinna być przejezdna, ale mamy tak mało orginalnych zabytków, że można by pomyslec i nie burzyć teog co naprawdę istnieje. przecież Norblina można zburzyć w całosci i pobudowac gdzies poza wawką, ale czy to bedzie to samo?????

 • kola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 13:12 ~kola

  dwa lata jest zamknieta a wojewoda teraz raczył dać pozwolenie, aby po skończeniu metrra jeszcze tam dwa lata dłubali

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 11:53 ~Dreptak Warszawski

  freeman~freeman

  Szlak mnie trafia gdy słyszę... No ale teraz pobudowano biurowce i trzeba pozbyć się części cennego zabytku z dumnej przeszłości tego brzydkiego miasta.

  Wagarowało się w szkole? Bo z ortografią coś nie tak. A jeśli nasze miasto wydaje ci się brzydkie, zawsze możesz sobie stąd wyjechać i gdzie indziej powybrzydzać.

 • Dobry Wujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 11:42 ~Dobry Wujcio

  Wreszcie sensowna decyzja. Ulice w Warszawie muszą być przejezdne, a w tym miejscu tradycyjnie było "wąskie gardło", powodujące korki. Trzeba i warto to poprawić. A później pomyśleć np. o Alei Wilanowskiej przy Dworcu Południowym. Ten sam problem...

 • Gee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 11:26 ~Gee

  mokotus~mokotus

  a kiedy skoncza Woloska ????????
  bo pulawska i niepodlegosci nie da sie juz jechac !!!!!!

  Po Puławskiej jeździ tramwaj + autobusy, pod Niepodległości masz metro. Samochód w mieście to przeżytek, chyba że mieszkasz na wsi i dojeżdżasz, ale to trzeba było przemyśleć zanim zainwestowałeś w nieruchomość.

 • freeman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 08:49 ~freeman

  Szlak mnie trafia gdy słyszę o rozebraniu cennego Norblina. Gdy kilka lat temu po przeciwnej stronie ulicy prócz rudery nie było nic to nie można było kupić gruntu pod ulicę? No ale teraz pobudowano biurowce i trzeba pozbyć się części cennego zabytku z dumnej przeszłości tego brzydkiego miasta. Wspaniale po prostu.

 • pablsox09

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 07:43 ~pablsox09

  po co to poszerzanie prostej skoro ma byc to odcinek moze 150 m od ronda onz do zelaznej??Widzi ktos tu sens??

 • kongres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 04:12 ~kongres

  Ludziska !! Po co te nerwacje ? Spokojnie !!. Jak "bufetowa ' wyleci na zbitą japunię z Ratusza , razem ze swojąbandą pasożytów, to i Świętokrzyska będzie normalna i Prosta powiększona. I Wa-wa nie będzie tak "rozgrzebana" I pieniążki na to się znajdą. I nie będzie podwyżki cen biletów. Tylko sęk w tym ,żeby wybrać na prezydenta normalnego człowieka a nie jakiegoś garkotłuka albo innego gangusa z PO lub PiS.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 23:00 ~asd

  Przypominam, że miasto chce jeszcze na Pradze Trasę Świętokrzyską budować. Czyli do Topiel będzie się jeszcze jakoś jechało a potem korek na Tamce do ronda ONZ i śmierć Śródmieścia murowana.
  Już dziś widać "geniusz" władz, kiedy po namalowaniu kilku kresek na Tamce całe Śródmieście stanęło...
  I po co zatoki autobusowe, skoro nie będzie autobusów...
  ps
  DW 719 zaczyna się na Targowej a kończy w Żyrardowie i będzie to pierwsza droga wojewódzka na świecie, na której będzie deptak....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »