Informacje

16.01.2017 12:44 na ulicach Śródmieścia

Będą poidełka dla ludzi i zwierząt

SERWISY:


Poidełka z czystą wodą pojawią się wkrótce na warszawskich ulicach, m.in. na placu Zbawiciela i w okolicy Starego Miasta. Jak będą wyglądać? Na razie nie wiadomo, r
atusz ogłosił właśnie konkurs na ich koncepcję.

Poidełka są efektem ubiegłorocznego budżetu partycypacyjnego. Autorem pomysłu pod hasłem "Pij Warszawo" był Maciej Czaplicki.

- Poidełka będą montowane na terenie całego miasta. Wstępnie w projekcie wskazano 25 miejsc – mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Wśród nich jest m.in. plac Bankowy, plac Zbawiciela, pl. Unii Lubelskiej i pl. na Rozdrożu. Pojawią się też na skrzyżowaniu ul. Dobrej i Tamka, na Bulwarze Grzymały Siedleckiego oraz w okolicy Starego Miasta.

To tylko kilka lokalizacji. Pełna lista zostanie ogłoszona po rozstrzygnięciu konkursu.

Projekt wyłoni jury

Olszewski podkreśla, że urzędnicy chcą znaleźć jak najlepszą formę poidełka. - Taką, aby mogła się stać standardem tego typu urządzeń w Warszawie także i w kolejnych realizacjach. Istotne jest również znalezienie rozwiązań technicznych, które zapewnią ich łatwy montaż i późniejsze bezproblemowe użytkowanie – wyjaśnia wiceprezydent.

Konkurs na koncepcję organizowany jest wspólnie z Oddziałem Warszawskim SARP i Fundacją Bęc Zmiana. Nadsyłane prace oceni 10-osobowy zespół złożony m.in. z przedstawicieli władz Warszawy i Politechniki Warszawskiej. W jury zasiądzie też Maciej Czaplicki – autor zwycięskiego wniosku do budżetu partycypacyjnego.

"Zwycięzca konkursu otrzyma 20 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej" – zapowiadają miejscy urzędnicy. Nagroda za drugie miejsce to 15 tys. zł, a za trzecie – 10 tys. zł.

Dla ludzi i zwierząt

Projekt "Pij Warszawo" zdobył 1240 głosów. Poidełka mają być montowane w miejscu istniejących hydrantów podziemnych.

"Takie źródełka są powszechnie spotykane w miastach Zachodu, a przede wszystkim Południa. Umożliwiają gaszenie pragnienia mieszkańcom i turystom, a dzięki ładnemu wzornictwu stanowią element małej architektury ulicznej, stają się wręcz symbolami miasta" – argumentował Czaplicki.

Sugerował też, że każde poidełko powinno mieć trzy krany: dla dorosłych, dzieci i – tuż przy ziemi – dla zwierząt. "Przepływ wody następowałby po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Niewykorzystana woda byłaby odprowadzana do kanalizacji burzowej" – precyzował autor.

Koszt projektu oszacował na około 450 tys. zł.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 31 stycznia br. do godz. 15.00 na adres: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, ul. Foksal 2, 00-366 Warszawa. Wyniki konkursu poznamy ostatecznie 14 kwietnia.

Czytaj też o innym projekcie z budżetu partycypacyjnego - placu zabaw dla dorosłych:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jasio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 19:11 ~Jasio

  Warszawianka~Warszawianka

  Ptak tez bedzie musial przyciskac?

  Nie wytarczy tylkiem usisc lub rencima

 • vfgtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 18:28 ~vfgtr

  A to bardzo ciekawe jak zwierzę ma ten przycisk nacisnąć? Rozumiem że pomysłodawca wymyślił projekt do pojenia wodą psów na spacerach bo bezdomne koty czy jeże albo ptaki nie mają prawa pić wody. A właściciel zwierzęcia jest obowiązany zapewnić mu bieżącą wodę w czasie upałów. Nie wydałabym na ten projekt złamanego grosza chociaż ze względów higieny.

 • vcdfre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 18:21 ~vcdfre

  Jeżeli będzie działać jak ujęcia wody oligoceńskiej w śródmieściu to życzę powodzenia. Albo ciągle zamknięte bo wieczna awaria albo zanieczyszczone przez bezdomnych.

 • Żródełko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 17:03 ~Żródełko

  To mi przypomina niesławnej pamięci " Gruźliczankę " z czasów komuny, słusznie do dziś wyśmiewaną. " Poidełko " może ładnie wyglądać, ale z higieną nie będzie miało nic wspólnego.

 • Pij Warszawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 16:50 ~Pij Warszawo

  Rozsadny Glos~Rozsadny Glos

  Pija z tego bezdomni, ludzie nie przestrzegajacy zasad higieny, chorzy... nie wiem kto przy zdrowych zmyslach bedzie pil taka wode? Niestety niektorzy nie wiedza, ze nie bierze sie do ust dozownika i wkladaja to sobie do buzi i ślinią. Inni myja sie w tym i oplukuja twarze i inne czesci ciala. Jesli SANEPID zrobilby badanie bakterii coli i innych na tych kranach to zamknalby wszystko juz po pierwszym dniu uzytkowania. Ciekawe, ze tego nie robi.

  Bo jak jest na widoku interes, kto by tam się przejmował jakąś higieną !

 • Rozsadny Glos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 16:27 ~Rozsadny Glos

  Pija z tego bezdomni, ludzie nie przestrzegajacy zasad higieny, chorzy... nie wiem kto przy zdrowych zmyslach bedzie pil taka wode? Niestety niektorzy nie wiedza, ze nie bierze sie do ust dozownika i wkladaja to sobie do buzi i ślinią. Inni myja sie w tym i oplukuja twarze i inne czesci ciala. Jesli SANEPID zrobilby badanie bakterii coli i innych na tych kranach to zamknalby wszystko juz po pierwszym dniu uzytkowania. Ciekawe, ze tego nie robi.

 • Laura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 15:57 ~Laura

  Takie poidełka to były już w latach 70-tych w parku Szymańskiego w Warszawie.

 • adonis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 15:01 ~adonis

  Tia. Jedno poidło będzie kosztować pewnie 50000 zł. A to dopiero ! I powstaną aż 3 lub 5 poideł...Szkoda czasu.

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 14:04 ~Warszawianka

  Ptak tez bedzie musial przyciskac?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »