Informacje

27.02.2015 19:36 duże zmiany w komunikacji

Będą nowe linie i pętla
przy Stadionie Narodowym

SERWISY:

Po uruchomieniu II linii metra - co może nastąpić jeszcze w marcu - poważne zmiany dotkną także komunikację naziemną. ZTM ujawnił szczegóły modyfikacji w rozkładach autobusów i tramwajów. Wiemy też, że w okolicach Stadionu Narodowego powstanie węzeł przesiadkowy.

W piątek urzędnicy pochwalili się, że II linia metra ma już komplet pozwoleń na użytkowanie. Zastrzegli jednak, że aby pociągi między Dworcem Wileńskim a rondem Daszyńskiego zaczęły wozić pasażerów, muszą jeszcze bezawaryjnie wyjeździć 5 tysięcy kilometrów. Szacuje się, że zajmie to do dwóch tygodni.

Uruchomienie podziemnej kolejki oznacza, także zmiany w kursowaniu tramwajów i autobusów.

- Ostateczny projekt zmian został wypracowany w wyniku konsultacji społecznych, które odbywały się w maju i czerwcu ubiegłego roku. W tym czasie ZTM zorganizował m.in. czat internetowy z dyrektorem Wiesławem Witkiem. Odbyło się również dziesięć otwartych spotkań z mieszkańcami. Uwagi odnośnie projektu były również przekazywane drogą elektroniczną – mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Kilka nowych linii

Efektem jest precyzyjny plan działań, który wejdzie w życie po uruchomieniu metra. Zakłada on powstanie nowej linii dowozowej 202 kursującej z Gocławka przez Szaserów, Mińską i Lubelską do stacji metra Stadion.

Nowa linia E-5 połączy Jelonki ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Będzie kursować Górczewską, Lazurową, Wolską, Kasparzaka i Prostą co 8-10 minut w szczycie.

Powstanie także linia 155, która pojedzie z Koła na plac Zawiszy. "Głównym jej zadaniem będzie dowóz mieszkańców Koła do stacji podziemnej kolei. Ponadto zastąpi na Woli wycofaną stamtąd linię 159 " – informuje ZTM.

Kolejna nowa linia to ekspresowa E-3, której zapewni połączenie osiedla Targówek z II linią metra. Linia będzie kursowała jednokierunkowo co 10 minut. Rano będzie tylko dowoziła pasażerów do Dworca Wileńskiego a popołudniu będzie jeździła tylko z Dworca Wileńskiego na Targówek. Na trasie będzie miała tylko 6 przystanków: Pratulińska, Handlowa, DKS Targówek, Witebska, Myszkowska i Piotra Skargi.

Do dworca Wileńskiego dojadą także autobusy oznaczone symbolem E-7. Wyruszą z ul. Zaułek na Białołęce, by pojechać ulicami Berensona, Skarbka z Gór, Magiczną, Głębocką, św. Wincentego, Kondratowicza, Młodzieńczą, Radzymińską i al. Solidarności. "Będzie to linia jednokierunkowa. Rano będzie jeździła tylko w kierunku stacji metra a po południu w kierunku osiedla. Linia będzie się zatrzymywała wyłącznie na przystankach: Kąty Grodziskie, Skarbka z Gór, Os. Derby VI, Os. Derby III, Os. Derby i Jesiennych Liści" – podaje ZTM.

Skorygowane trasy

412 będzie linią "wydzieloną" z linii 512, której zadaniem będzie wzmocnienie dojazdu z Zacisza do stacji metra Dworzec Wileński. Linia będzie kursowała tylko w jednym kierunku – z Zacisza do Dworca Wileńskiego i tylko w godzinach porannego szczytu.

Linia 159 zostanie wycofana z korkującego się odcinka ul. Towarowej i skierowana od strony Siekierek przez Dw. Zachodni do pętli przy centrum handlowym Blue City. "Pozwoli to na uatrakcyjnienie komunikacji na ciągu ul. Koszykowej i połączenia z Dolnym Mokotowem poprzez zwiększenie częstotliwości kursowania linii" – przekonuje ZTM.

Autobusy z numerem 512 zostaną skierowane ul. Targową i południowym odcinkiem ul. Jagiellońskiej do stacji metra przy Stadionie Narodowy. "To rozwiązanie, spełni także postulaty mieszkańców Starej Pragi o uruchomienie połączenia lokalnego" – przekonuje ZTM.

Skorygowana zostanie trasa linii 174 w Śródmieściu. Zostanie wycofana z okolic Zachęty i pojedzie al. Jana Pawła II, Świętokrzyską do E. Plater.

Linia 338 pojedzie przez ul. Dąbrowszczaków i będzie kursowała także przez cały dzień co pozwoli na zapewnienie połączenia Targówka Przemysłowego i Szmulowizny z II linią metra.

Pojazdy z tabliczką 527 dotrą do pętli Esperanto w związku z likwidacją pętli na pl. Bankowym.

Linie 718, 738 i 805 wrócą na swoją trasę sprzed rozpoczęcia budowy metra, czyli al. Solidarności, Targową i Kijowską. Ponadto linie 105, 160 będą kursowały rzadziej niż dziś.

>> SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY <<

Węzeł przy stadionie

ZTM wprowadza także korekty do w trasach objazdowych linii wycofanych z zamkniętego mostu Łazienkowskiego i skierowanych na most Poniatowskiego. Część z tych linii kończy swoje trasy przy Dworcu Centralnym. Po otwarciu II linii metra tak długa trasa nie będzie uzasadniona, bo przy Stadionie Narodowym będzie można przesiąść się do podziemnej kolejki i po kilku minutach zameldować się w centrum.

Dlatego właśnie tam powstanie węzeł przesiadkowy. Dotrą do niego linie 151, 411 i 502 ze Starej Miłosny, nowa E-1 z Gocławia, 514. Ponadto linia 143 skończy bieg na rondzie Wiatraczna.

ZTM uruchomi też linia, które dotrą do stacji metra Politechnika z zachodu. Będą to:

- 382 z Dworca Zachodniego, przez Al. Jerozolimskie, Grzymały-Sokołowskiego, Kopińską, Wawelską, al. Armii Ludowej i Waryńskiego.
- 423 z Bemowa ulicami: Radiową, Powstańców Śląskich, Górczewską, al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskimi, Grzymały-Sokołowskiego, Kopińską, Wawelską, al. Armii Ludowej i Waryńskiego.

>> SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY <<


Zobacz przejazd II linią metra:


b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 17:20 ~Tubylec

  Autobus 151 skoro ma jeździć do metra Stadion zamast do Centrum to może w przeciwną stronę zamais kończyć trasę przy Promenadzie niech dojeżdza do metra Wilanowska przez Most Siekierkowski. Władze miasta po rezygbnacji z budowy metra na Gocław i wpadce z pożarem mostu Łazienkowskiego chyba zbyt chłodno podchodzą do mieszkańców Gocławaia drugiego co do wielkośći osiedla mieszkaniowego stolicy i kluczowego węzła komunikacji tranzytowej osób dojeżdząjacych z Pragi Południe, Wawara, Rembertowa i okolic Warszawy do pracy. Głównie na Mokotów (Służewiec).

 • kluj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 15:33 ~kluj

  Nowy autobus z Gocławia pod Stadion - to zamiast metra na Gocław?

 • cyjk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2015 09:55 ~cyjk

  Artykuł ten znajduje się w zakładce Informacje -> Białołęka ale dla Białołęki nie widzę tu żadnych usprawnień. Jak niżej Żerań, Białołęka - zapomniane.

 • Aaa321

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2015 12:49 ~Aaa321

  I co z tego, że będzie dodatkowa linia z Gocławia do Stadionu, skoro i tak utknie w korku na Saskiej - między Stacją Krwiodawstwa a Al. Waszyngtona?

 • mla85

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2015 10:52 ~mla85

  Cudownie... Przed pożarem mostu miałam 18 minut do pracy linią 151 (Gocław - Plac Konstytucji) bez przesiadki. Teraz mam około 25 minut z 1 przesiadką, więc nie jest źle. Po zmianach ZTMu będą 2 przesiadki i pewnie 40 minut, bo jakiś osioł wymyślił, żeby wszystkich wrzucić do metra. Ja nie potrzebuje jechać metrem, ja potrzebuję dojechać do centrum, a nie czekać po 10 minut na przesiadki.

 • Pasażer 509

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2015 09:07 ~Pasażer 509

  Szkoda, że nikt nie myśli o Żeraniu (przy ulicy Modlińskiej). Zupełnie zapomniany a budują tam kolejne bloki i ludzi przybywa... Oczywiście z przystanku Konwaliowa jeździ 509 ale nie jest on linią ekspresową a w godzinach szczytu pomimo kursowania co kilka minut jeździ przepełniony pasażerami (jeśli w ogóle ktoś ma szczęście wsiąść do autobusu). Z uwagi na remont mostu Grota mieszkańcy tej części Żerania zostali odcięci od dojazdu bezpośredniego z pierwszą linią metra a teraz nikt nie szuka ułatwień umożliwiając szybszy dojazd do drugiej linii metra!!!

 • Wszechwiedzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 15:31 ~Wszechwiedzący

  pasażer~pasażer

  Zapraszam do autobusu 105 w godzinach szczytu jeżdżą parami a nawet cztery na raz po godzinie 17 zaś rano około 8 już od Ciepłowni Wola jedzie się w ogromnym ścisku. Gratulacje dla tego co wymyślił że autobusów będzie mniej!!!


  Potwierdzam, pod Tamkę podjeżdżają co chwila wręcz i to parami. Myślałem, że to właśnie ze względu na tłok ranem? Powinni poza szczytem trochę je przystopować, bo jeżdżą w połowie puste...

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 14:51 ~pasażer

  Zapraszam do autobusu 105 w godzinach szczytu jeżdżą parami a nawet cztery na raz po godzinie 17 zaś rano około 8 już od Ciepłowni Wola jedzie się w ogromnym ścisku. Gratulacje dla tego co wymyślił że autobusów będzie mniej!!!

 • MMA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 11:24 ~MMA

  Może w ogóle zlikwidujmy linie 143 z Rembertowa a mieszkańcy przesiądą się w samochody tak będzie prościej i miasto zaoszczędzi na kolejnej linii z tej dzielnicy

 • kkkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 11:05 ~kkkkk

  Co mnie obchodzą wasze połączenia z metrem!!! SKOŃCZCIE WYMUSZAC NA PASAŻERACH KONIECZNOŚĆ PRZEDSIADKI, KTÓRA JEST BARDZO UCIĄŻLIWA I WYDŁUŻAJĄCA CZAS PODRÓŻY! Ja się pytam, gdzie linia 507, która miała zmienić trasę tylko na czas budowy metra? Jakie połączenia dla Nowego Bemowa zaoferujecie do dworca centralnego? Tramwaj 24, który jedzie wlekąc się przez całe koło itd, czy może 171, które wlecze się jeszcze gorzej??!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »