Informacje

22.07.2011 20:36 rozbudują centrum

Będą mogli obserwować powódź z satelity

SERWISY:

840 tysięcy złotych unijnego dofinansowania otrzyma Centrum Badań Kosmicznych PAN na rozbudowę zaplecza teledetekcyjnego, które usprawni obserwację Ziemi z satelitów. Dzięki nowym inwestycjom będzie można m.in.: pomagać poszkodowanym w czasie powodzi.

Umowę z Centrum Badań Kosmicznych, które ma swoją siedzibę przy ul. Bartyckiej, podpisał w piątek wicemarszałek województwa mazowieckiego, Marcin Kierwiński.

Projekt zakłada rozbudowę laboratorium technik satelitarnych i pozyskanie sprzętu, dzięki któremu będzie można szybko przetwarzać informacje z satelitów. Poza tym prowadzone będą prace nad produkcją specjalistycznych kamer służących do robienia zdjęć satelitarnych. Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) chce również przeprowadzić prace nad wykorzystaniem zdjęć satelitarnych na potrzeby społeczeństwa.

Satelity pomogą przy powodzi

W rozmowie z PAP dyrektor centrum dr hab. Marek Banaszkiewicz wyjaśnił, że w ramach projektu jego placówka chce stworzyć centrum informacji kryzysowej, które w będzie w stanie szybko dostarczyć odpowiednim podmiotom przetworzone informacje satelitarne. Dzięki nim poszkodowani i ratownicy, np. w czasie powodzi, będą mogli sprawnie działać.

Banaszkiewicz dodał, że promieniowanie radarowe z satelitów przechodzi nawet przez chmury, a na powstałych zdjęciach widać, które obszary zostały zalane. - To bardzo pomaga straży pożarnej. Jeden rzut oka wystarczy, żeby wiedzieć, gdzie można nieść pomoc czy którędy nie da się przejechać - zaznaczył.

Skonstruują specjalne kamery

Unijne dofinansowanie umożliwi też CBK PAN rozwój prac nad detekcją zmian na powierzchni Ziemi. Dzięki robionym w pewnych odstępach czasu zdjęciom satelitarnym, naukowcy uzyskają informacje m.in. o rozrastaniu się miast, zmianach w poszyciu terenu czy rozmiarach zbiorników wodnych.

W ramach projektu polscy naukowcy chcą też konstruować wyspecjalizowane kamery, które można by było instalować na satelitach i dzięki nim uzyskiwać zdjęcia o wysokiej rozdzielczości.

Projekt powinien się zakończyć w ciągu 2 lat.

PAP/bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • acomitam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2011 12:23 ~acomitam

  pogłębić rzeki, wzmocnić wały i budować zbiorniki retencyjne a powodzie i podtopienia po nawałnicach nie będą aż tak wielkim problemem. Przy dzisiejszym systemie informacji - sieć komorkowa, telewizja, internet - można się szybko dowiedzieć gdzie kogo zaleje lub jest ryzyko zalania. System może i potrzebny, ale najpier powinni coś zrobić by zapobiegać powodziom lub ograniczać ich skutki

 • iop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2011 08:09 ~iop

  zamiast zapobiegać, tzn pogłębiać rzeki, to inwestuje się w jakiś "system informacji". WSZYSTKO NIE PO KOLEI!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »