Informacje

10.05.2017 16:42 Jest zgoda sądu

Będą kontrmanifestacje podczas miesięcznicy smoleńskiej

SERWISY:

Dwie kontrmanifestacje podczas miesięcznicy smoleńskiej mogą się odbyć – takie decyzje wydał w środę po południu sąd. Wcześniej zakaz zorganizowania zgromadzenia wydał wojewoda mazowiecki. Stowarzyszenie TAMA oraz Obywatele RP skierowali więc sprawę do sądu.

W środę wieczorem na Krakowskim Przedmieściu odbędą się obchody kolejnej, 85. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, jej organizatorzy zgłosili zgromadzenie jako cykliczne. Zarezerwowali sobie termin na trzy lata: od maja 2017 roku do kwietnia 2020.

Do stołecznego ratusza wpłynęło też dziewięć innych wniosków o zwołanie na 10 maja kontrmanifestacji. Siedem z nich od razu otrzymało zakaz od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, ponieważ zostały zgłoszone w tzw. trybie zwykłym. A takie – zgodnie z nową ustawą o zgromadzeniach – nie mogą się odbywać w tym samym miejscu i czasie, co zgromadzenie cykliczne (czyli miesięcznica smoleńska).

Decyzja sądu

Inną taktykę zastosowało dwóch zwołujących: stowarzyszenie TAMA i grupa związana z Obywatelami RP. Zarejestrowali swoje zgromadzenie w trybie "uproszczonym" i otrzymali zgodę od stołecznego ratusza, bo - jak wyjaśnia nam jego rzecznik prasowy - ustawa nie mówi nic o zakazie dla zgromadzeń "uproszczonych". Można w ten sposób zgłosić manifestacje bez przemarszu, które nie powodują utrudnień w ruchu i nie wymagają czasowej zmiany organizacji ruchu.

Wojewoda mazowiecki nie zgodził się z decyzją władz Warszawy i sam wydał zakazy dla obu uproszczonych kontrmanifestacji. Sprawy trafiły do Sądu Okręgowego, bo od decyzji Zdzisława Sipiery odwołali się działacze ze stowarzyszeń, a także warszawski ratusz. – Wojewoda zarzucił nam bezczynność. Nie zgodziliśmy się z tym – powiedział nam Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu.

Sąd – jak dodaje – przyznał miastu rację. Podobnie jak działaczom "Tamy". To oznacza, że smoleńska kontrmanifestacja będzie mogła się odbyć.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że sąd podzielił nasze stanowisko. Dziękujemy też ratuszowi, który wykazał się czujnością - powiedział po rozprawie Wojciech Król, członek "Tamy".

Taka sama decyzja sądowa zapadła kilkadziesiąt minut później w kolejnej sprawie. Obywatele RP także dostali zgodę sądu na kontrmanifestację. Jak powiedziała reporterka TVN24 Olga Olesek, wyroki od razu wchodzą w życie.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy urząd wojewody. W zespole prasowym usłyszeliśmy krótko: jeszcze nie wiemy, czy będziemy komentować tę sprawę.

Po publikacji materiału skontaktowała się nami przedstawicielka biura prasowego wojewody Monika Kaniewska z urzędu wojewody i poinformowała, że urząd złoży odwołanie od decyzji sądu.

Uroczystości PiS

Uroczystości smoleńskie z udziałem Prawa i Sprawiedliwości rozpoczną się o godzinie 19.00, mszą świętą w katedrze św. Jana Chrzciciela. Zaraz po niej zgromadzeni przejdą przed Pałac Prezydencji, gdzie odbędzie się apel pamięci.

Jak opisywała Olesek, teren wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia od 6.00 do 22.00 jest ogrodzony barierkami. – Na pewno będzie ochrona policji, żeby zabezpieczyć tę manifestację – powiedziała.

Wieczorem odbędą się kolejne uroczystości. Rozpoczną się w archikatedrze, później pochód przejdzie Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki.

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Profity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 21:38 ~Profity


  Zofia~Zofia

  Dlaczego Episkopat nie przerwie tego antychrześcijańskiego procederu? Smolenskie miesięcznice to nic innego jak kultywowanie cywilizacji śmierci. Chrześcijaństwo i Dobra Nowina to cywilizacja życia. Boże, zagrzmij!
  rogerek~rogerek

  bo episkopat to pis.

  Nie przerwie, bo ma z tego tytułu wymierne korzyści : Ideologiczne ( Ogłupianie moherów ) i finansowe.

 • Są jeszcze sedziowie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 21:34 ~Są…

  Nemo~Nemo

  Wojewoda Siepiera wydał decyzję administracyjną zatem skargę powinien rozpatrywać Wojewódzki Sąd Administracyjny, a nie cywilny.

  Nie, dlaczego ? Przecież sądy są POWSZECHNE.

 • Rzyg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 21:32 ~Rzyg

  rogerek~rogerek

  każdy już rzyga tymi miesięcznicami.

  A słyszałeś o tym, że terminy miesięcznic są zarezerwowane do 2020 roku ?

 • Fałsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 21:30 ~Fałsz

  płaszczak~płaszczak

  Wg Policji na przemówieniu szeregowego posła Kaczyńskiego było milion prawdziwych patriotów!!!

  Jakieś sto razy więcej, niż na " Marszu Wolności ". Swoją drogą chciałbym wiedzieć, czy sama Policja wierzy w te swoje fałszywe wyliczenia.

 • Circus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 21:24 ~Circus


  zenek~zenek

  To żadna miesięcznica to demonstracja buty i bezczelnego, obrzydliwego, paskudnego, lekkomyślnego, niechrześcijańskiego, grzesznego, dwulicowego wykorzystywania śmierci brata do celów politycznych przez Jarosława Kaczyńskiego. Robi ten cały cyrk z miesięcznicami nie z żałoby lecz z chęci osiągnięcia wymiernych korzyści osobistych w postaci zdobycia poparcia moherowego elektoratu.
  ziutek~ziutek


  Widać wyraźnie, że co większych idiotów udaje mu się sprowokować do zachowań, które potem może wykorzystać politycznie.
  Ty jesteś mocno sprowokowany

  Ja już zupełnie nie ogarniam, o co chodzi w tych nieszczęsnych miesięcznicach. Parę dni temu główny kapłan " Religii smoleńskiej ". t.zw. doktor W. Berczyński chyłkiem ewakuował się do USA, zapowiadając na odjezdnym, że jego noga już w Polsce nie postanie. Dowodzi to co najmniej nieuczciwości oraz mitomanii pana doktora. I co ? Nie bacząc na ucieczkę głównego akcjonariusza, Kaczyński dalej występuje w tym przedsięwzięciu dla naiwnych.

 • Nic przeciw widłom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 20:54 ~Nic…

  O ile "Zenek" ma całkowitą rację, o tyle on czyli "Ziutek" woli ubliżać. Niech no on wraca do wideł i nie komentuje.

 • płaszczak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 20:48 ~płaszczak

  Wg Policji na przemówieniu szeregowego posła Kaczyńskiego było milion prawdziwych patriotów!!!

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 20:46 ~janek

  Tak, uroczystosci w katedrze a potem jakis ksiadz hipokryta "protestuje" bo biedny Kosciol jest w polityke mieszany. Sam sie miesza az milo.

 • rogerek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 20:40 ~rogerek

  każdy już rzyga tymi miesięcznicami.

 • rogerek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 20:36 ~rogerek

  Zofia~Zofia

  Dlaczego Episkopat nie przerwie tego antychrześcijańskiego procederu? Smolenskie miesięcznice to nic innego jak kultywowanie cywilizacji śmierci. Chrześcijaństwo i Dobra Nowina to cywilizacja życia. Boże, zagrzmij!

  bo episkopat to pis.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »