Informacje

17.12.2013 19:11 wybrano zwycięską koncepcję

Bazarowe szczęki i penthouse z kawiarnią. Takie będzie Muzeum Pragi

SERWISY:


Oś czasu ukazująca najważniejsze momenty w historii Pragi, sala poświęcona handlowi oparta na bazarowych szczękach, penthouse z klubokawiarnią i oryginalne ceglane piwnice stanowić będą oprawę stałej ekspozycji Muzeum Pragi. We wtorek ogłoszono wyniki konkursu na wystawę stałą placówki.

W ogłoszonym w sierpniu tego roku konkursie udział wzięło 12 pracowni: z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, a także Paryża i Brukseli. Ale zwycięski projekt powstał na deskach kreślarskich w stolicy. Wygrała bowiem pracownia 137 Kilo Architekci w składzie Agata Nowak, Jan Sukiennik, Bartłomiej Popiela i Charlie Koolhaas.

-  Kuratorem wystawy, która wygrała jest Holenderka, a autorzy pochodzą z Katowic, Krakowa i Warszawy, także był to ogólnopolski, a wręcz europejski konkurs, co bardzo mi odpowiada – skomentowała tuż po ogłoszeniu werdyktu jury Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Historia na osi

Jaka jest wizja Muzeum Warszawskiej Pragi według młodych architektów? - Założeniem było stworzenie części historycznej, opowiadającej o spuściźnie tego miejsca, później odniesienie do czasów powojennych, jego rozwoju i rozkwitu, by w trzecim segmencie pokazać Pragę współczesną. Staraliśmy się rozłożyć tę opowieść na poszczególne części budynku i dziedziniec, który w zamierzeniu ma integrować całość budynku oraz społeczność praską - powiedział Bartłomiej Popiela.

Strefa wejściowa ma kojarzyć się z domowym salonem, dlatego znajdą się w niej meble z różnych epok, kanapy, dywany, a część ścian pokryje tapeta. Dalej znajdzie się oś czasu, która będzie wprowadzeniem w historię dzielnicy. Zaprezentowane zostaną tam najistotniejsze eksponaty, uzupełnione o zdjęcia i multimedialne ekrany. Na środku sali stała będzie ogromna makieta przedstawiająca Pragę z końca XVIII wieku.

W szczękach o handlu

Na pierwszym piętrze znajdzie się targ praski - przestrzeń poświęcona przede wszystkim handlowi i przemysłowi, czyli temu co najbardziej napędzało rozwój dzielnicy. Wystawy będą umieszczane w bazarowych szczękach.

Na najwyższej kondygnacji znajdzie się praski penthouse. Będzie to sala wystaw czasowych, ale przede wszystkim przestrzeń aktywności mieszkańców, połączenie kawiarni i świetlicy. Na posadzce odwzorowana zostanie mapa prawobrzeżnej Warszawy.

Multimedialne instalacje inspirowane muzealiami mają być prezentowanych w piwnicach, gdzie zachowano oryginalne ściany z czerwonej cegły. Tam też znajdzie się miejsce na opowiedzenie o ciemnej stronie dzielnicy: przestępczym półświatku i biedzie.

Siadając na wygodnej pufie w podziemnym łączniku między budynkami będzie natomiast można posłuchać lokalnych historii sączących się ze słuchawek.

Tradycyjne, szklane gabloty znajdą się w modlitewni. Zachwycać mają tam także oryginale malowidła, które odkryto podczas remontu.

Muzeum jak dom kultury

- Autorzy poradzili sobie z obowiązkowym materiałem i zaproponowali nośne i silne elementy lokalne dla tego muzeum. Nie jest to tylko muzeum, jako zbiór stałych eksponatów, tylko placówka, która żyje, rozwija się i może się zmieniać – tłumaczył jednogłośny wybór jury Mateusz Świętorzecki, sędzia referent konkursu. - Praca interesująca, bo w swoim języku i sposobie wyrazu była praska, ludzka, nienapięta – dodał.

Zwycięska pracownia otrzyma za swój projekt 50 tysięcy złotych i zaproszenie do dalszych negocjacji. Wybrana praca jest na razie koncepcją, która ma się stać podstawą do szczegółowego projektu wykonawczego.

Zobacz prace w Koneserze

Prace budowlane w kamienicach przy Targowej dobiegają końca. Kiedy będzie można wejść do gotowego muzeum? – Wydaje mi się, że w połowie przyszłego roku ekspozycję uda się zamontować – zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Miasto zastrzega, że maksymalny koszt wykonania wystawy na podstawie zwycięskiego projektu wyniesie 3,8 mln zł. Otwarcie muzeum zaplanowano na czwarty kwartał 2014 roku.

Wszystkie prace nadesłane na konkurs można oglądać na wystawie w dawnej Wytwórni Wódek Koneser przy ul. Ząbkowskiej do 11 stycznie 2014 roku (od wtorku do soboty w godz. 10-16).

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • HaHaHa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 15:48 ~HaHaHa

  I na czas nie zdążyli z otwarciem tego euro-badziewia!

 • Warszawiak z dziada pradziada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2014 23:15 ~Warszawiak…

  greg~greg

  Nareszcie porządna wizualizacja i porządny projekt - czas na konkretną i szybką REALIZACJĘ

  Niestety, tak to jest, jak za projektowanie wystaw biorą się ludzie, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia:
  http://gosc.pl/doc/1865297.Muzeum-jako-Praski-Disneyland

 • Warszawiak z dziada pradziada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2014 23:13 ~Warszawiak…

  Bardzo trafny komentarz do tego "wydarzenia". W dodatku pokazujący, jacy "fachowcy" wzięli się za muzealnictwo:
  http://gosc.pl/doc/1865297.Muzeum-jako-Praski-Disneyland

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 17:03 ~greg

  Nareszcie porządna wizualizacja i porządny projekt - czas na konkretną i szybką REALIZACJĘ

 • joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 20:13 ~joanna

  A co z otoczeniem Muzeum Pragi???
  Rudera z lewej, rudera z prawej!!!

 • prażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 11:23 ~prażak

  Taka czyli jaka? Bo po tych, pożal się Boże, wizualizacjach nie można się domyślić ani jak to będzie wyglądało, ani o co "wogle" szło "projektantom".

 • gga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 08:40 ~gga


  jon~jon

  dajcie ludziom pracę a nie muzea
  antypajac~antypajac
  pracę to dawali w peerelu. teraz musisz sam ruszyć tyłek, roszczeniowcu


  rozumiem, ze ty ruszyłeś i masz tzw. włąsny biznes czyli np. skupujesz chłam (ktore nota bene ktoś - pewnie w Chinach wyprodukował) i sprzedajesz jak złoto?

 • vxcvxcxcv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 08:30 ~vxcvxcxcv

  cała praga to już prawie muzeum wywalają mieszkańców a i tylko czekają aż te kamienice się im zaczną walić żeby szklane domy budować

 • Kornel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 08:24 ~Kornel

  Pani Prezydent, jako rodowity mieszkaniec Pragi, chciałem zapytać czy w Muzeum Pragi znajdzie się szczególne miejsce dla jej mieszkańców. Pytam bo ekspansja na kamienice Praskie przez "spadkobierców" sprawia, że prażan wkrótce będzie można zobaczyć tylko na zdjęciach lub w rezerwtach jako gatunek wyginony. Dlaczego jesteśmy zmuszani do opuszczania naszej "małej ojczyzny" i wyprowadzania się poza obręb miasta? Wielokrotnie chwali się Pragę za jej klimat,za unikalność, a nic nie robi żeby to zachować.Lekką ręką oddaje się budynki w których mieszkańcy znali się od pokoleń. Nikt kto się tu nie wychował tego nie zrozumie, a napewno nie odtworzy, chcoćby nie wiadomo gdzie miał wtyki i ile miał siana w kieszeni.

 • sad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 07:50 ~sad

  -jon a jak myślisz dlaczego budują kolejne muzeum ? Tworzą miejsca pracy dla kolejnych (SWOICH) urzędasów, a że to z Naszych podatków ?! Co tam.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »