Informacje

06.05.2015 15:00 Kolejny warszawski basen

Basen w Pałacu Kultury jak nowy. Remont pochłonął 13 mln zł

SERWISY:


Zakończyła się modernizacja basenu w Pałacu Młodzieży. To pierwsza kompleksowa przebudowa tego obiektu w historii stołecznego Pałacu Kultury i Nauki. Koszt modernizacji wyniósł blisko 13 mln zł. Przedsięwzięcie było w całości finansowane z budżetu miasta.

- To jest oczywiście bardzo dobra okazja, żeby się spotkać i zobaczyć, jak te 13 mln zostało wydanych, z pożytkiem dla wszystkich - powiedziała wizytując ukończoną inwestycję prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Kiedyś nie było tyle pływalni w mieście, co dzisiaj. Po tej modernizacji basen Pałacu Młodzieży dołącza do - w sumie już 30 - pływalni, które są w Warszawie - podsumowała prezydent. Dodała także, że basen został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

PKiN pod okiem konserwatora

Z racji tego, że PKiN od 2007 r. jest wpisany do rejestru zabytków, prace modernizacyjne przy basenie były prowadzone pod nadzorem konserwatorskim, z zachowaniem walorów historycznych tego obiektu.

Jesteśmy w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, co naprawdę nie ułatwia prac remontowo-inwestycyjnych - zaznaczyła prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki Renata Kaznowska.

- Remont w 60–letnim obiekcie był niezbędny. Poza naturalnym zużyciem powierzchni użytkowej, przestarzała była także technologia basenowa. Tak więc obok modernizacji samej niecki basenu wyremontowano pomieszczenia techniczne (m.in. filtry wody), sanitariaty, natryski, szatnie. Dostosowano także obiekt do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych - czytamy na stronie internetowej m.st. Warszawy.

Zmiany w PKiN

Ponadto zmieniony został także system przelewu bocznego niecki - spowodowało to podniesienie lustra wody. Co za tym idzie wieża do skoków wymagała modernizacji polegającej na nadbudowie poszczególnych platform. Ze względu na niezmienną wysokość pomieszczenia, nadbudowa nie objęła ostatniego poziomu i ostatecznie uzyskano: 9,70 m, 7,50 m, 5,00 m oraz 3,00 m wysokości trampoliny nad lustrem wody.

Po remoncie została zachowana ta sama kolorystyka płytek ceramicznych w szatniach i łazienkach: biało-żółta w części damskiej, biało-bordowa w męskiej. Na podłodze położono, zgodnie z pierwowzorem, biało-szarą szachownicę. Konserwacji poddano oryginalne plafony sufitowe oraz wymieniono przeważnie białe drzwi na drewniane, ciemnobrązowe.

Zamontowano także system reflektorów oraz zwierciadeł rozpraszających - mają one za zadanie doświetlenie lustra wody. Nowe są również wszystkie systemy filtrujące wodę oraz wentylacja. Ważną częścią prac modernizacyjnych jest zastosowanie rozwiązań proekologicznych, polegających na odzysku ciepła z obiegu technologicznego, które będzie wykorzystywane do podgrzania wody. Oznacza to zmniejszenie zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych.

Najwyższy budynek w Polsce

Wizytację inwestycji zakończył pokaz skoków do wody w wykonaniu wychowanków Pałacu Młodzieży.

Kto będzie mógł korzystać z basenu? - Pojedynczych wejść nie będziemy mieli. Aby uruchomić taka pływalnię, postawić ratowników to musimy wiedzieć, że taki klient jest. Doświadczenia sprzed dwóch lat pokazują, że klient z ulicy do nas nie przychodzi. Basen jest głęboki, nie ma zjeżdżalni, klient z dzieckiem się nie pobawi. Do tej pory sprawdzały się karnety trzymiesięczne i przychodzą dzieci oraz studenci na normalne zajęcia. Wszystkie informacje będą u nas na stronie. Będzie można przeczytać na kiedy można wykupić trzymiesięczny karnet - mówi Urszula Wacowska, Dyrektor Pałacu Młodzieży.

Budowę Pałacu Kultury i Nauki ukończono 21 lipca 1955 r. Wieżowiec został wzniesiony jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Jest najwyższym budynkiem w Polsce (237 m), ma 44 piętra.

 

PAP,ło/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »