Informacje

03.03.2017 06:12 zastrzeżenia są też do hali

Basen gotowy, ale nikt nie pływa.
Pleśń, rdza i inne usterki

SERWISY:

Po kilkunastu latach prac basen przy Niegocińskiej jest wreszcie gotowy. Ale tylko w teorii, bo jego stan - widoczny na zdjęciach - nakazuje wpuszczenie tam raczej ekipy remontowej niż użytkowników. W rynienkach pleśń, na drabinkach rdza, w podłodze szpary.

W 2001 rok wbito pierwszą łopatę pod budowę basenu obok szkoły podstawowej numer 271 przy Niegocińskiej na Mokotowie. Ale nad inwestycją wisiało fatum. Z placu schodzili kolejni wykonawcy. Mało kto wierzył, że projekt uda się doprowadzić do końca. A jednak w 2017 roku roboty dobiegły końca. Trudno jednak mówić o "szczęśliwym finale", bo lista usterek jest długa.

Basen miał służyć głównie uczniom pobliskiej podstawówki, ale kiedy rodzice zobaczyli w jakim jest stanie zapowiedzieli, że dzieci do wody nie wpuszczą. Obiekcje mają też radni.

"Prysznic tylko w kąpielówkach"

Po oględzinach obiektu, list w tej sprawie napisali przedstawiciele rady rodziców.

"Wyniki naszych oględzin były zatrważające, stan obiektu a konkretnie jego wykonanie – w naszej ocenie –  zagraża życiu i bezpieczeństwu naszych dzieci" - napisali. O pomoc zwrócili się do dzielnicowego radnego Patryka Górskiego, który na miejscu zorganizował komisję sportu.

- Na basenie już pojawia się rdza, a jeszcze nie został oddany do użytku – mówi radny. Na zrobionych przez niego zdjęciach zobaczymy również pleśń… w rynienkach, które powinny odprowadzać wodę.

- Dodatkowo prysznic damski i męski dzielą zaledwie dwa metry. Dzieci będą się widziały nawzajem, a przypominam, że z tego obiektu będą korzystać również dorośli. Dla mnie to abstrakcja, nie ma żadnej intymności – rozkłada ręce radny. Twierdzi, że kiedy o swoich wątpliwościach opowiedział w ratuszu, usłyszał: "napisze się, że prysznic tylko w strojach kąpielowych".

Na wysłanych przez niego zdjęciach widać również, że lina oddzielająca tory umieszczona jest w dziwnym miejscu - styka się z drabinką służącą do wyjścia z wody.

Hala też ma wady

Oprócz basenu inwestycja zakładała wybudowanie hali sportowej. Tam też rodzice i radni doszukali się fuszerek.

- Bardzo dużym problemem są rozsuwane trybuny, które ulokowano zaledwie 20 centymetrów od boiska. Dodatkowo w sali gimnastycznej na podłodze są już szpary, gdy dziecko się przewróci, może dojść do poważnego zadrapania. Wykonawca twierdzi, że w czasie budowy nie było odpowiedniej wilgotności. Mnie zastanawia, dlaczego ta wilgotność nie została zachowana – krytykuje Górski.

Radny zwraca również uwagę, że kasy ulokowane są na drodze przeciwpożarowej. – Wiem, że wiele z tych usterek da się naprawić, ale to wymaga wkładów finansowych, a dzielnica nie chce już inwestować – zauważa.

"Jest bezpiecznie"

Mokotowski ratusz za basen zapłacił już ponad 18 milionów. A sam obiekt został już oficjalnie oddany szkole. - Basen nie jest jeszcze otwarty, gdyż trwają prace przygotowawcze prowadzone przez dyrekcję szkoły, zatrudnianie kadry czy zakup dodatkowego wyposażenia obiektu – informuje Teresa Rosłoń z urzędu dzielnicy.

Zapewnia, że obiekt jest bezpieczny. - Wiele zarzutów rady rodziców jest nieuzasadniona (np. parkiet w sali gimnastycznej). Natomiast odnośnie występowania wad i usterek budowlanych w obiekcie (np. pojawiające się pęknięcia ścian, czy wystąpienie rdzy na kilku elementach stalowych) został przeprowadzony przegląd budowlany w grudniu 2016 roku, w ramach obowiązującej 5-letniej gwarancji – tłumaczy.

O usuwaniu usterek dyrektor placówki Marek Hampel rozmawiać nie chce. Informuje tylko, że basen zostanie otwarty wtedy, kiedy będzie bezpieczny dla dzieci. – Podejmujemy działania, które zmierzają do tego, aby obiekt był bezpieczny. Czekamy na opinię sanepidu i straży pożarnej – zastrzega. Konkretnych terminów nie podaje.

Klaudia Ziółkowska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bełdanowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 16:28 ~bełdanowiec

  Właśnie wie ktoś kiedy to otworzą? Na drzwiach widnieje napis basen czynny od 6 do 22 00 ale wszelkie bramy i furtki zamknięte.

 • czarna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2017 13:07 ~czarna

  Czy ktoś wie, kiedy basen będzie otwarty dla wszystkich? Kolejne miesiące mijają, a informacji o otwarciu wciąż nie ma.

 • MŻetor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 08:02 ~MŻetor

  pieniądz pieniądzem, lecz tutaj chodzi o brak konsekwencji, błąd popełnili już na wstępie projektanci, a potem tuszowanie błędów kosztem naszych pieniędzy przez radnych i prawników z urzędu, którzy nie potrafili odpowiednio sformułować umowy tak aby wykonawca generalny mógł poniósł bolesne konsekwencje, dlatego to tyle kosztuje.

  Koszt tego basenu jest wyższy o blisko 1/3 kwoty jaką Gmina powinna zapłacić.
  Dopóki nie będzie odpowiedzialności cywilnej na wyższych szczeblach to nie możemy liczyć na zmiany.
  Mało kto liczy się z publicznym pieniądzem. Taka mentalność

 • Han z solą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 17:02 ~Han z solą

  SZESNAŚCIE LAT trwała budowa i jeszcze przed otwarciem potrzebny jest remont…. Ech… czemu mnie to nie dziwi? Albo fuszera jak tu i nie tylko, albo durne blokowanie budowy jak z galerią handlową w Wilanowie i tak można wymieniać….

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 16:48 ~Nemo

  Mic~Mic

  Projektant -100% cena
  Wykonawca -100% cena

  Taki jest później tego efekt.
  :(
  PS>: W ogóle Polska to kraj 100%ceny -byle tanio, szybko i marnie...  Nie pisz głupot. To wszystko wynik odbioru przez przekupnych inspektorów nadzoru.

 • Wodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 15:28 ~Wodnik

  To jest chyba normalne, że ludzie pod prysznicem myją się pod prysznicem, będąc w stroju kąpielowym. Co myśleli, że ludzie będą się kąpać nago tam?

  Od lat chodzę na basen w Warszawie, i nigdy nie widziałem kogokolwiek, kto by się kąpał nago.

 • Ehhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 15:12 ~Ehhh

  rizek~rizek

  To są właśnie skutki polityki pieniądza, ogłośmy przetarg i wybierzmy najtańszego wykonawcę. Polska była i jest niestety pod wieloma względami dziadowska, podobnie jest z drogami i wieloma innymi inwestycjami.

  No Własnie to jeszczasy "bezprzetargowe" były:( co najwyzej forma konkursu .. typu kto da mniej :D

 • rizek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 14:33 ~rizek

  To są właśnie skutki polityki pieniądza, ogłośmy przetarg i wybierzmy najtańszego wykonawcę. Polska była i jest niestety pod wieloma względami dziadowska, podobnie jest z drogami i wieloma innymi inwestycjami.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 12:16 ~nick

  Oto Mokotów i jego urzędnicy. W tej ekipie jest naprawdę tylko kilka osób jest "na swoim właściwym miejscu". Reszta - brak umiejętności planowania, zarządzania projektami, itp. Przecież ten basen ktoś musiał zaprojektować, a któryś urzędas odebrać... Za to zarobki podinspektorów w mokotowskiej BAiSO niezmiennie na wysokim poziomie. 5800 PLN (wzięte z oświadczenia). Skandal!

 • ratownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 10:29 ~ratownik

  tak tak rodzice mają racje, nie otwierajcie tego basenu a jeśli już to najlepiej spuście wodę żeby dzieci się nie potopiły i nie doszło do tragedii bo to zagraża ich bezpieczeństwu.
  a tymczasem jeździcie z dziećmi na inne baseny w warszawie bo tam jest wszystko bezpieczne

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »