Informacje

24.06.2016 21:20 "Zwalczałem i zwalczał będę"

Bartelski pozwie Śpiewaka.
"Zachowuje się jak Lepper"

SERWISY:

"Za wszelką cenę chcą poniżyć mnie w oczach opinii publicznej, bo zwalczałem i zwalczał będę ich butny i oderwany od rzeczywistości zwykłych warszawiaków dogmatyzm" – pisze o aktywistach z Miasto Jest Nasze Wojciech Bartelski, były burmistrz Śródmieścia.

W czwartek informowaliśmy o tym, że Prokuratura Rejonowa na Śródmieściu wszczęła śledztwo dotyczące sprzedaży lokali użytkowych w tej dzielnicy. Śledczy zbadają, czy ceny nieruchomości zostały oszacowane prawidłowo, czy zaniżono ich wartość.

Wniosek w tej sprawie złożyli aktywiści z Miasto Jest Nasze, którzy ostro krytykują poprzednie władze Śródmieścia, na czele z byłym burmistrzem Wojciechem Bartelskim. – Dzielnica nie zdała egzaminu – mówił nam w czwartek rzecznik MJN Karol Perkowski.

Oskarża MJN o manipulację

Bartelski odbija piłeczkę. Nie zgadza się z zarzutami, które aktywiści kierują zarówno wobec niego, jak i dzielnicowych urzędników.

"To kłamstwo i cyniczna manipulacja działaczy organizacji Miasto Jest Nasze. Prokurator okręgowy odmówił wszczęcia śledztwa w tej sprawie, powołując się na argumentację niemal identyczną jak ja" – pisze w stanowisku wysłanym naszej redakcji.

Podkreśla, że sprawę przekazano do prokuratury niższego szczebla, ale tylko w zakresie nieprawidłowości dotyczącej wyceny lokali. Wycenę tą – jak tłumaczy dalej – wykonywał rzeczoznawca z zewnątrz, wyłoniony drogą przetargu.

Były burmistrz przekonuje, że zdaniem prokuratury, sama sprzedaż lokali nastąpiła zgodnie z procedurami. "Natomiast w zakresie rzekomego wprowadzenia w błąd radnych dzielnicy Śródmieście nieprawdziwą ceną lokalu podaną na wykazie (taki zarzut stawiał Jan Śpiewak – dop. red.), prokurator wyjaśnił Janowi Śpiewakowi jak należy czytać urzędowe wykazy lokali przeznaczonych do zbycia, gdyż ten pomimo zasiadania od dwóch lat w radzie nie zdołał tego pojąć" – punktuje Bartelski.

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy też Michała Dziekańskiego, rzecznika prokuratury okręgowej.

Dziekański poinformował, że zawiadomienie złożone w marcu przez MJN zostało przekazane do prokuratury regionalnej, ponieważ "dotyczyło przede wszystkim wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę m.st. Warszawy".

Natomiast prokuratura rejonowa w Śródmieściu – tak jak pisaliśmy – zajęła się jednym z wątków sprawy, który dotyczy poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych.

MJN jak Samoobrona?

Bartelski zapewnia, że dobrego imienia urzędu w Śródmieściu i jego pracowników, których dobierał pod względem "kompetencji i uczciwości, będzie bronił na równi ze swoim". Aktywistów miejskich ostro krytykuje. Śpiewaka porównuje do Andrzeja Leppera, a całe MJN do Samoobrony.

"Przyczyną dla której ludzie ci chcą za wszelką cenę poniżyć mnie w oczach opinii publicznej jest fakt, że zwalczałem i zwalczał będę ich butny i oderwany od rzeczywistości zwykłych warszawiaków dogmatyzm" – dodaje. Punktuje też obsesyjne zwalczanie wszelkich form ruchu samochodowego i bezrefleksyjny sprzeciw wobec tak potrzebnemu stolicy dogęszczania centrum miasta.

"W tym stanie rzeczy mój dialog z tymi panami będzie miał ciąg dalszy wyłącznie na sali sądowej" – podsumowuje.

Dzielnica straciła miliony?

Miejscy aktywiści twierdzą, że sprzedając lokale użytkowe po zaniżonych cenach, dzielnica naraziła mieszkańców na ogromne straty. Przykładem takiej transakcji była sprzedaż kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 16/18. Dzielnica sprzedała ją za nieco ponad milion dotychczasowemu najemcy, a ten dwa miesiące później odsprzedał ją na rynku za ponad 3 mln zł.

Podobne sytuacje miały miejsce na ulicy Ordynackiej 11 i Koszykowej 10. O sprawie pisaliśmy szerzej na tvnwarszawa.pl.

Jednym z postulatów MJN było wyciągnięcie konsekwencji wobec byłego burmistrza Śródmieścia. "Wojciech Bartelski dalej pełni prominentne funkcje w Platformie Obywatelskiej i samorządzie warszawskim. Jest wiceprezesem Tramwajów Warszawskich. Apelujemy do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o jego dymisję i odsunięcie od funkcji publicznych” – pisali w mediach społecznościowych.

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Demokrata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2016 21:32 ~Demokrata

  Czy osoby nazywające ruchy miejskie "szkodnikami" odwołują się do jakiejś koncepcji demokracji w której aktywność obywatelska jest czymś negatywnym? Jeśli mogę włożyć kij w mrowisko to zasugerowałbym, że demokracja jest właśnie takim systemem, w którym, ku niechęci wielu obywateli, nie można lekceważyć działalności polityczno-obywatelskiej (jeśli ten system ma dobrze funkcjonować). To w poprzednich systemach nie trzeba było (i nie można było) angażować się w politykę. Teraz gdzie można (i trzeba) ludzie deprecjonują aktywność w sferze publicznej. Ot pozorny paradoks o skrajnie negatywnych skutkach.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2016 18:34 ~qwerty

  Rządy PO to rządy złodziejstwa.
  Dlaczego powimo budowy każdego roku nowych mieszkań komunalnych, takich lokali jest coraz mniej?

 • Piekny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2016 13:42 ~Piekny Roman

  qwerty~qwerty

  Jak będzie wygladała Warszawa pod rządami aktywistów? Tak, jak Śródmieściu. Rzut na stołki, koalicja z PiSem, regres i rządy nieudaczników, którzy jedyne czego chcą, to "by było jak kiedyś".

  Ale kto mówi o dawaniu im władzy, oni są potrzebni tylko do patrzenia władzy na ręce i wyciągania brudów, NIC więcej.

 • Jasioo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2016 12:23 ~Jasioo

  Rodzina Śpiewaków wkrótce chyba zamieszka w sądzie. Co artykuł z którymś z nich, to rozprawa sądowa.

 • Guffi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2016 11:24 ~Guffi

  Piotr~Piotr

  MJN jest w tej chwili jedyną organizacją zasiadającą w radzie, której na tym mieście zależy.

  MJN i ZM to najwięksi szkodnicy w tym mieście.

 • suig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2016 11:08 ~suig

  "Przykładem takiej transakcji była sprzedaż kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 16/18. Dzielnica sprzedała ją za nieco ponad milion dotychczasowemu najemcy, a ten dwa miesiące później odsprzedał ją na rynku za ponad 3 mln zł."

  Te dwa zdania wyczerpują temat. Śpiewak ma rację.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2016 10:54 ~Piotr

  MJN jest w tej chwili jedyną organizacją zasiadającą w radzie, której na tym mieście zależy.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2016 10:38 SEBBAX

  qwerty~qwerty

  Kolejny stary kawaler bez stałego źrodła utrzymania... Jeden nam już wystarczy. Trzymajmy się z dala od całego klanu Śpiewaków - Jana, Pawła i Jakuba. Inaczej na rządach aktywistów jak Zabłocki na mydle

  aktywiści są dobrzy, bo dzięki nim wiele numerów wychodzi na światło dzienne - ale władzy nie wolno im dawać pod żadnym pozorem.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2016 10:37 SEBBAX

  to, że przekręty na nieruchomościach były robione - jest pewne. Nikt z obywateli nie ma pojęcia tylko na jaką to było skalę robione - bo światło dzienne ujrzał tylko wierzchołek góry... W jakiś sposób ludzie podorabiali się bajońskich majątków. liczę, że wszystkie te sprawki zostaną wyciągnięte spod dywanu i winni zwrócą pieniądze jakie Miasto straciło. Osobiście - przyjrzał bym się wszystkim zwrotom nieruchomości "spadkobiercom" itd. Mnie bardzo boli fakt, że Hotel Europejski - w najbardziej prestiżowym punkcie miasta niszczeje (choć ostatnio coś tam robią).
  Moim zdaniem prokuratura powinna zwrócić uwagę na ciekawą rzecz - bardzo wiele nieruchomości tuz przed zwrotem zostało świetnie wyremontowanych na koszt miasta...

 • Lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2016 09:17 ~Lolek

  Ja liczę na to ze dobiorą sie do każdego kto robił przekręty na nieruchomościach. Uczciwym obywatelom zakazali wykupywać mieszkania komunalne po zniżkach a tutaj proszę. Trzymam kciuki za MJN a jak będzie zbiórka na prawnika to z chęcią sie dorzucę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »