Informacje

06.09.2018 07:05 ocena prezesa tramwajów

Bartelski o tramwajach według Jakiego: 85 procent w planach, reszta - nietrafna

SERWISY:


Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki przedstawił plany rozbudowy linii tramwajowych o 69 kilometrów torów. Każdy z 13 pomysłów ocenił prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Wytknął, że większość znajduje się już w planach spółki, a autorską część koncepcji uznał za "niefortunną" i "nietrafną". "Troszkę nauki jeszcze przed Panem Ministrem" - stwierdził w swojej analizie.

Jak wylicza Bartelski, 85 procent tras zaplanowanych przez sztab Patryka Jakiego, to warianty, które są w przygotowaniu lub planach Tramwajów Warszawskich. A co za tym idzie są to trasy "przemyślane i przeliczone, co sprawia, że program nie jest w większości mrzonką". Jednak wobec pozostałych 15 procent autorskich propozycji kandydata, szef TW jest krytyczny. "Są niefortunne, bądź wręcz nietrafne i kontrowersyjne" - ocenił Bartelski.

Na załączonej wyżej mapce, Bartelski oznaczył trasy proponowane przez sztab Jakiego. Te zaznaczone na zielono są w przygotowaniu przez Tramwaje Warszawskie. Oznaczone kolorem żółtym oznaczają trasy planowane. Natomiast na czerwono podkreślone zostały propozycje, które zostały przez tramwajarzy przeanalizowane i odrzucone. Pozostałe pomysły, które nie podlegały nigdy analizom TW są na mapie zaznaczone kolorem czarnym.

>>POZNAJ SZCZEGÓŁY TRAMWAJOWYCH PROPOZYCJI PATRYKA JAKIEGO<<

Pięć tras ocenionych pozytywnie

Zacznijmy od propozycji tras, które Bartelski uznał za zgodne z planami Tramwajów Warszawskich. W sumie jest ich pięć.

Pierwsza z nich to tramwaj na Wilanów i Stegny. Ten miałby pojechać ulicami: Goworka, Spacerową, Sobieskiego - tu odnoga w św. Bonifacego do pętli Stegny, oraz dalej Sobieskiego, al. Rzeczypospolitej do pętli Wilanów. Trasa liczyłaby około 10 kilometrów.

Drugi pomysł oceniony pozytywnie to połączenie Mokotowa, Ochoty i Woli. Inwestycja nazwana roboczo "południową częścią Tramwajowej Obwodnicy Śródmieścia" (około 5,4 km) przebiegałaby Rakowiecką na odcinku od Puławskiej do alei Niepodległości, oraz od zbiegu Rakowiecka/Boboli, Rostafińskich, Żwirki i Wigury, Banacha do Pętli Banacha, kolejno Bitwy Warszawskiej 1920 r. - tu odnoga na Szczęśliwickiej do pętli Szczęśliwice, pod dworcem Zachodnim i oraz Tunelową, Prądzyńskiego do Ordona i dalej Ordona do Kasprzaka.

Trzecia to projekt obsługi tramwajowej mieszkańców Odolan. Zgodnie z planami Jakiego - zapewnić ma ją sześciokilometrowa linia przebiegająca od Ordona, projektowaną Nowo Prądzyńskiego do Gniewkowskiej i nią do pętli przy nowej zajezdni tramwajowej na Odolanach, oraz od Wolskiej i Sowińskiego do Gniewkowskiej.

Czwarty pomysł zgodny z pracami Tramwajów Warszawskich to linia na osiedle Ruda. Zaproponowana trasa przebiega od pętli Potocka ulicami: Mickiewicza, Rudzką, Klaudyny, Podleśną do pętli Gwiaździsta. Ma niecałe dwa i pół kilometra.

Ostatni pomysł, wobec którego Bartelski nie odniósł się krytycznie to przywrócenie tramwaju na Krakowskim Przedmieściu. Dekadę temu, podczas remontu ulicy, odkryto fragmenty przedwojennych torów, które przebiegały w tym miejscu. A kilka lat temu jedna z firm analitycznych stworzyła ranking potrzebnych tras. Linia między innymi przez Krakowskie Przedmieście znalazła się na tej liście. W projekcie Jakiego torowisko miałoby około 5,8 kilometra. Przebiegałoby od placu Unii Lubelskiej, dalej Bagatelą, Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Miodową, Bonifraterską do Międzyparkowej.

Osiem krytycznych ocen

Przejdźmy teraz do omówienia uwag Bartelskiego dotyczących ośmiu pozostałych projektów.

Jaki zaproponował połączenie Tarchomina z Żeraniem poprzez sześciokilometrową linię biegnącą wzdłuż Modlińskiej. Bartelski uznał, że północny łącznik z trasą na Nowodwory szlakiem Modlińskiej i Światowida jest zdumiewającym pomysłem. "Pan Jaki (lub jego ludzie) winien wiedzieć, że jest w konstrukcji wiaduktów w ciągu istniejącej Trasy Mostu Północnego specjalny obiekt stworzony po to, by pod mostem mógł przejechać tramwaj" - napisał szef TW. Dodał też, że rozwiązanie to wyklucza Trasę Mostu Północnego, na czym ucierpieliby mieszkańcy Białołęki.

Bartelski odniósł się krytycznie do planu połączenia tramwajowego Zielonej Białołęki. Ponad pięciokilometrowy odcinek ciągnąłby się od ronda Żaba, ulicą Św. Wincentego, Głębocką, trasą Olszynki Grochowskiej do osiedla Derby. Zaznaczył, że taki szlak jest planowany od dawna, jednak Patryk Jaki dociągnął trasę wyłącznie do ulicy Skarbka z Gór, zamiast do ulicy Zaułek, jak planują Tramwaje Warszawskie. "Zabrakło elementarnej znajomości topografii Białołęki" – stwierdził Bartelski.

Trzeci podawany w wątpliwość projekt to Tramwajowa Średnica Pragi. W ten sposób kandydat nazwał roboczo - połączenie Gocławia z Dworcem Wschodnim i rondem Żaba (około 7,2 km). Ta trasa przebiegałaby ulicami: Bora-Komorowskiego, Egipską, Międzynarodową, aleją Tysiąclecia, pod dworcem Wschodnim PKP, dalej aleją Tysiąclecia do ronda Żaba. Bartelski określił go jako "wyjątkowo niefortunny". Jego zdaniem sensownym elementem tego projektu jest odcinek między Grochowską i Kijowską. Kolejny fragment między Gocławiem a Grochowską, jak zauważa Bartelski, biegnie przez środek parku. "Odcinek północny, od Kijowskiej wzdłuż Szwedzkiej do ronda Żaba był w analizach, ale jest nieopłacalny. Ulica Szwedzka po prostu jest za wąska, żeby efektywnie wbudować w nią tramwaj. Nie obyłoby się bez wyburzeń tkanki praskiej" - podkreślił dyrektor Tramwajów Warszawskich.

Pomysły dla Mokotowa

Patryk Jaki przedstawił też projekt linii na Sielce i Siekierki (około 4,9 km). Przebiegałaby od skrzyżowania ze Spacerową, Belwederską, Sobieskiego, Gagarina, Polski Walczącej do Trasy Siekierkowskiej. Zdaniem Bartelskiego, poprowadzenie tej trasy broni się do miejsca, w którym przecina się z Trasą Siekierkowską. "Dalej to już ekstrawagancja. Linia obsługiwałaby ogrody działkowe i elektrociepłownię. Pomysł najwcześniej na rok 2040 i później" - podsumował.

Pomysł tramwajowego połączenia dla biurowej części Służewca prezes Bartelski ocenił jako dyskusyjny. Jak argumentował, przede wszystkim jest to linia kosztowna, a przez gęstą zabudowę w tej części miasta byłaby też kręta. Pogorszyłoby to warunki ruchowe w okolicy, które już teraz nie są uznawane za najlepsze. "Linia biegłaby w bliskiej strefie dojścia od istniejącej już, właśnie otwartej na nowo linii wzdłuż Marynarskiej" - zaznaczył Bartelski. Według projektu Jakiego, trasa miałaby około półtora kilometra długości. Przystanki ulokowane byłyby na ulicach: Wilanowskiej do zbiegu z Marynarską/Wołoską oraz przedłużeniu Woronicza, Racjonalizacji, Konstruktorską, Suwak do pętli Służewiec.

"Nieprzemyślany i niestaranny"

Bartelski uznał, że pomysł poprowadzenia linii tramwajowej do Raszyna jest nieprzemyślany, a sam projekt został wykonany niestarannie. Jako pierwszy problem dyrektor Tramwajów Warszawskich wskazał kwestie finansowe. Wcześniej pojawiały się propozycje, by gmina Raszyn sfinansowała infrastrukturę, a Warszawa zapewniła tabor i obsługę. Jak ocenia Bartelski koszt budowy odcinka raszyńskiego, to blisko 100 milionów złotych, co znacznie wykracza poza możliwości finansowe gminy. "Korespondowałem w tej sprawie z wójtem i ich propozycja ograniczała się do sfinansowania dokumentacji (2-3 procent wartości projektu) co pokazuje, że kompromis finansowy w tej sprawie jest niemożliwy" - podkreślił.

Dodał też, że trasa miałaby sens w wariancie dłuższym, niż propozycja Jakiego. Zaproponował on, by tramwaj wyruszył z P&R aleja Krakowska do pętli przy kościele w Raszynie. Zdaniem Szefa TW lina powinna kończyć się w Jankach, gdzie powstałby przy okazji parking P+R.

Tramwajowa Obwodnica Śródmieścia

Projekt połączenia Woli i Żoliborza, czyli zachodnia część Tramwajowej Obwodnicy Śródmieścia (około 6 km) wywołał mieszaną opinię Bartelskiego. Trasa miałaby biec od Dworca Zachodniego PKP, Tunelową, Krzyżanowskiego do Kasprzaka i dalej Płocką, Ostroroga, Kozielską, Elbląską, Ficowskiego do Powązkowskiej i dalej Krasińskiego do Broniewskiego. Z jednej strony, chwali on północną część projektu. "Ciekawa, nowatorska koncepcja do wykorzystania" – napisał. I dodał, że choć nie była analizowana przez tramwajarzy, może stanowić sensowne dopełnienie zachodniej części ringu. Za nieudany pomysł Bartelski uznał południowy fragment trasy, argumentując to tym, że nie warto dublować linii biegnącej szlakiem Skierniewicka/Młynarska.

Bartelski miał też zastrzeżenia do północnej części Tramwajowej Obwodnicy Śródmieścia, czyli połączenia Targówka z Żoliborzem. Zaproponowana trasa zaczęłaby się u zbiegu Wincentego z Matki Teresy z Kalkuty, dalej prowadziłaby do Odrowąża, wiaduktem nad stacją Warszawa Praga do Jagiellońskiej, mostem i ulicą Krasińskiego do Broniewskiego. Dyrektor TW przypomniał, że taka trasa jest w planach miasta, uwzględniona jako most samochodowo-tramwajowy. "Kandydat nie wyjaśnił roli mostu w jego wizji, co więcej we wcześniejszych wystąpieniach wskazywał na potrzebę szukania dla niego nowej lokalizacji, bo aktualna generuje niepotrzebne emocje" - podkreślił.

Na koniec Bartelski zwrócił uwagę na to, że Patryk Jaki nie zamieścił żadnych wyliczeń finansowych ani prognoz potoków ruchowych, choć dane te są publicznie dostępne.

kk/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2018 15:29 ~Anka

  A pisowski motłoch piszący tutaj ciągle wierzy że byleJaki wygra hahaha

 • Ikigai

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2018 07:29 ~Ikigai

  obywatel RP~obywatel RP

  Z danych archiwum SB
  na wpis Trzaskowskiego zareagował historyk i genealog Marek Jerzy Minakowski, "który przedstawił fakty o rodzinie matki kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy".
  "Pierwszym mężem Teresy Trzaskowskiej był Marian Ferster. Trzaskowska została synową Aleksandra i Władysławy Fersterów. Teściowa matki Rafała Trzaskowskiego była funkcjonariuszem UB. Z kolei stryj Władysławy Ferstrejowej, Bolesław Drobner, w latach 50. był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie. Przedtem był też ministrem PKWN i prezydentem Wrocławia" - cytuje historyka "Gazeta Polska".

  "Bratem Aleksandra był Karol Ferster, który wykreował postać Augusta Bęc-Walskiego - groteskowego reakcjonisty, wieloletniego bohatera z łamów Przekroju. Rysownik był członkiem PPR, a później PZPR" - przypomniano w artykule "Jak TW Justyna opowiadała SB o Tyrmandzie i Amerykanach".


  Sprawdź jeszcze czy przypadkiem funkcjonariuszem UB nie był stryjeczny wuj szwagra pierwszego męża matki Rafała Trzaskowskiego

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 17:19 ~Marcin  warszawiak~warszawiak

  a jaki to autorytet ten bartelski. Nieudacznik i zamieszany w wiele spraw jak był burmistrzem Śródmiescia, zły zarządca. Z powodu zlodziejskiej reprywatyzacji hgw i jego, niedlugo moze spowiedziewac sie wezwania do prokuratury. To on powiedział ze miejsce plebsu którego nie stac na czynsze i podatki stale podwyzszanych przez niego i kolezanke caryce hgw w ratuszu,jest na peryferiach a w jego dzielnicy jest miejsce dla bogatych. To przez niego wiele firm wyniosło sie ze Sródmiescia z powodu bardzo wysokich czynszów. Teraz ich miejsce zajmują urzędy. To jak został wyrzucony z burmistrza w nastepnej kadencji, zaraz oslodzila mu mieznajacemu sie na Tramwajach cieplą posadke hgw z ratusza. Dla mnie to zwykły karierowicz majacy w 4 literach mieszkańców tak jak PO zarządzane w warszawie przez hersztynie z Bankowego.
  Ząbek~Ząbek


  Zdecydowanie większy autorytet od ciebie. Argumentuje swoje racje i ocenia z doświadczenia swojego stanowiska zamiast rzucać błotem i uprzedzeniami. Teksty o złodziejach i podobne zostaw na gadki z innymi pisorami.
  Wesoły~Wesoły


  Niestety twój interlokutor ma rację, choćbyś nie wiem ile jadu tu wylał.


  a ty wesoly po % jestes? jaki pod plokiem VIPA postawil?

 • Ząbek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 16:10 ~Ząbek  warszawiak~warszawiak

  a jaki to autorytet ten bartelski. Nieudacznik i zamieszany w wiele spraw jak był burmistrzem Śródmiescia, zły zarządca. Z powodu zlodziejskiej reprywatyzacji hgw i jego, niedlugo moze spowiedziewac sie wezwania do prokuratury. To on powiedział ze miejsce plebsu którego nie stac na czynsze i podatki stale podwyzszanych przez niego i kolezanke caryce hgw w ratuszu,jest na peryferiach a w jego dzielnicy jest miejsce dla bogatych. To przez niego wiele firm wyniosło sie ze Sródmiescia z powodu bardzo wysokich czynszów. Teraz ich miejsce zajmują urzędy. To jak został wyrzucony z burmistrza w nastepnej kadencji, zaraz oslodzila mu mieznajacemu sie na Tramwajach cieplą posadke hgw z ratusza. Dla mnie to zwykły karierowicz majacy w 4 literach mieszkańców tak jak PO zarządzane w warszawie przez hersztynie z Bankowego.
  Ząbek~Ząbek


  Zdecydowanie większy autorytet od ciebie. Argumentuje swoje racje i ocenia z doświadczenia swojego stanowiska zamiast rzucać błotem i uprzedzeniami. Teksty o złodziejach i podobne zostaw na gadki z innymi pisorami.
  Wesoły~Wesoły


  Niestety twój interlokutor ma rację, choćbyś nie wiem ile jadu tu wylał.


  "Ma rację" bo ma rację?

  To ja też mam rację, bo mam rację. Argumentacja rządzi.

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 15:56 ~wars

  Były burmistrz warszawskiego Śródmieścia Wojciech Bartelski przeniósł gimnazjum z ul. Twardej na Mokotów, aby umożliwić mecenasowi Maciejowi M. przejęcie działki. Budynek stoi pusty, Maciej M. siedzi w areszcie, a burmistrz procesuje się z miejskimi aktywistami. – Bartelski wydał decyzję na gębę. Sam przyznał w sądzie, że nie miał odpowiednich dokumentów. Liczę, że Trzaskowski doprowadzi do jego dymisji – mówi nam radny Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.


  Dawno bartelski powinien siedziec.

 • obywatel RP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 15:53 ~obywatel RP

  Z danych archiwum SB


  na wpis Trzaskowskiego zareagował historyk i genealog Marek Jerzy Minakowski, "który przedstawił fakty o rodzinie matki kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy".

  "Pierwszym mężem Teresy Trzaskowskiej był Marian Ferster. Trzaskowska została synową Aleksandra i Władysławy Fersterów. Teściowa matki Rafała Trzaskowskiego była funkcjonariuszem UB. Z kolei stryj Władysławy Ferstrejowej, Bolesław Drobner, w latach 50. był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie. Przedtem był też ministrem PKWN i prezydentem Wrocławia" - cytuje historyka "Gazeta Polska".

  "Bratem Aleksandra był Karol Ferster, który wykreował postać Augusta Bęc-Walskiego - groteskowego reakcjonisty, wieloletniego bohatera z łamów Przekroju. Rysownik był członkiem PPR, a później PZPR" - przypomniano w artykule "Jak TW Justyna opowiadała SB o Tyrmandzie i Amerykanach".


 • motR1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 15:35 ~motR1

  Witold~Witold

  Liczę na to, że Bartelski pierwszy zrezygnuje jak Patryk Jaki zostanie prezydentem Warszawy. Chyba że tak jak jego poprzednik, będzie się układał z każdym prezydentem, aby tylko nie stracić dobrze płatnego stołka.

  Mam nadzieję, że po wyborach cały biurowiec na Skierniewickiej zapełniony krewnymi i znajomymi warszawskiej PO zostanie przez Jakiego wyczyszczony.

 • Witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 14:42 ~Witold

  Liczę na to, że Bartelski pierwszy zrezygnuje jak Patryk Jaki zostanie prezydentem Warszawy. Chyba że tak jak jego poprzednik, będzie się układał z każdym prezydentem, aby tylko nie stracić dobrze płatnego stołka.

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 14:20 ~Wesoły


  warszawiak~warszawiak

  a jaki to autorytet ten bartelski. Nieudacznik i zamieszany w wiele spraw jak był burmistrzem Śródmiescia, zły zarządca. Z powodu zlodziejskiej reprywatyzacji hgw i jego, niedlugo moze spowiedziewac sie wezwania do prokuratury. To on powiedział ze miejsce plebsu którego nie stac na czynsze i podatki stale podwyzszanych przez niego i kolezanke caryce hgw w ratuszu,jest na peryferiach a w jego dzielnicy jest miejsce dla bogatych. To przez niego wiele firm wyniosło sie ze Sródmiescia z powodu bardzo wysokich czynszów. Teraz ich miejsce zajmują urzędy. To jak został wyrzucony z burmistrza w nastepnej kadencji, zaraz oslodzila mu mieznajacemu sie na Tramwajach cieplą posadke hgw z ratusza. Dla mnie to zwykły karierowicz majacy w 4 literach mieszkańców tak jak PO zarządzane w warszawie przez hersztynie z Bankowego.
  Ząbek~Ząbek


  Zdecydowanie większy autorytet od ciebie. Argumentuje swoje racje i ocenia z doświadczenia swojego stanowiska zamiast rzucać błotem i uprzedzeniami. Teksty o złodziejach i podobne zostaw na gadki z innymi pisorami.


  Niestety twój interlokutor ma rację, choćbyś nie wiem ile jadu tu wylał.

 • Ząbek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 13:08 ~Ząbek

  warszawiak~warszawiak

  a jaki to autorytet ten bartelski. Nieudacznik i zamieszany w wiele spraw jak był burmistrzem Śródmiescia, zły zarządca. Z powodu zlodziejskiej reprywatyzacji hgw i jego, niedlugo moze spowiedziewac sie wezwania do prokuratury. To on powiedział ze miejsce plebsu którego nie stac na czynsze i podatki stale podwyzszanych przez niego i kolezanke caryce hgw w ratuszu,jest na peryferiach a w jego dzielnicy jest miejsce dla bogatych. To przez niego wiele firm wyniosło sie ze Sródmiescia z powodu bardzo wysokich czynszów. Teraz ich miejsce zajmują urzędy. To jak został wyrzucony z burmistrza w nastepnej kadencji, zaraz oslodzila mu mieznajacemu sie na Tramwajach cieplą posadke hgw z ratusza. Dla mnie to zwykły karierowicz majacy w 4 literach mieszkańców tak jak PO zarządzane w warszawie przez hersztynie z Bankowego.


  Zdecydowanie większy autorytet od ciebie. Argumentuje swoje racje i ocenia z doświadczenia swojego stanowiska zamiast rzucać błotem i uprzedzeniami. Teksty o złodziejach i podobne zostaw na gadki z innymi pisorami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »