Informacje

08.01.2017 15:25 "zwłaszcza dzieciom i osobom starszym"

"Bardzo zła jakość powietrza. Zalecamy nie wychodzić"

SERWISY:

Dobowe normy zanieczyszczenia powietrza nie zostały przekroczone, dlatego Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie wprowadza alertu smogowego. Ale jego przedstawiciel przyznaje, że jakość powietrza jest bardzo zła, dlatego w niedzielę radzi zostać w domu.

- Polskie normy alarmowe (dobowe - red.) nie zostały jeszcze przekroczone. Jednak korzystając z jednogodzinnych indeksów jakości powietrza możemy powiedzieć, że mamy jego bardzo złą jakość, dlatego zalecamy nie wychodzić na zewnątrz, zwłaszcza dzieciom i osobom starszym. Posiedźmy w domu - mówił reporterce TVN24 Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Pogoda nie pomaga

Na utrzymujący się nad miastem wpływa pogoda.

- Jest mróz, bardzo zimno. Dodatkowo mamy wyż w południowo-wschodniej Polsce, który utrudnia rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Ludzie ogrzewają się węglem, drewnem, niestety często dorzucają do tego odpady, to powoduje duże zanieczyszczenie powietrza. Taka pogoda sprawia, że wszystko zostaje na miejscu. W dzielnicach Warszawy, gdzie ogrzewamy się indywidualnie będzie to wręcz czuć i widać. W centrum nie będzie zapachu, ale zanieczyszczenie także występuje - tłumaczył Klech.

Co na truje?

Przedstawiciel WIOŚ radził, aby obserwować mapy zanieczyszczenia powietrza na stronie WIOŚ (obecnie nie działa) czy z użyciem aplikacji (kilka miesięcy temu urzędnicy krytykowali ich nierzetelność). Jeżeli widzimy, że kolor robi się coraz ciemniejszy, aż do czerwonego, należy rozważyć pozostanie w domu.

To, co nas truje może mieć różny skład, w zależności od dzielnicy. - To mieszanina różnych substancji. W centrum Warszawy będzie więcej pyłów pochodzących z samochodów, tlenków azotu, który emitowany jest w czasie spalania. Natomiast w obszarach gdzie jest niska emisja, czyli ogrzewanie to będą m.in. pyły zawieszone, a w nich szereg substancji, zazwyczaj rakotwórczych, które powstają w procesie niepełnego spalania. Trudno wskazać, jakie to substancje, bo wszystko zależy od tego, co kto wrzuci do pieca i w jakiej temperaturze to spali - wyjaśniał Tomasz Klech.

Spóźnione alarmy

Przedstawiciel WIOŚ przyznał, że w Polsce normy alarmowe są wyższe niż w niektórych krajach europejskich, natomiast roczne są takie same. - Dzięki temu możemy się porównywać. Niestety Polska jawi się jako czerwona plama na mapie Europy - podkreślił.

Paradoks polskiej sytuacji polega na tym, że aby ogłosić alarm, musi minąć doba. W tym czasie oddychamy smogiem.

- Kiedy przekroczone jest 200 mikrogramów średniodobowe, wtedy informujemy o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego, który wynosi 300 mikrogramów. To poziom zanieczyszczenia, kiedy przy jednorazowym wyjściu z domu, mogą nam grozić konsekwencje zdrowotne - tłumaczy Klech.

Te rozwiązania krytykował antenie TVN24 Jakub Jędrek z Polskiego Alarmu Smogowego.  - Własnym nosem poczułem, jak złe jest powietrze. Nawet w centrum Warszawy, gdzie na ogół jest lepiej niż na południu. Poziomy informowania i alarmowania są w Polsce wyjątkowo wysokie. Mimo tego, co dzieje się za oknem, nie dowiadujemy się o tym, że sytuacja jest zła – zauważył.

Jak dodał, być może dowiemy się o tym dopiero następnego dnia - tylko pod warunkiem, że poziom pyłów przez cała dobę będzie przekraczał 200. – Więc najczęściej nie dowiadujemy się o tym w ogóle – skonstatował.

Zdaniem działacza PAS, problem smogu jest bardzo duży, a polskie władze robią niewiele, aby go rozwiązać. Jest jednak pewien pozytywny aspekt. - Od czterech lat obserwujemy znaczący wzrost świadomości społecznej i przede wszystkim zainteresowanie mediów - podsumował.

skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ciekawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 23:31 ~ciekawski

  A skąd pochodzi powietrze w mieszkaniach i co je tak dobrze filtruje, że bezpiecznie jest siedzieć w domach?

 • ciamcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 22:10 ~ciamcia

  na obrzeżach warszawki króluje stare budownictwo jednorodzinne, wieczorami smród jest taki że pranie rozwieszone śmierdzi spalonym plastikiem, w nocy jak palą śmieci spać się nie da najgorzej jest w Wawrze - tam gdzie największe poparcie ma pis... przypadek? chyba nie beton mentalny daje znać o sobie na każdej płaszczyźnie funkcjonowania...

 • maciecochcieliście

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 21:21 ~maciecochc…

  Pięć lat temu nazywaliście nas eko-oszołomami i ganialiście z widłami. To teraz macie pożar w burdelu :>

 • Andre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 21:12 ~Andre

  Niby margines, a jednak swąd czuć tak że nie można okna otworzyć (Bemowo 3). A są tylko dwa rzędy domów jednorodzinnych i "bliźniaków".


  Andre~Andre

  W dzień było na Bemowie powietrze znośne, swąd zaczyna się wieczorem, gdy nikt nie zobaczy czarnego dymu z komina...
  Trzeba zrobić drona z kamerą termowizyjną, który będzie latał w nocy i pobierał próbki dymu. A potem walić takie kary, żeby właścicielom domów jednorodzinnych odechciało się oszczędzać na opale i wywozie śmieci, przepuszczając je przez komin!
  jam~jam

  Taaa strasznie dużo masz tych domów na Bemowie które same się grzeją, to jest margines.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 19:59 ~jam

  Andre~Andre

  W dzień było na Bemowie powietrze znośne, swąd zaczyna się wieczorem, gdy nikt nie zobaczy czarnego dymu z komina...
  Trzeba zrobić drona z kamerą termowizyjną, który będzie latał w nocy i pobierał próbki dymu. A potem walić takie kary, żeby właścicielom domów jednorodzinnych odechciało się oszczędzać na opale i wywozie śmieci, przepuszczając je przez komin!

  Taaa strasznie dużo masz tych domów na Bemowie które same się grzeją, to jest margines.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 18:53 ~Piękny Roman


  ciocia dobra rada~ciocia dobra rada

  Należy zaopatrzyć się w maseczki przeciwpyłowe . Koszt niewielki a zdrowie jest najważniejsze.
  naiwni~naiwni

  I co one zatrzymają? Złudzenia że się zabezpieczasz?
  To tak samo skuteczne, jak prezerwatywa z papierowej chusteczki :)

  Napełniają kieszeń producentowi i sprzedawcy tych maseczek.
  Dobry marketing się liczy.

 • NORMAL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 18:52 ~NORMAL

  NO TAK . RZAD NIE MA PEWNIE PIENIEDZY NA POMOC NORMALNYM UMYSLOWO ABY WYMIENILI SWOJE SMIECIOWE PIECE NA GAZOWE , ALE SZMAL ZAWSZE MA DLA WATYKANSKICH OBIBOKOW I NIEROBOW OGLUPIAJACYCH SPOLECZENSTWO MITOLOGIA !!!

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 18:24 ~Antek

  Przypominam, że kiedy ostatnio badano problem, to okazało się, że więcej niż połowa zanieczyszczeń powietrza w Warszawie pochodzi nie z miasta tylko z okolic - głównie za sprawą ogrzewania za pomocą starych pieców, węglem lub po prostu odpadkami.

  I to nie tylko tutaj - dalsza rodzina opowiadała mi, jak u nich w mieście, kiedy zlikwidowano wysypisko i ustanowiono obowiązkowy wywóz śmieci, to codziennie około 5/6 wieczorem trzeba było zamykać okna, bo z każdego komina walił gęsty, śmierdzący dym.

  Palący nie widzą problemu i od tego należałoby zacząć.

 • Śródmieszczak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 18:18 ~Śródmieszczak

  O ironio. Człowiek przeprowadził się z rodzinnego Śródmieścia na warszawskie Zacisze aby odpocząć od centrum miasta a się okazuje, że na Śródmieściu jest "zdrowsze" powietrze niż na granicach Warszawy i Ząbek. Ehhhh

 • Hanna GW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 18:10 ~Hanna GW

  Nie wychodźcie z domów, wasze szyby najlepiej filtrują powietrze!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »