Informacje

25.06.2014 13:20 minister o "golgota picnic"

"Bardzo bym chciała, żeby w Polsce nikt nie próbował przywrócić cenzury"

SERWISY:

Kontrowersje wokół spektaklu "Golgota Picnic" skomentowała w środę nowa minister kultury Małgorzata Omilanowska. - Najważniejsza jest autonomia twórców, prawo do wypowiedzi artystycznej, wolność słowa i prawo organizatorów do programowania działań artystycznych- powiedziała.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oceniła, że sprawa spektaklu jest "bardzo poruszająca społecznie".

- Jesteśmy wolnym, demokratycznym krajem. Mamy zapisy w kodeksie karnym, które chronią obywateli przed nieuprawnionymi i niezgodnymi z prawem działaniami, także artystów. Można je wykorzystać, jeśli ktoś czuje się dotknięty. Ale nie można pozbawiać artystów, twórców kultury ich autonomii i prawa do wypowiedzi – wyjaśniała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Omilanowska.

"Bardzo bym chciała, żeby w Polsce nikt nie próbował przywrócić cenzury"

Minister kultury zapewniła, że stoi na tym samym stanowisku co jej poprzednik, Bogdan Zdrojewski. - Najważniejsza jest autonomia twórców, prawo do wypowiedzi artystycznej, wolność słowa i prawo organizatorów, kuratorów wystaw, do programowania działań artystycznych - zgodnie z ich sumieniem i wolą - przy świadomości istnienia takich, a nie innych, zapisów prawa karnego - podkreśliła.

- Nie widzę miejsca dla cenzury prewencyjnej i nie wyobrażam sobie, żeby kiedykolwiek w Polsce można było zapobiec wydarzeniu artystycznemu tylko dlatego, że ktoś - nie znając treści wydarzenia - protestuje przeciwko niemu – twierdziła.

- Bardzo bym chciała, żeby w Polsce nikt nie próbował przywrócić cenzury- dodała.

"Rozumiem obawy i lęki autora"

Omilanowska zwróciła też uwagę, że rozmawiała o zaistniałej sytuacji z Michałem Merczyńskim,  dyrektorem Malta Festival. - Rozumiem jego obawy i lęki. Jest człowiekiem, który ponosi odpowiedzialność za całą imprezę, a nie tylko za to, żeby wydarzenia doszły do skutku; także za to, żeby ludzie, którzy będą w nich uczestniczyli wyszli z tego z pozytywnymi wrażeniami, ale co najważniejsze - z życiem i zdrowiem. Merczyński nie miał gwarancji, że spektakl nie wywoła sytuacji, która może kosztować czyjeś życie, zdrowie lub utratę mienia - zaznaczyła.

Spektakl pokażą w całej Polsce?

O włączenie się do oddolnej inicjatywy zorganizowania w całym kraju "Pikniku Golgota" - akcji polegającej na pokazach filmowych odwołanego spektaklu Rodriga Garcii, czytaniu tekstu, spotkaniach i dyskusjach - zaapelował Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W akcję zamierzają się włączyć teatry w całej Polsce. W Poznaniu w piątek na Placu Wolności zapowiedziano grupowe czytanie sztuki, projekcje i odczyty zaplanowano też m.in. w Lublinie, Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy, Wałbrzychu i Wrocławiu.

W Warszawie Teatr Studio przygotowuje czytanie scenariusza "Golgota Picnic" na placu Defilad. TR Warszawa planuje pokaz rejestracji filmowej przedstawienia - w piątek w siedzibie przy Marszałkowskiej 8.

Artyści piszą list do prezydenta

Podpisywanie listu otwartego do prezydenta Bronisława Komorowskiego zainicjował ruch społeczny Obywatele Kultury. "Wolność słowa i poglądów, wolność ekspresji artystycznej i wolność kultury – fundamenty demokratycznego, wolnego państwa – są dziś bardzo poważnie zagrożone, ponieważ ludzie, którzy gotowi są użyć przemocy, by zdławić wolność słowa i ekspresji artystycznej, chcą decydować o kształcie publicznej dyskusji i o naszych sumieniach. Artyści stracili prawo do swobody wypowiedzi artystycznej, a tym samym powaga państwa została zakwestionowana i podważona" - czytamy w liście, pod którym do tej pory podpisało się prawie 8 tys. osób.

- Bardzo uważnie wsłuchuję się w słowa protestu, znam treść listu wystosowanego przez Obywateli Kultury. Jako minister nie uważam, żeby to był moment, w którym powinnam w jakikolwiek sposób ingerować w podejmowane przez artystów działania. Jestem natomiast przekonana, że to co obserwujemy jest dobrym przykładem tego, jak Polacy potrafią zaznaczyć swoją obecność w kulturze. Wiem, że w całej Polsce odbędą się prezentacje sztuki Rodrigo Garcii; myślę, że rozmowa na temat wartości tej sztuki będzie miała właściwy sens dopiero wtedy, kiedy obejrzą ją zainteresowani i podejmą z nią polemikę - oceniła Omilanowska.

Kontrowersje wokół "Golgota Picnic"

Spektakl argentyńskiego reżysera Rodrigo Garcii miał być pokazany 27 i 28 czerwca w ramach odbywającego się w stolicy Wielkopolski Malta Festival Poznań. Przeciwko jego wystawieniu zaprotestowały m.in. środowiska katolickie. W ubiegły piątek organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu spektaklu. Dyrektor Malta Festival Michał Merczyński wyjaśnił wówczas, że decyzja została podjęta „z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla widzów, aktorów, postronnych osób, a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania”. Według zapowiedzi protesty mogły zgromadzić nawet 30 tys. osób.

Sztuka "Golgota Picnic" pokazywana była m.in. w Brazylii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech. We Francji spektakl spotkał się z protestem środowisk chrześcijańskich. W Polsce krytycznie wypowiadali się o nim m.in. posłowie PiS i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

>> Czytaj więcej na tvn24.pl <<<

PAP/ bf/mz/ jsy

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kasiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 18:53 ~kasiek

  A ja bym chciała aby nie obrażano moich uczuć i wartości religijnych, gdyby to tyczyło się Isalmu zaraz byłoby głośno, skandalicznie, nietolerancyjnie, zahaczyło by się jeszcze o jakiś proces itp.
  Ale nami katolikami można pomiatać, można kpić z naszych wartości i udawać, że nic się nie dzieje. Niby demokratyczne, tolerancyjne państwo jakim jest Polska - skandal i obłuda jak dla mnie!!!!

 • munio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 12:09 ~munio

  "Najważniejsza jest autonomia twórców, prawo do wypowiedzi artystycznej, wolność słowa i prawo organizatorów, kuratorów wystaw, do programowania działań artystycznych - zgodnie z ich sumieniem i wolą - przy świadomości istnienia takich, a nie innych, zapisów prawa karnego" - mówi pani minister.

  Nie tak dawno ktoś próbował pokazać wystawę antygejowską. Media określiły ją jako coś "porażającego".

  No więc jak jest z tą autonomicznością twórców. Wolno wypowiadać się ale zgodnie z ogólnie przyjętą poprawnością polityczną. Jeśli antygender jest mową nienawiści to antykatol już nie?

 • hhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 11:42 ~hhh

  ragefox~ragefox

  Jeżeli robiliby to za swoje pieniądze to ok. Jednak ci artyści (aż dziw że wstrzymałem się przed cudzysłowiem) żyją z dotacji z Ministerstwa Kultury czy_jak_to_się_teraz_nazywa a więc za moje i ja sobie nie życzę.

  Min Kultury dopiero co podsypało świętą wyciskarkę do cytrusów z Wilanowa, na jakiś 6 baniek i to jest w porządku, że opłaca się koleją świątynię/ muzeum?

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 11:41 ~hops

  troll ejbustroll ejbus

  Bardzo bym chcial by nikt nie kaleczyl moich uczuc religijnych i by Polacy na te zniewagi reagowali jak muzulmanie.
  By dac im szanse spektakl powinien sie odbyc.

  zmuszono Cie na ten spektakl? puszczono Ci go w publicznej telewizji? no więc o co się unosisz ze swoimi uczuciami, które swoją drogą próbujecie wszystkim narzucić?

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 17:00 ~aaaa

  Potrzebna jest cenzura, żeby bronić nas przed rozmaitym oszołomstwem, którego wokół coraz więcej.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 09:48 ~Xavery

  ragefox~ragefox

  W Polsce jest (podaję za wujaszkiem google) 90% katolików Jeżeli 90% z nich nie chce aby ich wiara była obrażana to zostaje ca. 81% przeciw. Jeżeli pozostali Polacy to lewacy a 1 % z nich taka sztuka obraża to przeciwników jest 82%, za 10% a z 8% wstrzymało się.


  Wyliczenia na takim poziomie prowadzą też niektórych do wniosku, że jak będą płacili 2zł/l benzyny a 200zł za byle jaką wizytę u lekarza to więcej na tym zyskają i w konsekwencji głosują na takie dziwne byty jak JKM...:/

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 09:45 ~Xavery

  Piotr82~Piotr82

  Te 90% katolikow mozna zobaczyc...w wielki piatek w mc donaldzie i wieczorem w klubach/dyskotekach...90% to moze jest..ochrzczonych....ale nie katolikow


  Otóż to. Ta obłudna teza o 90% katolików jest używana instrumentalnie przez kler i osoby się mu wysługujące dla uzasadnienia realizacji swoich partykularnych interesów w sferze publicznej. Tymczasem, ten sam kler w sposób mniej lub bardziej bezpośredni (np. w konfesjonałach) odmawia uznania za osoby wierzące znacznej ilości spośród tych 90% rzekomych katolików. Reasumując - jest 90% katolików kiedy jest to wygodne w propagandzie, nie jesteś katolikiem - kiedy trzeba delikwenta zdyscyplinować i postawić do pionu w posłuszeństwie wobec kleru.
  Faryzejska obłuda i tyle.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 09:20 ~jar  ragefox~ragefox

  Jeżeli robiliby to za swoje pieniądze to ok. Jednak ci artyści (aż dziw że wstrzymałem się przed cudzysłowiem) żyją z dotacji z Ministerstwa Kultury czy_jak_to_się_teraz_nazywa a więc za moje i ja sobie nie życzę.
  ahun~ahun

  Idiotyczny argument!Bo CHCĄ to zobaczyć ludzie,którzy też płacąpodatki-i ZA ICH PIENIĄDZE-są dotowani ci artysci;a Ty-zachowujesz się tak ,jakbyś SAM płacił-komukolwiek!Co do "obrazy uczuć religijnych"-tyo..religijnych ludzi-nikt do oglądania nie zmusza!Jeśli niereligijni uważają coś za sztkę-to mają prawo to sobie oglądać,jeśli ktośkolwiek chce to wystawić i zagrać!WAS NIKT NIE ZMUSZA do oglądania!Nawet nie wiecie co to jest-tylko Wasz argument-"NIE BO NIE"! Jest demokracja i "KAŻDY MA PRAWO"! Was nikt nie zmusza...Możecie udawać,że tego nie ma..:-)

  ragefox~ragefox

  W Polsce jest (podaję za wujaszkiem google) 90% katolików Jeżeli 90% z nich nie chce aby ich wiara była obrażana to zostaje ca. 81% przeciw. Jeżeli pozostali Polacy to lewacy a 1 % z nich taka sztuka obraża to przeciwników jest 82%, za 10% a z 8% wstrzymało się. To wystawienie tej sztuki to nie jest demokracja. To tyrania.

  czy ty czytasz jakieś książki,czy tylko oglądasz tv trwam,republika,tvn czy inne propagandy?
  a skoro jesteś za demokracja,to dla czego nie uznajesz jej w kościele?ty nie masz wpływu na wybory!TO CI PASUJE HIPOKRYTO!90% kat.to jest na papierze,bo w cwany sposób sobie kościół wymyślił żeby chrzcić niemowlaki!MYŚL.

 • olam3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 08:49 olam3

  obraza uczuć religijnych?co to takiego?bo dla mnie to zachowanie księży którzy pod przykrywką wiary wyłudzają kase od głupich i naiwnych bądż wierzących .Ksiądz powiedział tak;a ze spraw organizacyjnych to już rodzice,może być tak lub w kopercie-a była to tylko msza w pierwszą rocznice komuni świętej....

 • olam3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 08:37 olam3

  kler i wierni do kościoła i tam lepiej zróbcie coś żeby pozbyć się pedofili i znieść celibat a nie żyć w zakłamaniu a reszta ludzi niech idzie na przedstawienie.
  To że chodzisz do kościoła co niedziele i dajesz na tace ,to jesteś wielkim katolikiem?A jaki jesteś na codzień? Cofnij się wstecz i przypomnij sobie swoje czyny a jeszcze lepiej pójdż na tę sztukę ,obejrzyj,zrozum i dopiero się wypowiedz.Bo ja wierzę w boga,a dzięki takiemu nagłośnieniu to mam wielką ochote zobaczyć to przedstawienie i przekonać się na własne oczy o co chodzi,a nie z góry zakładać WINNY,KARA ŚMIERCI...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »