Informacje

07.06.2018 13:15 miała 81 lat

Barbara Wachowicz-Napiórkowska nie żyje

SERWISY:

Pisarka, publicystka, honorowa obywatelka Warszawy. Barbara Wachowicz-Napiórkowska zmarła w czwartek w Szpitalu Praskim.

"Z głębokim bólem zawiadamiam, że w dniu dzisiejszym o godz. 10:20 zmarła śp. Barbara Wachowicz-Napiórkowska" - czytamy w komunikacie przesłanym redakcji tvn24.pl przez wieloletnią przyjaciółkę pisarki - Danutę Jakubowską.

Urodzona w Warszawie w 1937 roku Wachowicz była absolwentką Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium historii i teorii filmu łódzkiej filmówki.

Zasłynęła przede wszystkim książkami propagującymi patriotyzm i biografiami wielkich Polaków: Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Żeromskiego czy Kościuszki. Stworzyła także serię "Wierna Rzeka Harcerstwa", w której opisywała najważniejsze postaci polskiego ruchu harcerskiego.

Była również autorką scenariuszy filmowych i telewizyjnych, audycji radiowych, wystaw, widowisk scenicznych.

Odznaczona, uhonorowana

W 2006 roku, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Wachowicz została wyróżniona Honorowym Obywatelstwem miasta stołecznego Warszawy. W 1997 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski przyznał jej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Została doceniona również przez polskie dzieci. Otrzymała od nich Order Uśmiechu.

Wachowicz-Napiórkowska za swoją twórczość i działalność została wyróżniona również Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Nagrodą Województwa Wielkopolskiego.

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy radni uczcili jej pamięć minutą ciszy. Z kolei prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała na Twitterze: "Z głębokim bólem zawiadamiam, że dziś o godz. 10.20 zmarła Barbara Wachowicz-Napiórkowska.  Pisarka polskiego losu. Honorowa Obywatelka Warszawy. Autorka książek, wystaw, spektakli. Dama Orderu Uśmiechu, niezliczonych orderów państwowych i medali. Zasłużona dla harcerstwa".

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

Zdjęcie na stronie głównej: Leszek Szymański / PAP

tmw/kw/now

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Grażyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2018 20:42 ~Grażyna

  Uwielbiała fioletowy kolor . Zawsze jej ubranie był tego koloru

 • Agnieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 15:04 ~Agnieszka

  Dzięki książkom p. Barbary Wachowicz nauczyłam się lubić i cenić historię, Książka o " Mariach jego życia ", czyli o wszystkich żonach Henryka Sienkiewicza na zawsze została mi w pamięci, podobnie jak o Marusi, Rosjance, drugiej żonie Jana Kasprowicza, która zastąpiła w jego sercu niewierną Jadwigę. Niech autorka tych świetnych biografii spoczywa w pokoju.

 • Wieczny odpoczynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 14:55 ~Wieczny odpoczynek

  Studiowałem W ASP razem z jej ś.p. mężem, Józefem " Ziutkiem " Napiórkowskim. Cóż to był za uroczy człowiek ! Był z zawodu scenografem, odnosił sukcesy, niestety, zmarł bardzo młodo. Teraz oboje TAM się spotkają.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »