Informacje

13.04.2011 20:08 WOJEWODA VS. KONSERWATOR

Barbara Jezierska odwołana?
Społecznicy walczą dalej

Decyzja o odwołaniu wojewódzkiej konserwator zabytków już zapadła i czeka tylko na podpis wiceministra kultury - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Ministerstwo zaprzecza, a organizacje pozarządowe nie składają broni i zapowiadają walkę w obornie urzędniczki.

- To jest gwałt na demokracji! - tak na wiadomość o odwołaniu wojewódzkiej konserwator zabytków reaguje Janusz Sujecki, znany obrońca warszawskich zabytków z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK. - Nie zostawimy tego w ten sposób - dodaje oburzony.

Decyzja czeka na podpis?

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl, decyzja o odwołaniu Barbary Jezierskiej już zapadła, o czym sama zainteresowana została już poinformowana. Dokument czeka tylko na podpis ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Oficjalnie ministerstwo zaprzecza: - Nie ma takiej decyzji - ucina rozmowę rzecznik ministerstwa Maciej Babczyński.

- Może jest, może nie ma. Póki nie ma podpisu, papier zawsze można wrzucić do niszczarki - zauważa Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Politolog i samorządowiec związany z Platformą Obywatelską jest zaangażowany w obronę Barbary Jezierskiej. Wojewódzka Konserwator Zabytków od wielu miesięcy jest w sporze ze swoim przełożonym, wojewodą Jackiem Kozłowskim.

Kozłowski zarzuca jej, że nie dostatecznie wypełnia swoje obowiązki. Już kolejny raz złożył w ministerstwie wniosek o jej odwołanie, twierdząc że nie widzi możliwości dalszej współpracy.

Społecznicy listy piszą

Tej oceny nie podzielają jednak społecznicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, które opiekują się zabytkami. Ich zdaniem, Barbara Jezierska jest najlepszym wojewódzkim konserwatorem zabytków na Mazowszu (poprzedni odchodzili ze stanowisk w atmosferze skandali, które wybuchały po tym, jak godzili się na rozbiórki zabytków).

Pod koniec marca przedstawiciele 34 organizacji, między innymi Stowarzyszenia Architektów Polskich, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, organizacji z Czerska, Józefowa, Konstancina, Sulejówka, Magdalenki, Kampinosu, Zalesia, Milanówka, Podkowy Leśnej czy Modlina podpisali się pod apelem do ministra Zdrojewskiego w obronie Jezierskiej.

>> PRZECZYTAJ APEL ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH <<

- Z mojej rozmowy w ministerstwie wynika, że ostateczna decyzja ma zapaść za kilka dni. Mam nadzieję, że będzie pozytywna - informuje Kostrzewa-Zorbas, który także podpisał się pod apelem.

1/3

Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl

2/3

Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl

3/3

Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl

 • Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl
 • Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl
 • Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl
>

Bartłomiej Frymus
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Konst

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 00:18 ~Konst

  "A te stowarzyszenia to sobie mogą gadać co chcą" - takie zdanie mogła zrodzić tylko mentalność autokratyczna i totalitarna, typowa dla formacji rządzących u kresu władzy jak PO. Już niedługo będziecie na kolanach błagać "te stowarzyszenia", ich członków i sympatyków o głosy w wyborach do sejmu i senatu. Figa! Zerwijcie sobie kokosa z plastikowej palmy na "Rądzie de Gola".

 • róża_żoliborska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 22:42 ~róża_żoliborska

  Ta cała pani Jezierska może i zrobiła coś dobrego, ale taka wspaniała to ona nie jest. Jeśli są podstawy do jej dymisji, to powinna ona nastąpić natychmiast. A te stowarzyszenia to sobie mogą gadać co chcą.

 • rafael

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 21:14 ~rafael

  Jak czytam te komentarze chwalące Jezierską, to się zastanawiam czy piszą je osoby, które z nią nad czymś konkretnym współpracowały, miały z nią do czynienia? Jestem pewny, że nie.

 • Konserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 11:27 ~Konserwator

  Barbara Jezierska jest osobą niezależną. Natomiast Wojewoda Kozłowski jest silnie upolityczniony. I stąd cały konflikt. Jezierska jako pierwszy od lat Wojewódzki Konserwator zajęła się wpisami obszarowymi.Działania MWKZ nie podobają się deweloperom czy inwestorom, a ci zasilają fundusze partii politycznych. W sprawie ochrony zabytków nie ma, co najgorsze, z kim rozmawiać w Ministerstwie Kultury - spotkanie organizacji społecznych z ministrem jest nie możliwe. Chrońmy więc Panią Konserwator, bo to jedyna szansa dla ochrony zabytków!

 • zosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 10:47 ~zosia

  a lapowkarze z nadzoru budowlanego maja sie jak najlepiej. kozlowski tez siedzi w kieszeni dewloperow. trzeba sie oblowic zanim dadza kopa w d.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 07:50 ~waw

  ~Krzyś... idź już spać chamie. I rączki na kołdrę.

 • Polak.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 07:38 ~Polak.

  Tez popieram p.Konserwator gorąco!!
  -a p.Wojewode pamietam z czasow powodzi jak miał wielkie parcie na szklo-i nie dalo sie go juz sluchac bo mowe ma bieglą ale b. nudny-zreszta podobnie rzecznik strazy pozarnej-obaj wielcy nudziarze !!

 • Pias

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 02:50 ~Pias

  Od lat nikt inny nie zrobił tyle dla zachowania tożsamości Warszawy. Ale wielu ludzi nie interesuje żadna tożsamość żadnej Warszawy. Żadna tożsamość niczego.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 00:05 ~Rurex

  Dzięki Jezierskiej udało się w sporej części zatrzymać niszczenie historii przez dziką developerkę. Jeśli Jezierska odejdzie, to znów zacznie się ustawiczne niszczenie Mazowsza.

 • Criss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2011 23:06 ~Criss

  Odwołać, dorżnąć, zabudować, wybetonować, będzie POrządek!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »