Informacje

28.06.2016 19:42 Będzie kontrola

Awaryjne lądowanie samolotu
z Gdańska. Pęknięta opona

SERWISY:

Samolot LOT-u lecący z Gdańska do Warszawy lądował awaryjne na lotnisku Chopina. Przyczyną była pęknięta opona. Nagranie z samego lotu i lądowania maszyny otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Bombardier Q 400 miał planowo wylądować po 19. W trakcie lotu okazało się, że ma pękniętą oponę i nie może standardowo podejść na pas.

W samolocie był Pan Tomasz, który o zdarzeniu rozmawiał z portalem Kontakt 24.

- Siedziałem na wysokości tego koła. W Gdańsku, gdy jeszcze nie oderwaliśmy się od ziemi, ta opona była już uszkodzona - mówił

- Przed samym rozpoczęciem startu słyszeliśmy jakieś uderzenie, jednak nie jestem pewien, czy to ma związek z tym zdarzeniem - dodał.

Jak przyznaje, tuż po starcie, gdy tylko wyłączono sygnalizator, by zapiąć pasy, o całym zdarzeniu poinformował stewarda.

- Fakt potwierdziła również pasażerka, która siedziała blisko mnie. Zostało wyciągnięte podwozie i rzeczywiście okazało się, że opona jest pęknięta - relacjonuje pan Tomasz.

Na lotnisku Chopina przygotowano procedurę awaryjną na wypadek problemów. - Pękła jedna z opon goleni w podwoziu. Na każdej goleni są dwie opony, pękła tylko jedna - mówił Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u.

Będzie kontrola

Jak informował reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak, który przyglądał się lądowaniu, w przypadku jakichkolwiek problemów uruchamiana jest procedura awaryjna. Na lotnisku pojawiła się straż pożarna.

- Straż była w gotowości, ale nie było potrzeby prowadzenia działań. Jeśli byłaby taka potrzeba, to dysponujemy dziewięcioma wozami, których moglibyśmy użyć - mówił rzecznik lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

- Samolot musiał zostać przez pewien czas w powietrzu, tak aby służby mogły się przygotować - mówił nasz reporter. Samolot bezpiecznie wylądował.

- Będziemy wyjaśniać i badać, dlaczego doszło do pęknięcia opony - zapowiedział Kubicki.

Pęknięta opona, zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24:

md//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zdz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2017 00:57 ~zdz

  I dlatego krew mnie zmroziła jak usłysząłem, że władze lotniska w Gdańsku zezwalają na zorganizowany przejazd dziesiątkom motocyklów po pasie startowym w ramach eventu. Oczywiście nie zakładam, że to wina motocyklistów, ale z reguły opony pękają przez jakieś badziewia/śrubki/blachy leżące na pasie startowym.

 • Aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2016 01:51 ~Aaa

  Opona widać, że cała, tylko bieżnik schodzi. Opony są bieżnikowane, coś nie wyszło wulkanizatorowi.
  Było małe ryzyko katastrofy przy lądowaniu, ale dmuchać na zimne trzeba w lotnictwie.

 • obwm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2016 11:41 ~obwm

  Powinno być zminimalizowane prawie do zera ryzyko takiego incydentu lotniczego poprzez m.in. serwis.

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2016 00:55 ~Waldek

  Siedziałem z żoną z prawej strony pana Tomasza . Opona pękła z lewej strony. Samolot w Gdańsku był spóżniony , a my mieliśmy w krótkim czasie przesiadkę na samolot do Frankfurtu nad Menem. Przy kołowaniu do startu usłyszeliśmy huk i rzeczywiście była realna możliwość zatrzymania samolotu.Tylko ani ja ,ani pan Tomasz i inni pasażerowie samolotu nie domyślili się że poszłą jedna z dwóch opon.Pan Tomasz dopiero gdy samolot był już w powietrzu sprawdził to ,co filmował komórką i natychmiast poinformował pilota.Koła zostały opuszczone i sprawdzone. Po jakimś czasie poinformowano nas o procedurze awaryjnego lądowania.Włożenie glowy między kolana w Ekonomi Klasie to nummer cyrkowy ,czli nie wykonalny! Film życia mi przed oczyma nie przeleciał ale myśl, jak bardzo cenne jest dla nas nasze życie i że tak chce się wierzyć w opiekę nad nami Pana Niebios. Chciałbym podziękować za szybką reakcje Służbą na Lotnisku w Warszawie. Przwieziono nas natychmiast do miejsca gdzie startował nasz samolot.Pani która nas asystowała powiedział -że byli przgotowani na najgorsze. To jeszcze nie wszstko. We Frankfurcie obok miejsca odbierania bagaży z Warszawy leciała taśma przeładowana walizkami i tylko parę starszych turczynek tam stało .Były to bagaże z samolotu z Istambułu. Ja z żoną przleciałem z Warszawy bez walizek,ale dzisiaj przywiezion nam je do domu . Z Istambułu przleciały walizki bez pasażerów,którzy, może są poszkodowani atakiem terorystycznym . W tym zwariowanym swiecie ciągle na nowo uczmy się cieszyć z naszego życia, bo to się opłaca.

 • pracuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2016 21:30 ~pracuś

  widzę że komentarz z linkiem nie przeszedł więc powtórzę jeszcze raz.
  Kilka miesięcy temu zrobiłem zdjęcie kół samolotu tuż przed startem, ponieważ jedna z opon była kompletnie "łysa" ( 2 wyglądała na nową). Tak żeby mieć dowód gdyby stałą się podobna awaria. Na szczęście wszytko było ok.
  Nie jestem ekspertem lotniczym, ale wiem, że gdybym miał taką oponę założoną w swoim aucie to zaraz bym mandat dostał.

 • Damian1997

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2016 20:45 ~Damian1997

  Pamiętam ze w marcu tego roku w tym samym modelu samolotu pękły dwie opony podczas lądowania we Wrocławiu

 • jonny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2016 15:29 ~jonny  A11~A11

  To dlaczego Pan Tomasz nie zaczął krzyczeć przed startem? Jak już widział...
  MrM~MrM

  No właśnie?
  wwawiak~wwawiak
  !!!! NO WŁAŚNIE ??? !!!!  Bo byl zajety nagrywaniem filmiku ? :")

 • angielski letnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2016 13:39 ~angielski letnik

  pisocholik~pisocholik

  A co na to Twój lekarz (okulista) ?
  Na filmie widać wyraźnie, że opona NIE jest PĘKNIĘTA, lecz pozbawiona warstwy bieżnika (czyli zużyta długim czasem eksploatacji).
  Ktoś zaniedbał wymianę o stosownym czasie- vide BOR i BMW.  Pękła czy rozwarstwiła - jeden pies - albo ze starości albo po najechaniu na przeszkodę ale zapewne już w trakcie rozbiegu bo nie chcę mi się wierzyć że podczas obowiązkowych oględzin przed startem tego nie zauważono.

 • pisocholik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2016 11:25 ~pisocholik

  angielski letnik~angielski letnik

  Sami karwa eksperci od lotnictwa się tu zebrali .... czy tak trudno zrozumieć że opona pękła w trakcie rozbiegu po pasie startowym i jeśli załoga nie ma sygnalizacji tej usterki to po osiągnięciu prędkości decyzji musi po prostu kontynuować start nawet jeśliby tak informacja do nich dotarła od kogoś z pokładu. Nawet jeśli miałaby taką sygnalizację to i tak usterka po osiągnięciu prędkości decyzji zmusza do kontynuacji startu tak jak zdarzyło się podczas katastrofy Concorde.....

  A co na to Twój lekarz (okulista) ?
  Na filmie widać wyraźnie, że opona NIE jest PĘKNIĘTA, lecz pozbawiona warstwy bieżnika (czyli zużyta długim czasem eksploatacji).
  Ktoś zaniedbał wymianę o stosownym czasie- vide BOR i BMW.

 • mlody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2016 10:49 ~mlody

  maciek~maciek

  awaryjne londowanie za pare dni same awaryjne bedą już utrudnienia są


  Lądowanie ! Pokolenie, które nic nie czyta tylko emotki stosuje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »