Informacje

05.10.2018 17:27 kilka osób poszkodowanych

Awaria w metrze. Sztab Jakiego żąda wyjaśnień, aktywiści - nowych umów

SERWISY:


Czwartkowa awaria schodów ruchomych na stacji metra Centrum stała się tematem kampanii wyborczej. Sztab Patryka Jakiego domaga się wyjaśnień od ratusza. Z kolei aktywiści ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze uważają, że Metro Warszawskie powinno renegocjować umowy serwisowe z firmą obsługującą schody. Do sprawy odniósł się urząd miasta.

Do awarii doszło w czwartek rano przy wejściu prowadzącym na peron w kierunku Kabat. Schody ruchome jadące w dół nagle przyspieszyły, chwilę później gwałtownie zahamowały, wstrzymane przez mechanizm bezpieczeństwa. - Ci, którzy byli na dole schodów, od razu się poprzewracali. Na nich wpadali ci zjeżdżający. Więc zrobiła się wielka masa ludzi. Do tego panika, krzyki, huk tych schodów. To trwało kilka sekund - relacjonował świadek zdarzenia.

Cztery osoby zostały ranne. Jedną na miejscu opatrzyli ratownicy medyczni, trzy trafiły do szpitala z potłuczeniami i otarciami.

"Żądamy wyjaśnień"

- Niewątpliwie doszło do sytuacji, która nie powinna mieć miejsca, ponieważ awaria schodów ruchomych naraziła na utratę zdrowia mieszkańców Warszawy - powiedział w piątek Jacek Ozdoba, rzecznik sztabu Patryka Jakiego. - Jako sztab żądamy wyjaśnień, jakie kroki w sprawie awarii podjął ratusz, czy wydano decyzję o zarządzeniu audytu, prosimy też o wyjaśnienia, co było przyczyną tej awarii - dodał.

Ozdoba zaapelował również do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz o "przedstawienie informacji na temat stanu wszystkich schodów ruchomych na stacjach metra". Jak mówił, "obawiamy się, że na innych stacjach może dojść do tego samego". Sztab domaga się również odpowiedzi, czy po awarii zarządzono przegląd pozostałych schodów ruchomych w metrze.

Komisja zbada przyczyny awarii

Rzeczniczka ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała w piątek Polskiej Agencji Prasowej, że po awarii schodów na stacji metra Centrum, Transportowy Dozór Techniczny powołał komisję, która zbada przyczyny awarii. Napęd schodów ma przejść badania techniczne w laboratorium TDT w Krakowie. - Wszystkie schody, które są w metrze mają ważne przeglądy techniczne. Raz w miesiącu jest konserwacja takich schodów, przeprowadzony jest też przegląd bieżący - powiedziała Kłąb.

Rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń poinformowała, że w piątek TDT przeprowadzi badanie pod obciążeniem, które pozwoli na uruchomienie schodów. - Mamy nadzieję, że po pozytywnym wykonaniu prób i tego badania, po południu będziemy mogli uruchomić te schody - powiedziała Bartoń.

Ale w piątek wieczorem schody wciąż nie działały. - Na wiacie pojawiła się baner "TYLKO WYJŚCIE". Stoją też pracownicy metra, którzy informują, że wejść można jedynie przez galerię - relacjonował Artur Węgrzynowicz.

"Musimy renegocjować umowy serwisowe"

Czwartkowy wypadek skomentowali też członkowie stowarzyszenia Miasto jest Nasze, którzy zorganizowali konferencję prasową przed wejściem do stacji Centrum. W ich ocenie, warszawskie metro działa "na ocenę dobrą z plusem", ale istotne są detale, które mogłyby lepiej funkcjonować.

Zdaniem aktywistów problemem jest przede wszystkim czas naprawy schodów ruchomych i brak informacji o ich awariach. Jak mówili, skoro na stronie Zarządu Transportu Miejskiego pojawiają się komunikaty o niedziałających windach, tak samo powinno być w przypadku schodów.

- Proszę sobie wyobrazić, że na ulicy Marszałkowskiej powstaje wielka dziura, która tamuje ruch. Zniknęłaby w jedną noc. Albo że w Złotych Tarasach schody zatrzymują się na dłużej niż dobę. Katastrofa. Najemcy liczyliby starty, domagaliby się odszkodowań - mówił Borys Lewandowski, kandydat do Rady Warszawy. I dodał, że czwartkowa sytuacja również przysporzy konieczności wypłacenia odszkodowań poszkodowanym osobom.

Lewandowski ocenił, że takie sytuacje w metrze sprawiają, że tracimy zaufanie do transportu publicznego. - To brzmi abstrakcyjnie, ale to są bardzo konkretne straty. Brak wpływów z biletów, wybieranie przez warszawiaków auta. Aby unikać tych kosztów, musimy renegocjować umowy serwisowe. Co prawda, zwiększy to ich wartość, ale pozwoli oszczędzić na wspomnianych kosztach. Czas naprawy nie powinien trwać dłużej niż dobę, a za niedotrzymanie terminów kary powinny być dotkliwe - stwierdził Lewandowski.

Prezes stowarzyszenia Jan Mencwel przedstawił w piątek postulaty z programu "Metro plus". Obejmują one likwidację bramek w metrze, lepsze wykorzystanie ruchomych schodów, przebudowę łącznika między I a II linią metra, budowę łącznika między stacją metra Centrum a stacją PKP Warszawa Śródmieście, oraz lepszą informację pasażerską.

Zobacz materiały o czwartkowej awarii:

kk/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ślusarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2018 03:15 ~ślusarz

  Gdyby napęd byl czysto mechaniczny a sterowanie na relaisach to by nie było możliwości aby przy uszkodzeniu napęd zmienił szybkość .Procesory falowniki czujniki tylko po co to wszystko .

 • Bartek Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 22:37 ~Bartek Wawa

  Dopóki schody nie zostaną dostosowane do takiego natężenia ludzi do takich sytuacji będzie dochodziło. Schody się zwyczajnie przeciążają

 • Jaki e odpowiedzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 19:16 ~Jaki e odpowiedzi

  Kto nasypał piasku w tryby żeby oczerniać ratusz?

 • Pioter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 11:50 ~Pioter

  To wina tylko i wyłącznie ustawy o zamówieniach publicznych. Ma być jak najtaniej więc jest to co jest.

 • A666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 11:02 ~A666

  Przecież ten facet rzuca sie na każdy przypadkowy problem i kąsa dookoła, byle tylko wykazać swoją pseudo-troskę. Cienki jest okrutnie.

 • wawa1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 10:57 ~wawa1

  Taka awaria nadaje się dla prokuratora! Grzebią w tych schodach dosłownie bez przerwy i taki efekt! Każdy, kto korzysta z tej stacji, rozumie, że to cud, że nikt nie zginął! Masa ludzka zamortyzowała upadki. Gdyby to się wydarzyło po godzinie 9., byłyby zwłoki i połamane kręgosłupy, w najlepszym wypadku, urazy twarzoczaszki i rąk! W głowie się nie mieści taki bałagan!!!

 • śledczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 09:48 ~śledczy

  Przestarzały złom technologiczny z europy zawsze trafiał i trafia do Polski. Kupowane "nowe" schody ruchome do drugiej linii metra to wycofywana technologia z którą również będzie kłopot. Zróbcie anonimowy wywiad ze specjalistami to może coś się zmieni w temacie zawsze zepsutych schodów.

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 00:49 ~green_is_bad

  Grubasy zbiorkomowe rozwaliły schody zaraz aktywiści będą płakać że po zwykłych muszą zapier...

 • aniela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 23:12 ~aniela

  Już się zaczyna panoszyć. Kim on jest że żąda wyjaśnień.

 • fojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 21:46 ~fojtek

  A co tu wyjaśniać? Sabotaż. Tusk razem z Trzaskowskim i ISIS popsuli te schody.

  Ktoś taki ma być prezydentem Warszawy? Typowy czekista.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »