Informacje

12.06.2018 12:54 chodzi o wydawanie uprawnień

Awaria informatyczna w urzędach. Powołano sztab kryzysowy


Mamy ogólnopolską awarię Systemu Rejestrów Państwowych - poinformował tvn24bis.pl Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji. Nie działa CEPiK oraz ePUAP. Za sprawą awarii możemy mieć problemy z załatwieniem wielu urzędowych spraw: rejestracją samochodu czy wyrobieniem dowodu osobistego. W Centralnym Ośrodku Informatyki powołany został sztab kryzysowy.

"W związku z ogólnopolską awarią sieciowej Zintegrowanej Infrastruktury Rejestrów (ZIR), występują utrudnienia w zakresie rejestracji pojazdów, wydawania uprawnień do kierowania pojazdami oraz ewidencji ludności i wydawania dowodów osobistych" - poinformował stołeczny ratusz.

Informację o problemach w urzędach dostaliśmy na Kontakt24. "W całej Polsce od rana trwa awaria systemu CEPiK, nie ma możliwości zarejestrowania pojazdów, ani nawet odbioru dowodu rejestracyjnego" - alarmował jeden z internautów. Problemy "dotyczą zarówno stacji diagnostycznych, jak i wydziałów komunikacji" - pisał inny.

Awaria

Karol Manys, rzecznik prasowy resortu cyfryzacji, potwierdził w rozmowie z tvn24bis.pl, że obecnie ma miejsce awaria Systemu Rejestrów Państwowych (SRP).

- To ogólnopolska awaria. Pracujemy nad przywróceniem systemu. Za wcześnie mówić o jej przyczynach - powiedział Karol Manys. - Awaria objawia się między innymi tym, że nie można obecnie korzystać na przykład z e-PUAPu, obywatel.gov.pl - dodał w rozmowie z PAP Manys.

Manys podkreślił, że w Centralnym Ośrodku Informatyki, który odpowiada za te systemy, jest powołany sztab kryzysowy. - Specjaliści starają się możliwie jak najszybciej przywrócić wszystkie funkcjonalności - zaznaczył.

Manys powiedział, że nie ma na razie informacji o "o terminie ponownego uruchomienia (serwisów - PAP)". - Wszystko, co mogę zrobić, to poprosić o cierpliwość i tych, którzy z tego powodu mają jakieś trudności, gorąco przeprosić - dodał. Jak mówił, nie ma też informacji czy awaria jest efektem ataku hakerskiego.

"Dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy: Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl , Epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia" - napisał resort cyfryzacji.

 

 

Czym jest SRP?

System Rejestrów Państwowych (SRP) to centralna baza danych, która łączy najważniejsze ewidencje, m.in. Rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych oraz Rejestr Stanu Cywilnego.

SRP wykorzystywany jest przez urzędy miast i gmin oraz urzędy stanu cywilnego przy załatwianiu spraw dotyczących m.in. dowodów osobistych, meldunków, aktów stanu cywilnego (czyli aktów: urodzenia, małżeństwa, zgonu).

Celem powstałego w 2015 roku systemu było usprawnienie usług świadczonych przez administrację i znaczące obniżenie kosztów utrzymania rejestrów oraz kosztów społecznych. W efekcie obywatele mieli już nie przenosić informacji oraz dokumentów między urzędami, aby załatwić swoje sprawunki.

Z kolei ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) to ogólnopolska platforma teleinformatyczna, która umożliwia komunikację obywateli i przedsiębiorców z podmiotami publicznymi. Pozwala też komunikować się podmiotom administracji publicznej pomiędzy sobą. Z kolei obywatel.gov.pl to serwis z informacjami o usługach, które państwo świadczy obywatelom.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL

msz//dap

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 17:30 ~marta

  Wydajemy ogromne pieniądze na urzędników bmw , na niczym się nie znają ale mają plecy od morza do morza..Przez to brak pieniędzy na rzeczy ważne a niszczone jest człowieczeństwo...

 • Stryj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 17:27 ~Stryj

  Toster~Toster

  Ktoś tu pominął testy wydajności a od 4 czerwca cepik udostępnia więcej funkcjonalności.

  No i zrobiło się całkiem gorąco a serwery trzeba dobrze chłodzić.

 • Toster

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 16:13 ~Toster

  Ktoś tu pominął testy wydajności a od 4 czerwca cepik udostępnia więcej funkcjonalności.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 15:34 ~ech

  miala byc Polska w ruinie to jest

 • przedsiebiorca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 15:19 ~przedsiebiorca

  po co jest Ministerstwo Cyfryzacji skoro nic nie działa i nie umie. W prywatnych firmach nieudaczników i pasożytow zwalnia sie a firme likwiduje.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 15:10 ~Jan

  Nie mogłem wykonać badania technicznego mojego samochodu. PiS pracuje na drugą kadencję. Tak trzymać.

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 13:55 ~qperNIK

  Nie ma to jak mieć nowy dowód osobisty - ten bez adresu zameldowania.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 13:52 ~Nick

  Atak hakerski...??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »